Czy będzie wydłużony okres korzystania z Małego ZUS Plus?

mały zus plus 2022

Opłacasz Mały ZUS Plus? Sprawdź, czy będzie wydłużony okres korzystania z tej preferencji.

Prowadzenie firmy wiążę się z licznymi obciążeniami publicznoprawnymi, a należy do nich między innymi obowiązkowa opłata składek ZUS. Od kilku lat przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych form zapłaty składek do ZUS, jedną z nich jest Mały ZUS Plus. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do informacji na temat wydłużenia okresu korzystania z Małego ZUS.

Jak długo można korzystać z Małego ZUS Plus?

Możliwość z korzystania z Małego ZUS Plus istnieje od 1 lutego 2020 roku. Wcześniej od 1 stycznia 2019 roku można było skorzystać z opcji Małego ZUS.

Okres do skorzystania z Małego ZUS Plus wynosi 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, do tego okresu wlicza się okres korzystania z Małego ZUS.

Czy będzie wydłużony okres korzystania z Małego ZUS Plus?

Przywilej korzystania z Małego ZUS Plus cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że w przestrzeni publicznej pojawiają się pytania związane z wydłużeniem okresu jego obowiązywania. Właśnie w tej sprawie zostało złożone zapytanie nr 31748 do Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT). W zapytaniu podnoszony był argument pogorszenia sytuacji finansowej wielu firm z powodu pandemii, a opłacanie składek w pełnej wysokości często jest przyczyną zawieszania lub zamykania działalności gospodarczej. W odpowiedzi MRiT przypomniał o możliwości skorzystania w pierwszej fazie prowadzenia działalności gospodarczej również z ulgi na start przez 6 miesięcy i ZUS preferencyjnego przez kolejne 24 miesiące. W ocenie MRiT płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne w dłuższym przedziale czasu rzutuje na wysokość świadczeń w przyszłości takich jak m.in.: emerytury, renty, świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki chorobowe, macierzyńskie. Mając na uwadze powyższe argumenty w odpowiedzi wskazano, że nie są obecnie prowadzone prace legislacyjne mające na celu wydłużenie okresu korzystania z Małego ZUS-u Plus.

Jak z tego wynika przedsiębiorcy nie mogą liczyć na zmianę przepisów w tym zakresie. Po upływie 36 miesięcy korzystania z Małego ZUS Plus pozostaje jedynie przejście na opłacanie składek społecznych według założeń do Dużego ZUS.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jak długo można korzystać z Małego ZUS Plus?

    Okres do skorzystania z Małego ZUS Plus wynosi 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, do tego okresu wlicza się okres korzystania z Małego ZUS.

  2. 🔸Mały ZUS Plus 2022 - czy okres korzystania zostanie wydłużony?

    Nie są obecnie prowadzone prace legislacyjne mające na celu wydłużenie okresu korzystania z Małego ZUS-u Plus.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość