Nowe kody GTU, dodatkowe oznaczenia w JPK, kody transakcyjne od kilku miesięcy omawiane są w kontekście różnych transakcji handlowych w prowadzonej działalności gospodarczej. W ustawie o VAT i rozporządzeniach dotyczących nowego pliku JPK nie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Z pomocą co prawda przyszło Ministerstwo Finansów, zamieszczając na swojej stronie listę pytań i odpowiedzi na ten temat, ale problemów jest znacznie więcej. W naszych publikacjach bardzo często korzystamy z wyjaśnień MF, tak też jest również w dzisiejszej publikacji.
Czy wpisywać kody GTU na fakturze sprzedaży?
To pytanie zadają sobie zarówno przedsiębiorcy, jak i księgowi. W pierwszej kolejności zaprezentujemy stanowisko MF w tej sprawie. Wśród pytań i odpowiedzi na stronie MF znalazło się następujące:
Czy w związku ze wdrożeniem nowego JPK_VAT z deklaracją oznaczenie GTU_01-13 należy umieszczać także na wystawianych fakturach?
Stanowisko MF jest następujące: nie ma obowiązku, aby na fakturze zawierać oznaczenia GTU_01-13. Przepisy w zakresie wystawiania faktur nie uległy zmianie.
W tym miejscu można by właściwie zamknąć ten temat, ale przy tej okazji zasadne wydaje się pytanie:
czy można dobrowolnie zamieszczać kod GTU na wystawianej fakturze VAT?
W takim przypadku rozwiązaniem byłoby sprawdzenie, czy w systemach do fakturowania, z których korzysta przedsiębiorca, będzie dostępna lista faktur z oznaczeniem kodów GTU. Innym rozwiązaniem byłaby możliwość zaimportowania danych z wystawionych faktur do systemu księgowego biura rachunkowego w taki sposób, aby dane z kodami GTU wykazały się w sposób właściwy w ewidencji VAT. Tego typu postępowanie wydaje się zasadne z punktu widzenia księgowych i biur rachunkowych, które bardzo często otrzymują faktury sprzedaży wystawiane w systemach poza programem księgowym, z którego korzysta biuro rachunkowe. Takie faktury muszą być zaksięgowane z prawidłowymi kodami GTU w ewidencji VAT sprzedaży, a więc i tak muszą zostać oznaczone/opisane kodem GTU przez przedsiębiorcę.
Co do zasady, to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek oznaczenia GTU, ponieważ on najlepiej zna specyfikę dokonywanych transakcji handlowych. Wiedza księgowych na temat dokonywanej sprzedaży najczęściej jest za mała i niewystarczająca. Zasadnym w takiej sytuacji byłoby oznaczanie faktur sprzedażowych również kodami GTU, co pozwoliłoby uniknąć wielu pomyłek.
Oczywiście są to tylko luźne rozważania na ten temat. Na ten moment trudno o obiektywną ocenę sytuacji w tym obszarze. Wydaje się, że dopiero przesłanie i analizy przekazanych plików JPK_V7 przyniosą nowe informacje również w tym zakresie, o czym na pewno będziemy informować w swoich publikacjach.
Przeczytaj również: Kody GTU w pytaniach i odpowiedziach MF