Czy będzie wydłużony okres korzystania z Małego ZUS Plus?

Opłacasz Mały ZUS Plus? Sprawdź, czy będzie wydłużony okres korzystania z tej preferencji.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie firmy wiążę się z licznymi obciążeniami publicznoprawnymi, a należy do nich między innymi obowiązkowa opłata składek ZUS. Od kilku lat przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych form zapłaty składek do ZUS, jedną z nich jest Mały ZUS Plus. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do informacji na temat wydłużenia okresu korzystania z Małego ZUS.

Jak długo można korzystać z Małego ZUS Plus?

Możliwość z korzystania z Małego ZUS Plus istnieje od 1 lutego 2020 roku. Wcześniej od 1 stycznia 2019 roku można było skorzystać z opcji Małego ZUS.

Okres do skorzystania z Małego ZUS Plus wynosi 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, do tego okresu wlicza się okres korzystania z Małego ZUS.

Czy będzie wydłużony okres korzystania z Małego ZUS Plus?

Przywilej korzystania z Małego ZUS Plus cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że w przestrzeni publicznej pojawiają się pytania związane z wydłużeniem okresu jego obowiązywania. Właśnie w tej sprawie zostało złożone zapytanie nr 31748 do Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT). W zapytaniu podnoszony był argument pogorszenia sytuacji finansowej wielu firm z powodu pandemii, a opłacanie składek w pełnej wysokości często jest przyczyną zawieszania lub zamykania działalności gospodarczej. W odpowiedzi MRiT przypomniał o możliwości skorzystania w pierwszej fazie prowadzenia działalności gospodarczej również z ulgi na start przez 6 miesięcy i ZUS preferencyjnego przez kolejne 24 miesiące. W ocenie MRiT płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne w dłuższym przedziale czasu rzutuje na wysokość świadczeń w przyszłości takich jak m.in.: emerytury, renty, świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki chorobowe, macierzyńskie. Mając na uwadze powyższe argumenty w odpowiedzi wskazano, że nie są obecnie prowadzone prace legislacyjne mające na celu wydłużenie okresu korzystania z Małego ZUS-u Plus.

Jak z tego wynika przedsiębiorcy nie mogą liczyć na zmianę przepisów w tym zakresie. Po upływie 36 miesięcy korzystania z Małego ZUS Plus pozostaje jedynie przejście na opłacanie składek społecznych według założeń do Dużego ZUS.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak długo można korzystać z Małego ZUS Plus?

  Okres do skorzystania z Małego ZUS Plus wynosi 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, do tego okresu wlicza się okres korzystania z Małego ZUS.

 2. 🔸Mały ZUS Plus 2022 - czy okres korzystania zostanie wydłużony?

  Nie są obecnie prowadzone prace legislacyjne mające na celu wydłużenie okresu korzystania z Małego ZUS-u Plus.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
PowrótBlog – strona główna
Blog Podatki Własny biznes
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce