Czy należy korygować fakturę w wyniku podanego błędnie kodu GTU?

błędny GTU czy należy korygować fakturę

Dokonałeś błędnego oznaczenia GTU? Sprawdź czy masz obowiązek skorygowania faktury.

Błędny GTU czy należy korygować fakturę - omówione zagadnienia:

Obowiązek stosowania kodów GTU przy wystawianiu faktur sprzedaży jest dość uciążliwy i dodatkowo w wielu sytuacjach problematyczny. Może się przecież zdarzyć, że przedsiębiorca – czynny podatnik VAT, oczywiście nie celowo, nie dokonana takiego oznaczenia lub zrobi to w sposób wadliwy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak dokonać korekty takiego błędnego oznaczenia. Czy jednak oznacza to, że trzeba korygować całą fakturę?

Jak skorygować błędny kod GTU?

W takiej sytuacji należy zastąpić błędny wpis w ewidencji sprzedaży wpisem prawidłowym, ale ten tryb postępowania jest możliwy do realizacji na etapie przed przekazaniem JPK_V7 do urzędu skarbowego.

W sytuacji, gdy pliki zostały już przekazane, należy dokonać korekty/storna poprzedniego wpisu z przeciwnymi znakami i wprowadzić zapis prawidłowy z właściwymi oznaczeniami GTU. A następnie należy przekazać korektę pliku JPK w części ewidencyjnej do urzędu skarbowego.

Błędny GTU – czy należy korygować wystawioną fakturę?

Poruszaliśmy już niejednokrotnie ten temat na łamach naszych publikacji, ale przypominamy. Przepisy zmieniające ustawę o VAT w obszarze nowego pliku JPK nie wprowadziły zmiany przepisów jeżeli chodzi o zakres danych zawartych na wystawianych fakturach VAT, również jeżeli chodzi o ich korygowanie.

Skorygowany błędny kod GTU będzie widoczny jedynie w części ewidencyjnej VAT, w której pozostałe elementy faktury nie ulegną zmianie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość