Powrót

Czy będzie kolejny zasiłek opiekuńczy?

kolejny zasiłek opiekuńczy

Masz dzieci w wieku szkolnym? Przeczytaj czy otrzymasz zasiłek opiekuńczy.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Okres jesienny przyniósł niewyobrażalny wzrost zachorowań na koronawirusa. Ten drastyczny wzrost zachorowań wymusił po raz kolejny wprowadzenie restrykcji, które mają przynieść ograniczenie zachorować. Premier przedstawił plan działania na najbliższe 100 dni. Przedłużono od 28 listopada 2020 r. do 27 grudnia 2020 r. tzw. etap odpowiedzialności. Jak będzie wyglądała nauka w tym czasie?

Zdalne nauczanie wydłużone

Nauczanie zdalne będzie obowiązywało dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkoły będą zamknięte do 23 grudnia 2020 r. Później będą ferie świąteczne od 24 grudnia 2020 r. do 3 stycznia 2021 r. Od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. nastąpi przerwa w nauce dla wszystkich dzieci i młodzieży w całym kraju i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. W okresie przerwy w nauce dzieci i młodzież pozostaną w domach, obowiązuje zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Rodzice zadają sobie pytanie czy będą mogli skorzystać z zasiłków opiekuńczych?

Co z zasiłkami opiekuńczymi?

Obecnie obowiązuje ponownie przyznany zasiłek opiekuńczy od 9 do 29 listopada 2020 r. W Rozporządzeniu z 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 określone zostały sytuacje, w których ten zasiłek można uzyskać, ale również odnosi się do kwestii kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. Należy domniemywać, że w świetle zapowiedzi Premiera ponownie zostanie wydane Rozporządzenie w sprawie pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres obowiązywania ograniczeń z powodu COVID-19.

Kto otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W przypadku sprawowania opieki nad dziećmi do lat 8 dodatkowy zasiłek przysługuje, gdy:

  • nastąpi zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
  • pomimo funkcjonowania tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ograniczeń w ich funkcjonowaniu w czasie trwania epidemii COVID-19,
  • w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych jeżeli wystąpią okoliczności, o których mowa powyżej dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje dla rodziców dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kto nie skorzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek nie przysługuje, jeżeli:

  • jeden z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego),
  • gdy szkoła zapewnia opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

W jaki sposób ubiegać się o dodatkowy zasiłek?

W celu uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wystarczy złożyć u płatnika składek oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem i na tej podstawie pracodawca, zleceniodawca naliczy zasiłek. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Brak oświadczenia uniemożliwia wypłatę dodatkowego zasiłku przez ZUS albo płatnik składek nie wypłaci takiego zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Takie zasady wypłaty zasiłku opiekuńczego obowiązują do 29 listopada 2020 r. a wraz z wprowadzeniem planu ograniczeń w celu utrudnienia rozprzestrzeniania się wirusa nieuniknione jest opublikowanie nowego Rozporządzenia w sprawie kolejnego okresu, w którym będzie można starać się o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

▶ Przeczytaj również: Wykonywanie pracy podczas kwarantanny.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość