Blog ifirma.pl

Ryczałt ewidencjonowany – stawki zryczałtowanego podatku dochodowego. Część 3

|
|
5 minut czytania
Jesteś ciekaw, jakie obecnie są stawki ryczałtu? W dzisiejszym artykule przedstawimy informacje na ten temat.

Dowody zakupu i stawki zryczałtowanego podatku - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W ostatnim okresie coraz więcej przedsiębiorców zaczyna patrzeć przychylnym okiem na ryczałt ewidencjonowany. Dynamiczna zmiana przepisów podatkowych dodatkowo do tego zachęcają. Oczywiście ocena, czy ta forma opodatkowania jest dla nas właściwa należy do każdego indywidualnie. Naszym zadaniem jest przekazanie obiektywnych informacji na temat ryczałtu ewidencjonowanego, co też czynimy, w kolejnej trzeciej części publikacji na ten temat.

Dowody zakupu

Przedsiębiorcy, którzy wybrali zryczałtowany podatek dochody nie mają prawa do pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Jak się okazuje nie zwalnia to ich z gromadzenia i przechowywania m.in. dokumentów zakupu towarów, co zostało w sposób bezpośredni zapisane w ustawie. Pod pojęciem dokumentów zakupu należy rozumieć:

 • faktury,
 • rachunki,
 • dowody wewnętrzne,
 • dokumenty celne,
 • paragony fiskalne.

Nie oznacza to, że przedsiębiorca gromadzi tylko dokumenty zakupu towarów, a dokumentowanie pozostałych wydatków jest już nieistotne. Ma to szczególny wymiar wówczas kiedy ryczałtowiec jest czynnym podatnikiem VAT z prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego. W takim przypadku musi posiadać wszystkie dokumenty, nie tylko dotyczące zakupu towarów, na podstawie których dokonał odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów. Niestabilność i nieprzewidywalność obowiązujących przepisów podatkowych powinna dodatkowo mobilizować do gromadzenia wszelkich dokumentów zakupu, nie tylko towarów. Argumentem przemawiającym za tego typu podejściem niech będzie Polski Ład 2.0, który wprowadził możliwość zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na taką zmianę, to posiadanie wszystkich dokumentów potwierdzających poniesienie kosztu okazuje się niezbędne i bardzo pomocne.

dowody zakupu - ryczałt ewidencjonowany 2022

 

Stawki zryczałtowanego podatku dochodowego

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat jeżeli chodzi o zmianę wysokości obowiązujących stawek również mieliśmy sporo modyfikacji. Według stanu na 1 stycznia 2022 roku obowiązują następujące stawki ryczałtu:

Stawka ryczałtu
Opis
17% Przychody osiągane w zakresie wolnych zawodów*). Taką stawkę stosują m.in.: księgowi, notariusze, radcy prawni.
15% Przychody ze świadczenia usług. Znajdą się tutaj m.in. usługi: fotograficzne, reklamowe, parkingowe, związane z zatrudnieniem.
14% Przychody ze świadczenia usług:
-w zakresie opieki zdrowotnej, czyli usługi m.in.: lekarzy, pielęgniarek,
-architektonicznych i inżynierskich, usług badań i analiz technicznych, czyli m.in. nadzory budowlane,
-w zakresie specjalistycznego projektowania, m.in. architekci.
12% Przychody ze świadczenia usług:
a. związanych z wydawaniem m.in.; -pakietów gier komputerowych, oprogramowania systemowego, oprogramowania użytkowego,
b. związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego. Czyli znajdą się tutaj bardzo szeroko rozumiane usługi informatyczne.
10% Przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Tą stawką opodatkowane są również m.in. nieruchomości i prawa majątkowe, które znajdują się na wykazie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100.000 zł Znajdą się tutaj m.in.:
-przychody z najmu,
-świadczenie usług związanych z zakwaterowaniem,
-wynajem i dzierżawa różnych środków transportowych,
-świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem.
8,5% Znajdą się tutaj m.in.:
-przychody z działalności usługowej, np. gastronomiczne ze sprzedażą alkoholu o zawartości powyżej 1,5%,
-przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji, np. szkolenia,
-prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu,
-prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy.
5,5% Znajdą się tutaj m.in. przychody:
– z robót budowlanych,
– z przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
-prowizji uzyskanej z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów.
3,0% Znajdą się tutaj m.in. przychody:
-z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
-z działalności handlowej, z zastrzeżeniem przypadków, gdzie jest stosowana stawka 15% lub 10%,
z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku (środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
2% Przychody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy.

*) Wolny zawód – obejmuje pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych, rzeczników patentowych. Za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym zostały opisane w sposób szczegółowy przy poszczególnych stawkach ryczałtu kody PKWiU obejmujące poszczególne czynności wykonywane przez przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że nie ma problemów z określeniem właściwej stawki ryczałtu. Bardzo często przedsiębiorcy zastanawiają się, jaka stawka jest dla nich właściwa ze względu na profil prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli przychody w prowadzonej działalności gospodarczej są opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Co w sytuacji, gdy przychody są opodatkowane różnymi stawkami zryczałtowanego podatku?

   Jeżeli przychody w prowadzonej działalności gospodarczej są opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie