Zostały już wdrożone nowe pliki JPK. Zmiana przepisów, jak to zawsze bywa na początku, niesie mnóstwo pytań i wątpliwości. Jest to kolejne wyzwanie dla przedsiębiorców i księgowych. Wiele zagadnień rozstrzyganych jest na razie na płaszczyźnie teoretycznej, ale już od 1 października 2020 roku trzeba się będzie z nimi zmierzyć praktycznie. W tej publikacji opiszemy, jak będzie odbywać się podpisywanie JPK – autoryzacja nowych plików.
Podpisywanie JPK_V7
Podpisanie i przesłanie wcześniej przygotowanego pliku JPK_V7 kończy proces przekazywania pliku do organu podatkowego. Jeżeli przedsiębiorca zleca prowadzenie księgowości do biura rachunkowego, wówczas to właściciel biura ma obowiązek przygotowania i przesłania plików JPK w ramach posiadanych uprawnień.
W procesie wysyłki nowego pliku JPK_VAT przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z następujących metod autoryzacyjnych:
Profilu Zaufanego
jest to bezpłatny podpis elektroniczny, który osoba fizyczna może założyć niemal w każdym urzędzie, jak również za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do skutecznego złożenia podpisu niezbędny jest kod autoryzacyjny, który jest wysyłany na wskazany kanał autoryzacji.
Kwalifikowanego podpisu elektronicznego
to płatny elektroniczny podpis służący do podpisywania dokumentów, który należy zakupić u jednego z certyfikowanych dostawców.
-
Danych autoryzujących
jest to bezpłatna metoda, w której do autoryzacji służą dane ewidencyjne: NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia oraz odpowiednia kwota przychodu osiągniętego w 2018 roku (w plikach składanych w 2020 roku).
Autoryzacja za pomocą danych autoryzujących jest przeznaczona tylko dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą np. w formie spółki cywilnej nie będą mogły w ten sposób autoryzować nowego pliku JPK.
Podpis profilem zaufanym został udostępniony przede wszystkim dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Z opcji tej skorzystać mogą także inne podmioty jak np. spółka cywilna. Wymagane jest jednak w takim przypadku dodatkowo złożenie upoważnienia UPL-1 dla osoby, która będzie podpisywała deklarację spółki swoim profilem zaufanym może to być np. wspólnik spółki.
Przedsiębiorca może również skorzystać z usług pełnomocnika, który posiada elektroniczny podpis kwalifikowany. W takiej sytuacji musi także złożyć do właściwego miejscowo urzędu skarbowego pełnomocnictwo na formularzu UPL-1.
Ostatnim etapem zamykającym proces przesyłania plików JPK po złożeniu i podpisaniu poprawnego JPK_VAT z deklaracją jest pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).
Ministerstwo Finansów udostępnia narzędzia do nowego JPK_V7 – przeczytaj.