Blog

Czy będzie kolejny zasiłek opiekuńczy?

Okres jesienny przyniósł niewyobrażalny wzrost zachorowań na koronawirusa. Ten drastyczny wzrost zachorowań wymusił po raz kolejny wprowadzenie restrykcji, które mają przynieść ograniczenie zachorować. Premier przedstawił plan działania na najbliższe 100 dni. Przedłużono od 28 listopada 2020 r. do 27 grudnia 2020 r. tzw. etap odpowiedzialności. Jak będzie wyglądała nauka w tym czasie?

Zdalne nauczanie wydłużone

Nauczanie zdalne będzie obowiązywało dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkoły będą zamknięte do 23 grudnia 2020 r. Później będą ferie świąteczne od 24 grudnia 2020 r. do 3 stycznia 2021 r. Od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. nastąpi przerwa w nauce dla wszystkich dzieci i młodzieży w całym kraju i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. W okresie przerwy w nauce dzieci i młodzież pozostaną w domach, obowiązuje zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Rodzice zadają sobie pytanie czy będą mogli skorzystać z zasiłków opiekuńczych?

Co z zasiłkami opiekuńczymi?

Obecnie obowiązuje ponownie przyznany zasiłek opiekuńczy od 9 do 29 listopada 2020 r. W Rozporządzeniu z 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 określone zostały sytuacje, w których ten zasiłek można uzyskać, ale również odnosi się do kwestii kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. Należy domniemywać, że w świetle zapowiedzi Premiera ponownie zostanie wydane Rozporządzenie w sprawie pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres obowiązywania ograniczeń z powodu COVID-19.

Kto otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W przypadku sprawowania opieki nad dziećmi do lat 8 dodatkowy zasiłek przysługuje, gdy:

  • nastąpi zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
  • pomimo funkcjonowania tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ograniczeń w ich funkcjonowaniu w czasie trwania epidemii COVID-19,
  • w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych jeżeli wystąpią okoliczności, o których mowa powyżej dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje dla rodziców dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kto nie skorzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek nie przysługuje, jeżeli:

  • jeden z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego),
  • gdy szkoła zapewnia opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

W jaki sposób ubiegać się o dodatkowy zasiłek?

W celu uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wystarczy złożyć u płatnika składek oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem i na tej podstawie pracodawca, zleceniodawca naliczy zasiłek. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Brak oświadczenia uniemożliwia wypłatę dodatkowego zasiłku przez ZUS albo płatnik składek nie wypłaci takiego zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Takie zasady wypłaty zasiłku opiekuńczego obowiązują do 29 listopada 2020 r. a wraz z wprowadzeniem planu ograniczeń w celu utrudnienia rozprzestrzeniania się wirusa nieuniknione jest opublikowanie nowego Rozporządzenia w sprawie kolejnego okresu, w którym będzie można starać się o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

▶ Przeczytaj również: Wykonywanie pracy podczas kwarantanny.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu