Czy rolnik ryczałtowy może być czynnym podatnikiem VAT?

W ustawie o podatku od towarów i usług przewidziane zostało specjalne zwolnienie z VAT dla tzw. rolników ryczałtowych. Przedsiębiorcy korzystający z tej formy rozliczenia nie odprowadzają VAT od swojej sprzedaży, jednocześnie nie mając jednak możliwości odliczenia podatku od dokonywanych zakupów. Okazuje się, że mimo zwolnienia, rolnik ryczałtowy może być czynnym podatnikiem VAT.

Kim jest rolnik ryczałtowy?

Rolnik ryczałtowy to rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze. Co ważne, musi on korzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Rolnik a rozliczanie VAT

Rolnik sprzedający własne produkty rolne może zdecydować, w jaki sposób będzie rozliczał VAT od tej sprzedaży:

  • czy na zasadach ogólnych,
  • czy jako rolnik ryczałtowy,
  • czy też w trybie mieszanym (jeśli poza własnymi produktami rolnymi dokonuje dostaw innych towarów lub usług – np. naprawia maszyny).

Specjalna procedura rozliczania VAT przez rolników ryczałtowych ma bowiem charakter zwolnienia przedmiotowego – czyli związanego z konkretnym przedmiotem działalności.

Rolnik ryczałtowy będący jednocześnie czynnym podatnikiem VAT

W związku z powyższym, nic nie stoi na przeszkodzie, by rolnik był jednocześnie czynnym podatnikiem VAT i rolnikiem ryczałtowym. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji? Rolnik ryczałtowy będący jednocześnie podatnikiem VAT:

  • nie wystawia faktur za sprzedaż własnych produktów rolnych lub świadczenie usług rolniczych (zrobi to za niego nabywca), pozostałą sprzedaż dokumentuje w tradycyjny sposób,
  • nie rozlicza VAT od sprzedaży objętej zwolnieniem – nie wykazuje jej w deklaracji VAT i JPK,
  • nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupów związanych ze sprzedażą zwolnioną na postawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (w przypadku pozostałych zakupów przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego),
  • część sprzedaży podlegającą opodatkowaniu VAT rozlicza na normalnych zasadach – wystawia faktury, prowadzi rejestry, składa deklaracje oraz wysyła JPK_VAT.
▲ wróć na początek

Faktura RR – kto i kiedy może ją wystawić? Sprawdź już teraz!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

22 minuty temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

20 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

21 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

23 godziny temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

1 dzień temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

5 dni temu