Blog ifirma.pl

Czy dodatkowa wpłata pracodawcy na PPK może być benefitem?

|
W firmach, gdzie pracodawca finansuje dodatkową wpłatę do PPK do programu przystępuje więcej pracowników. Przeczytaj artykuł i sprawdź, ile dobrowolnie dopłacają pracodawcy i czy dopłata może być benefitem motywującym zatrudnionego do pozostania w firmie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Benefity pracownicze mogą przyciągnąć kandydatów do pracy, jak i budować lojalność wśród już zatrudnionych pracowników. Obok prywatnej opieki medycznej i karty sportowej, coraz częściej można się spotkać z dofinansowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy Tobie jako pracodawcy opłaca się wdrożyć ten benefit pozapłacowy.

PPK – ile wynoszą wpłaty?

PPK to program oszczędnościowy dla pracowników. Z założenia zgromadzone środki mają trafić do nich po ukończeniu 60 roku życia, ale na wniosek mogą wypłacić je wcześniej. Wpłaty na PPK finansuje pracodawca, pracownik i budżet państwa.

Zatrudniająca firma ma obowiązek sfinansować wpłatę podstawową do PPK, która wynosi 1,5% wynagrodzenia, ale ma prawo dopłacić dodatkowo do 2,5% pensji (art. 26 ust 1 i 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych). Co więcej – wpłata dodatkowa nie musi być taka sama dla wszystkich pracowników. Pracodawca może różnicować ją o wybrane kryteria, pod warunkiem, że nie naruszają one równego traktowania w zatrudnieniu.

Wpłata podstawowa (obowiązkowa) pracownika to 2%, ale może zadeklarować dodatkowe finansowanie – do wysokości kolejnych 2%. W rezultacie na konto PPK pracownika może co miesiąc wpadać 8% jego wynagrodzenia plus dopłaty roczne od państwa (w tej chwili jest to 240 zł).

Ile pracodawcy dopłacają dobrowolnie do PPK?

Ewidencja PFR przekazała dane statystyczne, z których wynika, że zadeklarowanie przez pracodawcę wpłaty dodatkowej zwiększa prawdopodobieństwo partycypacji w PPK. Uczestnictwo w PPK w firmach, gdzie pracodawca finansuje dodatkową składkę, jest o 10 p.p. wyższe niż w firmach, gdzie dodatkowej wpłaty nie ma.

Obecnie około 3,5% pracodawców dopłaca do PPK od 0,5 do 2,5% wartości wynagrodzenia pracowników.

Ze względu na wielkość zatrudnienia obserwujemy, że:

 • 5% firm zatrudniających poniżej 10 osób dopłaca do PPK,
 • w firmach od 10 do 249 pracowników jest to 3%,
 • w przedsiębiorstwach od 250 pracowników 6,5% pracodawców finansuje dodatkową składkę.

Jak się okazuje – najwięcej pracodawców (25% ze wszystkich dopłacających) finansuje dodatkową składkę w maksymalnej wysokości 2,5%. Na dopłatę w wysokości 0,5% decyduję się 19% zatrudniających.

 • 1% dopłaca 17% pracodawców,
 • 1,5% dopłaca 16% firm,
 • o dodatkowe 2% zasila konta pracowników w PPK 7% pracodawców.

Benefity pozapłacowe jako motywatory do pozostania w firmie

W pewnych branżach (zwłaszcza w IT i sektorach, gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych) ciężko jest pozyskać nowego pracownika i coraz trudniej zatrzymać dotychczasowego. Propozycja dodatkowej wpłaty na konto PPK może być elementem skutecznego systemu motywacyjnego. Zwłaszcza że jest to „żywy pieniądz” dla każdego stanowiący namacalną wartość. W przeciwieństwie np. do karty sportowej, która jest zbędna dla niećwiczących osób.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie