Czym jest e-faktura jaka weszła w 2022 roku do obrotu? Definicja e-faktury

e-faktura

Zastanawiasz się czym jest e-faktura? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek rejestrowania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Podstawowym dokumentem stosowanym w obrocie gospodarczym jest faktura. Już niedługo wszyscy przedsiębiorcy będą wystawiali e-faktury. W dzisiejszej publikacji napiszemy czym jest e-faktura jaka weszła w 2022 roku do obrotu.

E-faktura – definicja

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą na zasadzie dobrowolności korzystać z wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). W przepisach ustawy o podatku VAT nie zostało zdefiniowane pojęcie e-faktury. Pojawia się natomiast definicja faktury ustrukturyzowanej, która pozostaje spójna z określeniem przynależnym dla e-faktury.

Dokumentowanie sprzedaży za pomocą faktury ustrukturyzowanej traktowane jest, jako wystawienie e-faktury. Od momentu, w którym przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wystawiania faktur w KSeF każda faktura będzie wizualnie wyglądała tak samo. Wystawione e-faktury będą archiwizowane w bazie KSeF.

Nowe obowiązki związane z wystawieniem e-faktur

Przedsiębiorcy nie będą już mieli obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych JPK_FA, jednak dojdą im inne obowiązki związane m.in. z:

  1. Nadawanie uprawnień w KSeF.
  2. Uzyskanie zgody nabywcy na otrzymywanie faktur w KSeF.
  3. Wystawianiem faktur poza KSeF.

Jak z tego wynika e-faktura to jest nic innego niż faktura ustrukturyzowana. Na e-fakturze mogą się znaleźć pewne dodatkowe informacje, które obecnie nie są obowiązkowe i najczęściej wielu przedsiębiorców ich po prostu nie zamieszcza, będą to m.in.:

  • numer telefonu,
  • adres poczty elektronicznej,
  • numer rachunku bankowego sprzedawcy,
  • symbol PKWiU.
e-faktura nowe obowiązki infografika  

Na chwilę obecną trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakie elementy faktury będą obowiązkowe, a jakie fakultatywne, cały czas trwają pracę nad e-fakturą. Zgodnie z broszurą informacyjną Ministerstwa Finansów z lutego 2022 roku obowiązkowe wystawianie faktur w KSeF ma być wprowadzone w II kwartale 2023 roku. Do tematu e-faktur na pewno będziemy powracali jeszcze niejednokrotnie na łamach naszych publikacji.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czym jest e-faktura?

    W przepisach ustawy o podatku VAT nie zostało zdefiniowane pojęcie e-faktury. Pojawia się natomiast definicja faktury ustrukturyzowanej, która pozostaje spójna z określeniem przynależnym dla e-faktury.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość