Blog ifirma.pl

Czy wspólnik spółki jawnej może wnioskować o świadczenie postojowe z ZUS?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, czy świadczenie postojowe przysługuje wspólnikowi spółki jawnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Spółkę jawną mogą utworzyć zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne. Jeżeli wspólnikami będą osoby fizyczne, to obowiązują je również indywidualne zgłoszenia rejestracyjne do ZUS. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, czy wspólnik spółki jawnej może wnioskować o świadczenie postojowe w ZUS.

Zgłoszenie wspólników spółki jawnej do ZUS

Każdy wspólnik spółki jawnej ma obowiązek zgłosić siebie do ubezpieczeń na odpowiednim formularzu:

 • ZUS ZUA,
 • ZUS ZZA – jeżeli ma prawo do opłacania tylko składki zdrowotnej.

W świetle przepisów ZUS pozarolniczą działalność prowadzi osoba, która m.in. jest wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Na tej podstawie wspólnicy muszą składać zgłoszenia rejestracyjne.

Dla kogo świadczenie postojowe?

Warunki przyznania świadczenia postojowego zostały opisane w ustawie o COVID. Dla naszych rozważań kluczowy będzie warunek dotyczący zapisu, że świadczenie postojowe przyznaje się osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych.

O ile na początku ZUS przyznawał świadczenia postojowe wspólnikom spółek jawnych, obecnie wycofał się z tej praktyki i odmawia wypłaty postojowego, a od tych, którzy już je otrzymali żąda zwrotu. Argumentacja ZUS opiera się na twierdzeniu, że wspólnik spółki jawnej nie jest osobą prowadzącą działalność na podstawie przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców.

Interpelacja poselska w sprawie świadczenia postojowego dla wspólnika spółki jawnej

Pytanie do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej skierowała jedna z posłanek. Mianowicie zwróciła uwagę na odmienne traktowanie wspólnika spółki jawnej, jako osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na gruncie ustawy o ubezpieczeniach społecznych i ustawy Prawo przedsiębiorców. Ta rozbieżność jest powodem niekorzystnych rozstrzygnięć, jakie zapadają w odniesieniu do wspólników.

Z jednej strony odmowy wypłaty świadczenia postojowego, z drugiej strony ZUS żąda zwrotu już wypłaconych świadczeń. Posłanka pyta, kiedy ministerstwo planuje zmianę przepisów w tym zakresie, skoro wspólnik spółki jawnej opłaca składki ZUS za siebie i spełniają pozostałe warunki do otrzymania świadczenia. Wspólnicy dochodzą swoich praw w sądzie, gdzie zapadają dla nich korzystne wyroki.

Odpowiedź na interpelację poselską

W odpowiedzi MRiPS wskazało, że ustawa Prawo przedsiębiorców nie uznaje w kategorii przedsiębiorców wspólników spółek prawa handlowego, a taką jest spółka jawna, ponieważ to nie oni prowadzą działalność gospodarczą, lecz spółki, w których są udziałowcami.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie rozstrzyga kwestii statusu przedsiębiorcy ani podstawy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz wskazuje wyłącznie na zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym podmiotów w niej wskazanych. Dlatego przepisy ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych (SUS) nie są podstawą do stwierdzenia, że wspólnicy spółki jawnej prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Konkludując swoją wypowiedź MRiPS podkreśla, że świadczenie postojowe – pomimo faktu, że jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – nie jest świadczeniem o charakterze ubezpieczeniowym, tj. nie ma jakiegokolwiek związku ze sposobem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Nie ma więc na razie nadziei, że zmieni się stanowisko ZUS odnośnie wypłat świadczenia postojowego dla wspólnika spółki jawnej. Osoby, które już otrzymały wypłaty świadczenia pewnie będą upominane o ich zwrot natomiast te, które się o nie ubiegają uzyskają odmowę ZUS. Pozostaje jedynie odwołanie i skierowanie sprawy do sądu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie