Polski ład

Czy będzie jeszcze karta podatkowa po wejściu Polskiego Ładu?

karta podatkowa 2022

Zastanawiasz się, czy nie wybrać opodatkowania kartą podatkową? Sprawdź, czy będzie to jeszcze możliwe w Polskim Ładzie.

Polski Ład wprowadzi bardzo wiele zmian istotnych dla przedsiębiorców. Projekt ustawy jest bardzo obszerny, dlatego tak ważne jest wybranie tych tematów, których znajomość jest pożądana jeszcze przed nowym rokiem podatkowym. Jedną z takich istotnych zmian są przepisy dotyczące kart podatkowej i do tego tematu będziemy się odnosić w dzisiejszej publikacji.

Więcej na temat karty podatkowej w 2022 r. dowiesz się z naszego filmu:

 

Kto będzie mógł skorzystać z karty podatkowej w 2022 roku?

Do tej pory rozliczanie na karcie podatkowej było ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców, którzy mają niewielkie koszty, stabilne dochody, a ich działalność znajduje się na terenie niewielkich miejscowości. O wyborze tej formy opodatkowania bardzo często decydowało również to, że nie było obowiązku prowadzenia żadnych ewidencji przychodowych.

Tutaj niestety przykra informacja dla przedsiębiorców, którzy rozważali możliwość zmiany formy opodatkowania na kartę podatkową od 2022 roku. Z projektu ustawy zmieniającej wynika, że zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej będzie dotyczyło wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy opodatkowania na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuowali rozliczenie w takiej formie.

Z projektu ustawy wynika, że ta forma opodatkowania będzie “wygaszana”. Grono osób rozliczających się na karcie podatkowej będzie malało. Jeszcze tylko nieliczni przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w 2021 roku, będą mogli podjąć decyzję o jej wyborze.

Opodatkowanie kartą podatkową nie będzie również możliwe jeżeli małżonek podatnika będzie prowadził działalność gospodarczą w tym samym zakresie, z której przychody (dochody) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Na stronie legislacyjnej Sejmu widnieje informacja, że na dzień 23 października 2021 roku projekt ustawy jest przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce