Blog ifirma.pl

Czy na fakturach w procedurze OSS powinien się pojawić numer BDO?

|
|
2 minut czytania
Sprzedajesz w procedurze OSS? Sprawdź, czy należy zamieszczać numer BDO na wystawianych fakturach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W związku z obowiązującą ustawą o gospodarowaniu odpadami wiele firm ma obowiązek dokonać rejestracji w systemie BDO. Każdy przedsiębiorca otrzymuje wówczas indywidualny numer BDO. Z procesem rejestracji wiążą się również inne obowiązki. W dzisiejszym artykule będziemy dywagować na temat umieszczania numeru BDO na fakturach wystawianych w procedurze OSS.

Zamieszczanie numeru BDO na dokumentach

Zgodnie z ustawą o odpadach podmiot, który ma obowiązek dokonać rejestracji do BDO, jest obowiązany umieszczać numer rejestrowy na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W tym miejscu rodzi się pytanie, jakie to będą dokumenty. Oczywiście żadne przepisy nie regulują tej kwestii, jednak wydaje się, że ten zapis powinien być interpretowany szeroko. Mianowicie numer BDO powinien pojawiać się na wszystkich dokumentach, które mają związek z prowadzoną firmą, a takimi są również faktury.

Zamieszczanie numeru BDO na fakturze a ustawa o VAT

Przepisy ustawy o VAT w sposób szczegółowy wymieniają w przepisie niezbędne elementy, jakie muszą się znaleźć na fakturze VAT, nie znajdziemy tam informacji o numerze BDO. Jednak z drugiej strony nie jest zabronione umieszczanie na fakturach innych informacji, może to być np. numer BDO. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy na fakturach krajowych VAT powinien być zamieszczany ten numer, czy też nie, ale rozsądnym wydaje się jednak wpisywanie numeru, żeby nie łamać sobie głowy czy faktura jest dokumentem, o którym mówi ustawa o odpadach, czy też nie.

Numer BDO na fakturach w procedurze OSS

Wiemy, że nie ma obowiązku wystawiania faktur w procedurze OSS, ale również nie jest to zabronione i wielu przedsiębiorców korzysta z tej możliwości. Faktury są wystawiane w oparciu o polskie przepisy, pomimo że znajdą się na nich stawki podatku VAT kraju konsumenta. Ustawa o odpadach dotyczy wprowadzania i rozliczania odpadów na terytorium Polski. Pomimo iż wystawiamy fakturę dla konsumenta w innym kraju UE wydaje się, że tego typu informacja na fakturze powinna się również znaleźć. Tym samym odpowiedź na pytanie, czy numer BDO powinien się pojawić na fakturze będzie twierdząca.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie