Czy można podzielić opakowanie zbiorcze towaru na części w celu sprzedaży sztuk?

opakowanie zbiorcze

Dokonujesz zakupu towarów w dużych opakowaniach? Sprawdź jak sprzedawać towar na sztuki.

Często zdarza się, że przedsiębiorcy kupują towar handlowy w większych opakowaniach zbiorczych, a później chcą dokonywać sprzedaży na sztuki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób dokonywać dalszej odsprzedaży, jeżeli takie są oczekiwania przyszłego klienta. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy nie popełniają błędu dokonując w ten sposób sprzedaży.

Czy sprzedaż na sztuki z opakowań zbiorczych jest możliwa?

Odpowiedź może być tylko jedna: jak najbardziej tak, nie ma żadnych przesłanek negatywnych w tym temacie. Sposób i forma sprzedaży towarów oferowanych przez przedsiębiorcę należy do jego decyzji, na którą niewątpliwy wpływ mają również preferencje klientów firmy. Żadne przepisy nie ograniczają stosowania takiej metodologii sprzedaży. Jedynie w sytuacji, gdy regulamin dostawcy zatwierdzony podczas zakupu zawiera zastrzeżenie co do dystrybucji towarów w określony sposób lub taki warunek znajduje się w podpisanej ze sprzedawcą umowie, to wówczas nie można towarów sprzedawać w innej formie. Jedyną przeszkodą mogą być problemy natury technicznej.

Czy prowadzenie magazynu jest obowiązkowe przy PKPiR?

Przepisy dotyczące prowadzenia księgowości tzw. uproszczonej nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku prowadzenia magazynu.

Firmy, które prowadzą sprzedaż różnego rodzaju asortymentu towarowego robią to ze względów praktycznych. Wprowadzanie i zdejmowanie towarów na stany magazynowe znacznie upraszcza prowadzenie działalności. Przedsiębiorca ma zawsze aktualny i przejrzysty przegląd stanów magazynowych, co pozwala w sposób optymalny zarządzać gospodarką magazynową. Najczęściej przedsiębiorcy korzystają ze sprawdzonych rozwiązań, jakie proponują firmy dystrybuujące programy księgowe i magazynowe w jednym pakiecie.

Skoro jednak nie ma obowiązku część przedsiębiorców, ma prawo i z niego korzysta, prowadzi takie ewidencji w excelu lub ręcznie w zeszycie, bądź w innej wygodnej dla siebie formie.

W jaki sposób wprowadzać na magazyn towar na sztuki z opakowań zbiorczych?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą magazyn w systemach informatycznych mają możliwość wprowadzenia towarów zarówno w opakowaniu zbiorczym jak również na sztuki, dzięki czemu w zależności od potrzeb mogą sprzedawać i tak i tak. Każdy program magazynowy ma przyjęte odpowiednie rozwiązania, które mają zastosowanie tylko w tym programie. W takiej sytuacji należałoby się zapoznać z instrukcją obsługi programu magazynowego lub zwrócić się z zapytaniem do autora programu, w jaki sposób dokonać ustawień w programie magazynowym dostosowanych do naszych potrzeb.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą stany magazynowe ręcznie np. w Excelu mogą również na podobnych zasadach odnotować zakup towarów na paczki lub na sztuki. Przy wprowadzaniu ceny jednostkowej na sztuki należy pamiętać, że suma sztuk z opakowania nie zawsze da kwotę wartości netto całego opakowania ze względu na zaokrąglenia. Można oczywiście ceny jednostkowe modyfikować ręcznie, bądź w przypadku niewielkiej różnicy zmienić wartość netto jednej sztuki, aby uwzględniała wszystkie zaokrąglenia. Sposób, w jaki przedsiębiorca będzie dzielił opakowania na sztuki zależy przede wszystkim od przyjętych rozwiązań organizacyjnych w jego firmie.

Ważne jest również późniejsze właściwe oznakowanie sprzedawanych towarów, na których znajdują się kody kreskowe zawierające cenę towaru. Przy sprzedażach zbiorczych i na sztuki muszą to być 2 różne kody.

Przeczytaj również: Towar lub materiał otrzymany przed fakturą a zapisy w PKPiR
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Aleksandra

    Czy istnieje dyrektywa określająca możliwość podziału opakowania zbiorczego na sztuki? Otrzymałam informację, że od maja 2021 ma być to zabronione, jednak nigdzie nie mogę znaleźć takich przepisów.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość