Co zrobić jak się nie dokonało wydruku dobowego z kasy?

brak wydruku dobowego z kasy fiskalnej

Posiadasz kasę fiskalna? Sprawdź, co zrobić jak nie został wydrukowany raport dobowy z kasy.

Jeżeli chodzi o obowiązek stosowania kas fiskalnych, to już niejednokrotnie w szczegółach opisywaliśmy ten temat. Jednak jak się okazuje w związku z posiadaniem kasy fiskalnej mogą wystąpić różne problematyczne kwestie, o których warto informować. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem braku wydruku dobowego z kasy fiskalnej.

Wydruk dobowy z kasy fiskalnej – kto ma obowiązek dokonywania?

Obecnie w sprzedaży pozostają następujące kasy fiskalne:

  • elektroniczne do końca 2022 roku,
  • online,
  • wirtualne.

Co prawda w obiegu znajdują się jeszcze kasy z papierowym zapisem kopii, ale już nie są dostępne w sprzedaży. Obowiązek dokonywania wydruków dobowych będzie zależał od typu posiadanej kasy. Wynika to z faktu, że obecnie część kas jest połączona z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). To oznacza że wszystkie dane znajdą się w bazie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w czasie rzeczywistym za pośrednictwem łącza internetowego i wszystkie dane są przekazywane online. Poniżej prezentujemy zestawienie dotyczące obowiązku dokonywania wydruków dobowych:

Obowiązek wykonywania wydruków dobowych w kasy fiskalne
Z papierowym zapisem kopii
Z elektronicznym zapisem kopii
Kasa online
Kasa w postaci oprogramowania (wirtualna)
TAK
TAK
NIE
NIE

Jak widać z tego zestawienia kasy fiskalne, które przesyłają dane do KAS online nie mają obowiązku drukowania raportów dobowych. Ustalenie tej kwestii jest kluczowe w omawianej przez nas problematyce.

Kiedy należy drukować raporty dobowe z kasy fiskalnej?

Jak już ustaliliśmy powyżej zobowiązani do wydruków raportów dobowych z kas fiskalnych będą jedynie przedsiębiorcy, którzy posiadają kasy starszego typu: z papierowym zapisem kopii i elektronicznym zapisem kopii.

W tym miejscu należy od razu zaznaczyć, że jeżeli raport dobowy zostanie wykonany następnego dnia, to będzie on miał już datę tego dnia a nie dnia sprzedaży. O ile w trakcie miesiąca taka sytuacja nie musi wywoływać większej uwagi z naszej strony, to już na przełomie miesięcy będzie to istotne.

Przykład 1

Pan Czesław posiada kasę fiskalną z elektronicznym zapisem kopii. Raport dobowy z dnia 30 czerwca wykonał 1 lipca. W takim przypadku, pomimo że data na raporcie będzie już lipcowa, to i tak pan Czesław ujmie taki wydruk w rozliczeniu miesiąca czerwca, ponieważ w tym okresie powstał obowiązek podatkowy w VAT i PIT.

Co zrobić jak się nie dokonało wydruku dobowego z kasy?

Jeżeli zdarzy się już taka sytuacja, że z jakichś przyczyn nie został wydrukowany raport dobowy z kasy fiskalnej, to powinno się taki wydruk zrobić niezwłocznie. Jak tego nie zrobimy obroty na raportach z kasy fiskalnej będą się sumowały. Nie bez powodu raport dobowy jest nazywany raportem zerującym.

Przykład 2

Pani Maria posiada kasę fiskalną z papierowym zapisem kopii. 18 lipca sprzedaż na kasie fiskalnej wyniosła 500 zł, ale nie został sporządzony raport dobowy na koniec 18 lipca lub przed rozpoczęciem sprzedaży 19 lipca. Pani Maria zorientowała się dopiero po zakończeniu sprzedaży 19 lipca a w tym dniu sprzedaż wyniosła 1.000 zł. Oznacza to, że na raporcie dobowym wystawionym na koniec 19 lipca znajdzie się kwota 1.500 zł, obejmująca sprzedaż z 18 i 19 lipca.

Jeżeli brak wydruku raportu dobowego będzie miał miejsce sporadycznie, to nie powinno to rodzić jakiś negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorcy. Natomiast, gdyby jednak takie sytuacje powtarzały się cyklicznie, to organ podatkowy mógłby uznać, że ewidencje są prowadzone w sposób nierzetelny, a to już może narażać nas na kary z Kodeksu karnego skarbowego.

Podsumowanie

W dalszym ciągu wielu przedsiębiorców posiada kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii i to oni mają obowiązek drukowania raportów dobowych. Jednostkowy brak takiego wydruku nie powinien nieść ze sobą jakiś konsekwencji ze strony fiskusa. Jednak nagminny brak wydruków naraża przedsiębiorcę na konsekwencje finansowe w postaci kar. Niewątpliwie okolicznością łagodzącą w całej sprawie będzie wykazywanie sprzedaży we właściwych okresach rozliczeniowych, żeby nie usłyszeć zarzutu uszczuplania należności budżetowcych, jeżeli wpłata podatku miałaby miejsce w nieprawidłowych okresach.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Od czego zależy obowiązek dokonywania wydruków dobowych z kasy fiskalnej?

    Obowiązek dokonywania wydruków dobowych będzie zależał od typu posiadanej kasy. Wynika to z faktu, że obecnie część kas jest połączona z Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

  2. 🔸Co zrobić jak się nie dokonało wydruku dobowego z kasy fiskalnej?

    Jeżeli zdarzy się już taka sytuacja, że z jakichś przyczyn nie został wydrukowany raport dobowy z kasy fiskalnej, to powinno się taki wydruk zrobić niezwłocznie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość