Czy do ulgi termomodernizacyjnej potrzebny jest audyt energetyczny?

Chcesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Sprawdź, czy brak audytu pozbawia cię prawa do ulgi.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ulga termomodernizacyjna cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich osób, które mogą z niej skorzystać. Dostępność ulgi jest dość duża i jeżeli posiadamy określone środki finansowe na inwestycję, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z ulgi. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy brak audytu energetycznego pozbawia prawa do ulgi termomodernizacyjnej.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona stosunkowo niedawno, po raz pierwszy można z niej było skorzystać w rozliczeniu za 2019 rok. Każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego ma prawo do ulgi. Jakie wydatki uprawniające do skorzystania z odliczenia zostało to szczegółowo wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Warunkiem skorzystania z ulgi jest, żeby dom był oddany do użytku, nie może być w fazie budowy. Z ulgi mogą skorzystać również przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek według skali, podatek liniowy a także zryczałtowany podatek dochodowy.

ulga termomodernizacyjna a audyt energetyczny infografika

Audyt energetyczny – czy jego brak pozbawia prawa do ulgi termomodernizacyjnej?

W sprawie ulgi termomodernizacyjnej zostały wydane już na samym początku jej obowiązywania objaśnienia podatkowe Ministra Finansów. Wiele problematycznych i życiowych kwestii zostało w nich wyjaśnionych na przykładach. Jednym z poruszonych zagadnień była kwestia audytu energetycznego.

Jednak jak się okazuje organy podatkowe wymagają przeprowadzenia audytu energetycznego w niektórych przypadkach. Taka sytuacja została poruszona w jednej z interpretacji podatkowych, w której Dyrektor KIS uzależnił prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej od przeprowadzenia audytu energetycznego. Na szczęście z takim podejściem nie zgodził WSA w Lublinie. W wyroku sygn. akt I SA/Lu 218/21 z dnia 16 lipca 2021 roku Sąd przyznał rację osobie, która zaskarżyła interpretację Dyrektora KIS. W uzasadnieniu swojego stanowiska WSA przywołał m.in. stanowisko MF wyrażone w objaśnieniach podatkowych, o których wspomniano powyżej. Wiadomym jest, że objaśnienia podatkowe są wiążące zarówno dla podatnika, jak i organu podatkowego a stanowisko MF nie powinno budzić wątpliwości, jasno zostało w nim sprecyzowane, że nie ma obowiązku przeprowadzania audytu energetycznego, żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce