Czy do ulgi termomodernizacyjnej potrzebny jest audyt energetyczny?

audyt energetyczny

Chcesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Sprawdź, czy brak audytu pozbawia cię prawa do ulgi.

Ulga termomodernizacyjna cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich osób, które mogą z niej skorzystać. Dostępność ulgi jest dość duża i jeżeli posiadamy określone środki finansowe na inwestycję, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z ulgi. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy brak audytu energetycznego pozbawia prawa do ulgi termomodernizacyjnej.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona stosunkowo niedawno, po raz pierwszy można z niej było skorzystać w rozliczeniu za 2019 rok. Każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego ma prawo do ulgi. Jakie wydatki uprawniające do skorzystania z odliczenia zostało to szczegółowo wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Warunkiem skorzystania z ulgi jest, żeby dom był oddany do użytku, nie może być w fazie budowy. Z ulgi mogą skorzystać również przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek według skali, podatek liniowy a także zryczałtowany podatek dochodowy.

ulga termomodernizacyjna a audyt energetyczny infografika

Audyt energetyczny – czy jego brak pozbawia prawa do ulgi termomodernizacyjnej?

W sprawie ulgi termomodernizacyjnej zostały wydane już na samym początku jej obowiązywania objaśnienia podatkowe Ministra Finansów. Wiele problematycznych i życiowych kwestii zostało w nich wyjaśnionych na przykładach. Jednym z poruszonych zagadnień była kwestia audytu energetycznego.

Jednak jak się okazuje organy podatkowe wymagają przeprowadzenia audytu energetycznego w niektórych przypadkach. Taka sytuacja została poruszona w jednej z interpretacji podatkowych, w której Dyrektor KIS uzależnił prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej od przeprowadzenia audytu energetycznego. Na szczęście z takim podejściem nie zgodził WSA w Lublinie. W wyroku sygn. akt I SA/Lu 218/21 z dnia 16 lipca 2021 roku Sąd przyznał rację osobie, która zaskarżyła interpretację Dyrektora KIS. W uzasadnieniu swojego stanowiska WSA przywołał m.in. stanowisko MF wyrażone w objaśnieniach podatkowych, o których wspomniano powyżej. Wiadomym jest, że objaśnienia podatkowe są wiążące zarówno dla podatnika, jak i organu podatkowego a stanowisko MF nie powinno budzić wątpliwości, jasno zostało w nim sprecyzowane, że nie ma obowiązku przeprowadzania audytu energetycznego, żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość