Czy należy korygować fakturę w wyniku podanego błędnie kodu GTU?

Obowiązek stosowania kodów GTU przy wystawianiu faktur sprzedaży jest dość uciążliwy i dodatkowo w wielu sytuacjach problematyczny. Może się przecież zdarzyć, że przedsiębiorca – czynny podatnik VAT, oczywiście nie celowo, nie dokonana takiego oznaczenia lub zrobi to w sposób wadliwy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak dokonać korekty takiego błędnego oznaczenia. Czy jednak oznacza to, że trzeba korygować całą fakturę?

Jak skorygować błędny kod GTU?

W takiej sytuacji należy zastąpić błędny wpis w ewidencji sprzedaży wpisem prawidłowym, ale ten tryb postępowania jest możliwy do realizacji na etapie przed przekazaniem JPK_V7 do urzędu skarbowego.

W sytuacji, gdy pliki zostały już przekazane, należy dokonać korekty/storna poprzedniego wpisu z przeciwnymi znakami i wprowadzić zapis prawidłowy z właściwymi oznaczeniami GTU. A następnie należy przekazać korektę pliku JPK w części ewidencyjnej do urzędu skarbowego.

Błędny GTU – czy należy korygować wystawioną fakturę?

Poruszaliśmy już niejednokrotnie ten temat na łamach naszych publikacji, ale przypominamy. Przepisy zmieniające ustawę o VAT w obszarze nowego pliku JPK nie wprowadziły zmiany przepisów jeżeli chodzi o zakres danych zawartych na wystawianych fakturach VAT, również jeżeli chodzi o ich korygowanie.

Skorygowany błędny kod GTU będzie widoczny jedynie w części ewidencyjnej VAT, w której pozostałe elementy faktury nie ulegną zmianie.

▶ Przeczytaj również: Nowe objaśnienia MF dotyczące paragonów z NIP.
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań