Czy z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać mąż jeżeli faktura jest wystawiona na żonę?

ulga termomodernizacyjna

Zastanawiasz się, czy odliczysz ulgę termomodernizacyjną z faktury żony? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdej osobie, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu. Jednak ustawodawca wprowadził pewne warunki, które należy spełniać, żeby można było odliczyć ulgę w zeznaniu rocznym. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy z ulgi może skorzystać mąż jeżeli faktura jest wystawiona na żonę.

Ulga termomodernizacyjna – kiedy można z niej skorzystać?

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać zarówno osoba prowadząca, jak i nieprowadząca działalności gospodarczej. Jeżeli działalność jest prowadzona, to bez względu na to, czy dochód jest opodatkowany podatkiem według skali, podatkiem liniowym czy zryczałtowanym, w każdym przypadku można odliczyć wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne od dochodu/przychodu w zeznaniu rocznym. Kwota odliczenia została określona na 53.000 zł i jest to górna granica. Poniesione wydatki muszą być udokumentowane fakturą wystawioną przez czynnego podatnika VAT. Rodzi się pytanie, czy w sytuacji, gdy faktura jest wystawiona na jednego z małżonków, to czy z odliczenia może skorzystać drugi małżonek?

Czy z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać mąż jeżeli faktura jest wystawiona na żonę?

Jak można przeczytać na stronie podatki.gov.pl w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej a nieruchomość należy do ich majątku wspólnego, nie ma przeciwwskazań, żeby ulgę odliczył małżonek od swoich dochodów, pomimo że faktura jest wystawiona na dane drugiego małżonka.

Przykład 1

Pan Michał i pani Ania ponieśli wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne zrealizowane na ich wspólnej nieruchomości. Faktura za wykonaną usługę na kwotę 40.000 zł została wystawiona na żonę. Jednak pani Ania w roku poniesienia wydatków nie uzyskała żadnych dochodów. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów taką fakturę będzie mógł odliczyć pan Michał od swoich dochodów. W ocenie MF nie ma znaczenia na kogo została wystawiona faktura. Nie ma przeszkód, żeby odliczenia całej kwoty wydatków poniesionych przez jednego małżonka odliczył drugi z małżonków.
Jednak z sytuacji, gdy dom będzie stanowił odrębny majątek jednego z małżonków, to ta zasada nie będzie miała już zastosowania.

Przykład 2

Pan Andrzej i pani Magda nie mają rozdzielności majątkowej. Pani Magda posiada dom, który jest jej majątkiem odrębnym. W 2021 roku poniosła wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, ale faktura VAT została wystawiona tylko na pana Andrzeja. W takim przypadku nie ma możliwości odliczenia ulgi, ponieważ na fakturze brakuje danych pani Magdy.

Podsumowanie

Jak widać rozliczanie ulgi termomodernizacyjnej nie zawsze może być dokonane przez jednego z małżonków, jeżeli faktura jest wystawiona na drugiego. W artykule opisano na przykładach jedynie niektóre sytuacje, które mogą powstać. Osoba, która chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej powinna się zapoznać również z objaśnieniami Ministra Finansów na ten temat. A jeśli również tam nie znajdzie odpowiedzi na nurtujące pytania zawsze może zadzwonić na infolinię podatkową czy złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Ulga termomodernicacyjna - na kogo faktura?

    Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdej osobie, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu. Jednak ustawodawca wprowadził pewne warunki, które należy spełniać, żeby można było odliczyć ulgę w zeznaniu rocznym.

  2. 🔸Ulga termomodernizacyjna gdy faktura wystawiona jest na jednego małżonka, co wtedy?

    Jak można przeczytać na stronie podatki.gov.pl w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej a nieruchomość należy do ich majątku wspólnego, nie ma przeciwwskazań, żeby ulgę odliczył małżonek od swoich dochodów, pomimo że faktura jest wystawiona na dane drugiego małżonka.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość