Czy należy korygować fakturę w wyniku podanego błędnie kodu GTU?

błędny GTU czy należy korygować fakturę

Dokonałeś błędnego oznaczenia GTU? Sprawdź czy masz obowiązek skorygowania faktury.

Błędny GTU czy należy korygować fakturę - omówione zagadnienia:

Obowiązek stosowania kodów GTU przy wystawianiu faktur sprzedaży jest dość uciążliwy i dodatkowo w wielu sytuacjach problematyczny. Może się przecież zdarzyć, że przedsiębiorca – czynny podatnik VAT, oczywiście nie celowo, nie dokonana takiego oznaczenia lub zrobi to w sposób wadliwy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak dokonać korekty takiego błędnego oznaczenia. Czy jednak oznacza to, że trzeba korygować całą fakturę?

Jak skorygować błędny kod GTU?

W takiej sytuacji należy zastąpić błędny wpis w ewidencji sprzedaży wpisem prawidłowym, ale ten tryb postępowania jest możliwy do realizacji na etapie przed przekazaniem JPK_V7 do urzędu skarbowego.

W sytuacji, gdy pliki zostały już przekazane, należy dokonać korekty/storna poprzedniego wpisu z przeciwnymi znakami i wprowadzić zapis prawidłowy z właściwymi oznaczeniami GTU. A następnie należy przekazać korektę pliku JPK w części ewidencyjnej do urzędu skarbowego.

Błędny GTU – czy należy korygować wystawioną fakturę?

Poruszaliśmy już niejednokrotnie ten temat na łamach naszych publikacji, ale przypominamy. Przepisy zmieniające ustawę o VAT w obszarze nowego pliku JPK nie wprowadziły zmiany przepisów jeżeli chodzi o zakres danych zawartych na wystawianych fakturach VAT, również jeżeli chodzi o ich korygowanie.

Skorygowany błędny kod GTU będzie widoczny jedynie w części ewidencyjnej VAT, w której pozostałe elementy faktury nie ulegną zmianie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość