Czy muszę prowadzić magazyn?

Zakładając działalność gospodarczą – szczególnie produkcyjną lub handlową – przedsiębiorcy często zastanawiają się nad prowadzeniem magazynu. Czy jest on konieczny?

Magazyn a przepisy

Konieczność prowadzenia gospodarki magazynowej wynika przede wszystkim z Ustawy o rachunkowości – czyli podstawy prawnej dla wszystkich tych firm, które prowadzą pełne księgi handlowe. Najczęściej do tej grupy zaliczają się spółki osobowe i kapitałowe (np. akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością); dużo rzadziej znajdują się tam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne, które utraciły lub zrezygnowały ze statusu małego podatnika.

Większość działalności jednoosobowych i spółek cywilnych działa na podstawie księgowości uproszczonej – podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź ewidencji przychodów ryczałtu ewidencjonowanego. W takiej sytuacji podstawą prawną jest odpowiednio Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak widać, magazynowe przepisy Ustawy o rachunkowości nie mają zasadniczo zastosowania do mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że takie firmy nie mają obowiązku prowadzenia magazynu; choć oczywiście mogą się na to zdecydować.

Magazyn a spis z natury

Tym, co czasem niepokoi przedsiębiorców, którzy zrezygnowali z prowadzenia magazynu, jest konieczność stworzenia spisu z natury (remanentu). Taki dokument należy już do obowiązkowych nawet w mikroprzedsiębiorstwach.

W tym wypadku warto zauważyć, że spis z natury polega na zewidencjonowaniu rzeczywistego stanu posiadanych towarów, materiałów czy produktów na dany dzień (najczęściej – początek i koniec roku podatkowego). Zatem należy w tym celu spisać, ile fizycznie konkretnych zasobów posiadamy – ewentualne stany magazynowe w komputerowej bazie nie mają w tym wypadku znaczenia.

Uwaga! Warto zauważyć, że prowadzona wcześniej ewidencja magazynowa może być oczywiście przydatna – z jej pomocą łatwo ustalić ewentualne braki lub nadwyżki w magazynie, dociec źródła niezgodności czy też je wyeliminować.

 

Magazyn – nie musisz, ale chciałbyś? Zobacz, czy warto abyś go założył!
 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI