Faktura RR – kto i kiedy może ją wystawić?

Przedsiębiorca, który nabywa w ramach swojej działalności produkty od rolników, może stanąć przed koniecznością wystawienia faktury RR. Dokument ten związany jest ze szczególną procedurą, jaką jest nabywanie płodów rolnych lub usług rolniczych od rolników ryczałtowych. Co warto wiedzieć o fakturze RR?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Faktura RR – co dokumentuje?

Rolnicy ryczałtowi nieprowadzący działalności gospodarczej należą do grupy podmiotów zwolnionych przedmiotowo z obowiązku rozliczania VAT – gwarantuje im to art. 43 ust. 1 pkt. 3 Ustawy o VAT. Mimo to jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nabyć produkty rolne bądź usługi rolnicze od rolnika ryczałtowego, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w ramach specjalnej procedury.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Faktura RR – kto i kiedy może ją wystawić?

Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, rolnikowi sprzedającemu swoje produkty lub usługi przedsiębiorcy będącemu czynnym podatnikiem VAT przysługuje zwrot VAT. Obecnie jest to kwota 7% od wartości danej sprzedaży. Z drugiej strony, rolnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji księgowych ani wystawiania faktur – dlatego też obowiązek wystawienia specyficznej faktury RR oraz rozliczenia podatku spada na nabywcę.

Faktura RR – zasady wystawiania

Fakturę RR wystawia nabywca – czyli przedsiębiorca, dokonujący zakupu płodów rolnych albo usług rolniczych – po dokonaniu zakupu. Fakturę należy wystawić w dwóch kopiach, z czego oryginał przekazywany jest sprzedawcy.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Faktura RR – kto i kiedy może ją wystawić?

Na fakturze RR powinny się znaleźć przynajmniej następujące elementy:

  • Imiona, nazwiska, nazwy i adresy stron
  • NIP lub PESEL stron
  • Dane dowodu osobistego lub innego dokumentu dostawcy, stwierdzającego jego tożsamość (numer, data wydania, organ wydający)
  • nabycia oraz wystawienia faktury
  • Numer kolejny faktury
  • Nazwy nabytych produktów lub usług
  • Jednostka miary i ilość nabytych produktów oraz oznaczenie ich klasy lub jakości
  • Program do faktur – Darmowe konto Faktura RR – kto i kiedy może ją wystawić?
  • Cena jednostkowa produktu netto
  • Wartość nabytych produktów netto
  • Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku
  • Kwota zryczałtowanego podatku
  • Wartość nabytych produktów brutto
  • Kwota należności brutto wyrażoną cyfrowo i słownie
  • Podpisy (czytelne lub imiona i nazwiska oraz podpisy) osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury
  • Adnotacja „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kto wystawia fakturę RR?

    Fakturę RR wystawia nabywca – czyli przedsiębiorca, dokonujący zakupu płodów rolnych albo usług rolniczych – po dokonaniu zakupu.

  2. 🔸Co dokumentuje faktura RR?

    Rolnicy ryczałtowi nieprowadzący działalności gospodarczej należą do grupy podmiotów zwolnionych przedmiotowo z obowiązku rozliczania VAT, mimo to jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nabyć produkty rolne bądź usługi rolnicze od rolnika ryczałtowego, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w ramach specjalnej procedury.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce