Blog ifirma.pl

Czy zmiana przeznaczenia samochodu osobowego w leasingu operacyjnym wiąże się z korektą odliczonego podatku VAT?

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się, czy zmiana przeznaczenia samochodu osobowego w leasingu operacyjnym wiąże się z korektą odliczonego podatku VAT? W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym tematem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Chyba żaden przedsiębiorca nie wyobraża sobie w dzisiejszych czasach prowadzenia działalności gospodarczej bez samochodu osobowego. Nie zawsze jednak każdego od razu będzie stać na zakup samochodu za gotówkę, dlatego tak popularne są umowy leasingu. W dzisiejszej publikacji poruszymy temat, czy zmiana przeznaczenia samochodu osobowego w leasingu operacyjnym wiąże się z korektą odliczonego podatku VAT?

Odliczenie podatku VAT od samochodów osobowych

Przepisy ustawy o podatku VAT precyzyjnie opisują kiedy przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 100% VAT, a kiedy 50% podatku VAT od samochodu osobowego.

Od samochodów osobowych przedsiębiorcy może przysługiwać pełne lub ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego
Odliczenie 100% podatku VAT
Przedsiębiorca odliczy od samochodu osobowego wykorzystywanego jedynie w prowadzonej działalności gospodarczej
Odliczenie 50% podatku VAT
Jeśli samochód osobowy jest użytkowany w sposób mieszany — w działalności i prywatnie,

Kiedy dokonuje się korekty podatku VAT naliczonego?

W niektórych sytuacjach może dojść do zmiany przeznaczenia samochodu osobowego w prowadzonej działalności gospodarczej, będą to przypadku, gdy:

 1. Nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza.
 2. Nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej.

Ważne!

Jeśli dojdzie do zmiany przeznaczenia samochodu osobowego przedsiębiorca jest zobowiązany lub uprawniony do dokonania korekty podatku VAT naliczonego.

Okres korekty przy zmianie przeznaczenia samochodu osobowego zależy od jego wartości i wynosi odpowiednio:

 • 60 miesięcy – jeśli wartość pojazdu przekracza 15.000 zł,
 • 12 miesięcy – jeśli wartość pojazdu nie przekracza 15.000 zł

Przykład 1

Pani Edyta nabyła samochód osobowy w lipcu 2022 roku i odliczyła 50% kwoty podatku VAT naliczonego. Wartość netto pojazdu wynosiła 100.000 zł, podatek VAT 23.000 zł, odliczony podatek VAT 11.500 zł. W lipcu 2024 roku doszło do sprzedaży pojazdu. W tym przypadku doszło do zmiany, nastąpiła zmiana wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, a więc pani Edyta jest uprawniona do dokonania korekty podatku naliczonego.

 • 60 miesięcy – okres korekty od lipca 2022 r. do czerwca 2027 r.,
 • 11.500 zł – kwota podatku naliczonego podlegającego korekcie,
 • 36 miesięcy – tyle jest do końca okresu korekty od lipca 2024 r. do lipca 2027 r.
 • 6.900 zł – kwota zwiększająca podatek VAT naliczony (11.500 zł x 36/60).

Przykład 2

Pani Ilona nabyła samochód osobowy w maju 2021 roku i wykorzystywała go tylko w prowadzonej działalności gospodarczej. Dopełniła wszystkich formalności, złożyła VAT-26 do urzędu skarbowego i przez cały czas prowadziła ewidencję przebiegu pojazdu. W czerwcu 2024 roku postanowiła, że samochód będzie wykorzystywany w sposób mieszany, to znaczy w działalności i prywatnie. W tej sytuacji dojdzie do zmiany przeznaczenia wykorzystania samochodu osobowego i pani Ilona jest zobowiązana dokonać korekty podatku VAT naliczonego.

 • 18.400 zł – kwota odliczonego podatku przy nabyciu,
 • 60 miesięcy – okres korekty od maja 2021 r. do kwietnia 2026 r.,
 • 9.200 zł – kwota podatku naliczonego podlegającego korekcie,
 • 23 miesiące – tyle pozostało do końca okresu korekty od czerwca 2024 r. do kwietnia 2026 r.,
 • 3.526,67 zł – kwota zmniejszająca podatek VAT naliczony (9.200 zł x 23/60).

Na przykładach zobrazowano, na czym polega korekta podatku VAT naliczonego przy zmianie przeznaczenia samochodu osobowego i kiedy jest obowiązkowa, a kiedy dobrowolna.

Czy zmiana przeznaczenia samochodu osobowego w leasingu operacyjnym wiąże się z korektą odliczonego podatku VAT?

Powszechną praktyką jest zawieranie umowy leasingu operacyjnego. Również w takim przypadku może dojść do zmiany przeznaczenia samochodu osobowego w dowolnym momencie trwania takiej umowy. Rozliczenie podatku VAT od czynszu inicjalnego i rat leasingowych odbywa się na identycznych zasadach, jak w każdym innym przypadku. O tym czy przedsiębiorca odliczy 50% czy 100% podatku VAT będzie decydował sposób użytkowania samochodu. Zasady zostały opisane już na wstępie tego artykułu. Zanim odpowiemy sobie na kluczowe pytanie trzeba poznać zasady funkcjonowania leasingu operacyjnego.

Leasing operacyjny w świetle ustawy o podatku VAT uznawany jest za świadczenie usług, a więc nie ma mowy o nabyciu. Samochód osobowy staje się własnością leasingobiorcy dopiero w momencie wykupu, o ile się na niego zdecyduje
Ważne!
Korekty podatku VAT naliczonego dokonuje się w odniesieniu do pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub oddanych do użytku, a to oznacza, że nie występuje żadna z tych okoliczności przy leasingu operacyjnym
Ważne!
Zmiana przeznaczenia samochodu osobowego w leasingu operacyjnym nie wiąże się z korektą podatku VAT naliczonego

Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo mowa jest o tym w interpretacji nr 0113-KDIPT1-3.4012.824.2019.1.OS z dnia 06.02.2020 r. Przedsiębiorca zadał pytanie czy w przypadku zmiany sposobu wykorzystania pojazdu użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego z wykorzystania wyłącznie firmowego na wykorzystanie mieszane będzie zobowiązany do skorygowania odliczonego VAT od zapłaconych przed momentem dokonania tej zmiany rat leasingowych, w tym opłaty inicjalnej w pełnej wysokości? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z przedsiębiorcą, że nie będzie zobowiązany do sporządzenia korekty podatku VAT naliczonego od czynszu inicjalnego oraz miesięcznych opłat leasingu za okres od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem do dnia zmiany przeznaczenia samochodu osobowego.

Podsumowanie

Przywilej odliczania podatku VAT naliczonego niesie ze sobą określone konsekwencje, takie jak chociażby korekta podatku VAT naliczonego przy zmianie przeznaczenia samochodu osobowego. W przypadku samochodów osobowych przedsiębiorca co do zasady ma ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, chyba że spełni założenia ustawowe wówczas odliczy 100% podatku. Jednak jeśli w trakcie użytkowania pojazdu dojdzie do zmiany przeznaczenia samochodu osobowego, to należy pamiętać o obowiązku korekty, jeśli samochód był wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej, a będzie wykorzystywany w sposób mieszany. Jeśli zmiana będzie w drugą stronę, czyli samochód był wykorzystywany w sposób mieszany, a po zmianie już w działalności gospodarczej, to stanowi to dla przedsiębiorcy uprawnienie, to oznacza, że może, ale nie musi z niego skorzystać. W kontekście głównego tematu wyjaśniliśmy, że w przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku VAT naliczonego przy zmianie przeznaczenia samochodu osobowego, ponieważ nie dochodzi do nabycia czy oddania do użytkowania takiego pojazdu.

Stan prawny na dzień: 23.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie