Czy z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać mąż jeżeli faktura jest wystawiona na żonę?

Zastanawiasz się, czy odliczysz ulgę termomodernizacyjną z faktury żony? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdej osobie, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu. Jednak ustawodawca wprowadził pewne warunki, które należy spełniać, żeby można było odliczyć ulgę w zeznaniu rocznym. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy z ulgi może skorzystać mąż jeżeli faktura jest wystawiona na żonę.

Ulga termomodernizacyjna – kiedy można z niej skorzystać?

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać zarówno osoba prowadząca, jak i nieprowadząca działalności gospodarczej. Jeżeli działalność jest prowadzona, to bez względu na to, czy dochód jest opodatkowany podatkiem według skali, podatkiem liniowym czy zryczałtowanym, w każdym przypadku można odliczyć wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne od dochodu/przychodu w zeznaniu rocznym. Kwota odliczenia została określona na 53.000 zł i jest to górna granica. Poniesione wydatki muszą być udokumentowane fakturą wystawioną przez czynnego podatnika VAT. Rodzi się pytanie, czy w sytuacji, gdy faktura jest wystawiona na jednego z małżonków, to czy z odliczenia może skorzystać drugi małżonek?

Czy z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać mąż jeżeli faktura jest wystawiona na żonę?

Jak można przeczytać na stronie podatki.gov.pl w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej a nieruchomość należy do ich majątku wspólnego, nie ma przeciwwskazań, żeby ulgę odliczył małżonek od swoich dochodów, pomimo że faktura jest wystawiona na dane drugiego małżonka.

Przykład 1

Pan Michał i pani Ania ponieśli wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne zrealizowane na ich wspólnej nieruchomości. Faktura za wykonaną usługę na kwotę 40.000 zł została wystawiona na żonę. Jednak pani Ania w roku poniesienia wydatków nie uzyskała żadnych dochodów. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów taką fakturę będzie mógł odliczyć pan Michał od swoich dochodów. W ocenie MF nie ma znaczenia na kogo została wystawiona faktura. Nie ma przeszkód, żeby odliczenia całej kwoty wydatków poniesionych przez jednego małżonka odliczył drugi z małżonków.
Jednak z sytuacji, gdy dom będzie stanowił odrębny majątek jednego z małżonków, to ta zasada nie będzie miała już zastosowania.

Przykład 2

Pan Andrzej i pani Magda nie mają rozdzielności majątkowej. Pani Magda posiada dom, który jest jej majątkiem odrębnym. W 2021 roku poniosła wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, ale faktura VAT została wystawiona tylko na pana Andrzeja. W takim przypadku nie ma możliwości odliczenia ulgi, ponieważ na fakturze brakuje danych pani Magdy.

Podsumowanie

Jak widać rozliczanie ulgi termomodernizacyjnej nie zawsze może być dokonane przez jednego z małżonków, jeżeli faktura jest wystawiona na drugiego. W artykule opisano na przykładach jedynie niektóre sytuacje, które mogą powstać. Osoba, która chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej powinna się zapoznać również z objaśnieniami Ministra Finansów na ten temat. A jeśli również tam nie znajdzie odpowiedzi na nurtujące pytania zawsze może zadzwonić na infolinię podatkową czy złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Ulga termomodernicacyjna - na kogo faktura?

  Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdej osobie, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu. Jednak ustawodawca wprowadził pewne warunki, które należy spełniać, żeby można było odliczyć ulgę w zeznaniu rocznym.

 2. 🔸Ulga termomodernizacyjna gdy faktura wystawiona jest na jednego małżonka, co wtedy?

  Jak można przeczytać na stronie podatki.gov.pl w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej a nieruchomość należy do ich majątku wspólnego, nie ma przeciwwskazań, żeby ulgę odliczył małżonek od swoich dochodów, pomimo że faktura jest wystawiona na dane drugiego małżonka.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce