Czy dodatkowa wpłata pracodawcy na PPK może być benefitem?

dodatkowa wpłata pracodawcy na PPK

W firmach, gdzie pracodawca finansuje dodatkową wpłatę do PPK do programu przystępuje więcej pracowników. Przeczytaj artykuł i sprawdź, ile dobrowolnie dopłacają pracodawcy i czy dopłata może być benefitem motywującym zatrudnionego do pozostania w firmie.

Benefity pracownicze mogą przyciągnąć kandydatów do pracy, jak i budować lojalność wśród już zatrudnionych pracowników. Obok prywatnej opieki medycznej i karty sportowej, coraz częściej można się spotkać z dofinansowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy Tobie jako pracodawcy opłaca się wdrożyć ten benefit pozapłacowy.

PPK – ile wynoszą wpłaty?

PPK to program oszczędnościowy dla pracowników. Z założenia zgromadzone środki mają trafić do nich po ukończeniu 60 roku życia, ale na wniosek mogą wypłacić je wcześniej. Wpłaty na PPK finansuje pracodawca, pracownik i budżet państwa.

Zatrudniająca firma ma obowiązek sfinansować wpłatę podstawową do PPK, która wynosi 1,5% wynagrodzenia, ale ma prawo dopłacić dodatkowo do 2,5% pensji (art. 26 ust 1 i 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych). Co więcej – wpłata dodatkowa nie musi być taka sama dla wszystkich pracowników. Pracodawca może różnicować ją o wybrane kryteria, pod warunkiem, że nie naruszają one równego traktowania w zatrudnieniu.

Wpłata podstawowa (obowiązkowa) pracownika to 2%, ale może zadeklarować dodatkowe finansowanie – do wysokości kolejnych 2%. W rezultacie na konto PPK pracownika może co miesiąc wpadać 8% jego wynagrodzenia plus dopłaty roczne od państwa (w tej chwili jest to 240 zł).

Ile pracodawcy dopłacają dobrowolnie do PPK?

Ewidencja PFR przekazała dane statystyczne, z których wynika, że zadeklarowanie przez pracodawcę wpłaty dodatkowej zwiększa prawdopodobieństwo partycypacji w PPK. Uczestnictwo w PPK w firmach, gdzie pracodawca finansuje dodatkową składkę, jest o 10 p.p. wyższe niż w firmach, gdzie dodatkowej wpłaty nie ma.

Obecnie około 3,5% pracodawców dopłaca do PPK od 0,5 do 2,5% wartości wynagrodzenia pracowników.

Ze względu na wielkość zatrudnienia obserwujemy, że:

  • 5% firm zatrudniających poniżej 10 osób dopłaca do PPK,
  • w firmach od 10 do 249 pracowników jest to 3%,
  • w przedsiębiorstwach od 250 pracowników 6,5% pracodawców finansuje dodatkową składkę.

Jak się okazuje – najwięcej pracodawców (25% ze wszystkich dopłacających) finansuje dodatkową składkę w maksymalnej wysokości 2,5%. Na dopłatę w wysokości 0,5% decyduję się 19% zatrudniających.

  • 1% dopłaca 17% pracodawców,
  • 1,5% dopłaca 16% firm,
  • o dodatkowe 2% zasila konta pracowników w PPK 7% pracodawców.

Benefity pozapłacowe jako motywatory do pozostania w firmie

W pewnych branżach (zwłaszcza w IT i sektorach, gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych) ciężko jest pozyskać nowego pracownika i coraz trudniej zatrzymać dotychczasowego. Propozycja dodatkowej wpłaty na konto PPK może być elementem skutecznego systemu motywacyjnego. Zwłaszcza że jest to „żywy pieniądz” dla każdego stanowiący namacalną wartość. W przeciwieństwie np. do karty sportowej, która jest zbędna dla niećwiczących osób.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość