Blog ifirma.pl

Czy należy korygować fakturę w wyniku podanego błędnie kodu GTU?

|
|
2 minut czytania
Dokonałeś błędnego oznaczenia GTU? Sprawdź czy masz obowiązek skorygowania faktury.

Błędny GTU czy należy korygować fakturę - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obowiązek stosowania kodów GTU przy wystawianiu faktur sprzedaży jest dość uciążliwy i dodatkowo w wielu sytuacjach problematyczny. Może się przecież zdarzyć, że przedsiębiorca – czynny podatnik VAT, oczywiście nie celowo, nie dokonana takiego oznaczenia lub zrobi to w sposób wadliwy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak dokonać korekty takiego błędnego oznaczenia. Czy jednak oznacza to, że trzeba korygować całą fakturę?

Jak skorygować błędny kod GTU?

W takiej sytuacji należy zastąpić błędny wpis w ewidencji sprzedaży wpisem prawidłowym, ale ten tryb postępowania jest możliwy do realizacji na etapie przed przekazaniem JPK_V7 do urzędu skarbowego.

W sytuacji, gdy pliki zostały już przekazane, należy dokonać korekty/storna poprzedniego wpisu z przeciwnymi znakami i wprowadzić zapis prawidłowy z właściwymi oznaczeniami GTU. A następnie należy przekazać korektę pliku JPK w części ewidencyjnej do urzędu skarbowego.

Błędny GTU – czy należy korygować wystawioną fakturę?

Poruszaliśmy już niejednokrotnie ten temat na łamach naszych publikacji, ale przypominamy. Przepisy zmieniające ustawę o VAT w obszarze nowego pliku JPK nie wprowadziły zmiany przepisów jeżeli chodzi o zakres danych zawartych na wystawianych fakturach VAT, również jeżeli chodzi o ich korygowanie.

Skorygowany błędny kod GTU będzie widoczny jedynie w części ewidencyjnej VAT, w której pozostałe elementy faktury nie ulegną zmianie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie