Blog ifirma.pl

Czy motocykl może podlegać jednorazowej amortyzacji?

|
|
3 minut czytania
W klasyfikacji środków trwałych motocykle zostały oznaczone innym symbolem niż samochody osobowe. Czy w związku z tym motocykl wprowadzony do majątku firmy może podlegać jednorazowej amortyzacji, czy też podobnie jak samochód osobowy jest on wyłączony z takiej możliwości? Sprawdź!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Motocykl wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej może stanowić jej składnik majątku i podlegać amortyzacji. Na tym etapie pojawiają się często wątpliwości – czy do tego typu pojazdu może zastosowana być amortyzacja jednorazowa? Czy podobnie jak samochód osobowy – motocykl jest objęty ograniczeniem w tym zakresie? Okazuje się, że w określonych przypadkach będzie to możliwe.

Motocykl w ustawie o PIT

Na początku warto zauważyć, że w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o PIT, motocykle i samochody osobowe są sklasyfikowane odrębnie. Jednocześnie jednak w art. 5a pkt 19a tego aktu prawnego znajdziemy definicję samochodu osobowego, która określa, że jest to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (z określonymi wyjątkami).

W związku z powyższym praktycznie każdy motocykl spełnia definicję samochodu osobowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jakie konsekwencje rodzi to pod kątem zastosowania jednorazowej amortyzacji do tego typu pojazdów?

Amortyzacja jednorazowa w przypadku motocykla

Motocykl, jako spełniający definicję samochodu osobowego w myśl ustawy o PIT, nie może podlegać amortyzacji jednorazowej w ramach pomocy de minimis (więcej na ten temat przeczytasz w artykule o amortyzacji środków trwałych, dostępnym tutaj). Co więcej, grupa 7 KŚT, do której zalicza się tego typu pojazdy, jest wyłączona z możliwości zastosowania amortyzacji jednorazowej dla fabrycznie nowych środków trwałych – w myśl art. 22k ust. 14-21 ustawy o PIT. 

Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 22f ust. 3 ustawy PIT. Ten przepis można bowiem stosować do wszystkich rodzajów środków trwałych – także do tych, które spełniają definicję samochodów osobowych.

Zastanawiasz się, kiedy opłaca się zastosować jednorazową amortyzację? Podpowiedź znajdziesz tutaj!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie