Czy na fakturze podaje się numer konta dla celów VAT?

Od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy mogą stosować system podzielnej płatności. Sprawdź, czy Twoje faktury muszą posiadać dodatkowy numer rachunku bankowego dla celów VAT – w związku z wprowadzeniem split payment.

Konto bankowe dla celów VAT

W związku z tym banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe (SKOK) do każdego rachunku rozliczeniowego podatników prowadzących działalność gospodarczą prowadzą rachunek VAT. Nie ma tu znaczenia czy dany przedsiębiorca jest vatowcem czy nievatowcem. Rachunki VAT nie są tworzone dla kont prywatnych, nawet jeśli są wykorzystywane w działalności. Nabywca towarów/ usług może teraz podczas dokonywania zapłaty za otrzymaną fakturę wybrać zwykły przelew lub przelew dotyczący podzielonej płatności.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Firma – nabywca decyduje jaki przelew ma zostać wykonany, nie jest zobligowana do stosowania systemu podzielonej płatności, jest tu dobrowolność stosowania.

Numer konta na fakturze

Przelewy przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności dokonywane są na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy. Kwota brutto wpływa na ten rachunek. Następnie bank/ SKOK na podstawie komunikatu przelewu automatycznie rozdziela płatność, czyli kwotę podatku VAT przelewa na powiązany z nim rachunek VAT.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Reasumując, przedsiębiorcy na wystawianych fakturach podają tylko numer konta firmowego (rozliczeniowego), nie podają numeru rachunku VAT. Nie można wykonać przelewu bezpośrednio na rachunek VAT.

▲ wróć na początek

W przypadku wykonywania przelewu z komunikatem podzielonej płatności na prywatny rachunek innego przedsiębiorcy lub bezpośrednio na rachunek VAT – przelew zostanie automatycznie odrzucony.

Program do faktur – Darmowe konto

Więcej informacji na temat podzielonej płatności (split payment).
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Monika Kobylak

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu