Powrót

Czy motocykl może podlegać jednorazowej amortyzacji?

motocykl a amortyzacja

W klasyfikacji środków trwałych motocykle zostały oznaczone innym symbolem niż samochody osobowe. Czy w związku z tym motocykl wprowadzony do majątku firmy może podlegać jednorazowej amortyzacji, czy też podobnie jak samochód osobowy jest on wyłączony z takiej możliwości? Sprawdź!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Motocykl wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej może stanowić jej składnik majątku i podlegać amortyzacji. Na tym etapie pojawiają się często wątpliwości – czy do tego typu pojazdu może zastosowana być amortyzacja jednorazowa? Czy podobnie jak samochód osobowy – motocykl jest objęty ograniczeniem w tym zakresie? Okazuje się, że w określonych przypadkach będzie to możliwe.

Motocykl w ustawie o PIT

Na początku warto zauważyć, że w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o PIT, motocykle i samochody osobowe są sklasyfikowane odrębnie. Jednocześnie jednak w art. 5a pkt 19a tego aktu prawnego znajdziemy definicję samochodu osobowego, która określa, że jest to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (z określonymi wyjątkami).

W związku z powyższym praktycznie każdy motocykl spełnia definicję samochodu osobowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jakie konsekwencje rodzi to pod kątem zastosowania jednorazowej amortyzacji do tego typu pojazdów?

Amortyzacja jednorazowa w przypadku motocykla

Motocykl, jako spełniający definicję samochodu osobowego w myśl ustawy o PIT, nie może podlegać amortyzacji jednorazowej w ramach pomocy de minimis (więcej na ten temat przeczytasz w artykule o amortyzacji środków trwałych, dostępnym tutaj). Co więcej, grupa 7 KŚT, do której zalicza się tego typu pojazdy, jest wyłączona z możliwości zastosowania amortyzacji jednorazowej dla fabrycznie nowych środków trwałych – w myśl art. 22k ust. 14-21 ustawy o PIT. 

Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 22f ust. 3 ustawy PIT. Ten przepis można bowiem stosować do wszystkich rodzajów środków trwałych – także do tych, które spełniają definicję samochodów osobowych.

Zastanawiasz się, kiedy opłaca się zastosować jednorazową amortyzację? Podpowiedź znajdziesz tutaj!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość