Czym jest e-faktura jaka weszła w 2022 roku do obrotu? Definicja e-faktury

e-faktura

Zastanawiasz się czym jest e-faktura? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek rejestrowania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Podstawowym dokumentem stosowanym w obrocie gospodarczym jest faktura. Już niedługo wszyscy przedsiębiorcy będą wystawiali e-faktury. W dzisiejszej publikacji napiszemy czym jest e-faktura jaka weszła w 2022 roku do obrotu.

E-faktura – definicja

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą na zasadzie dobrowolności korzystać z wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). W przepisach ustawy o podatku VAT nie zostało zdefiniowane pojęcie e-faktury. Pojawia się natomiast definicja faktury ustrukturyzowanej, która pozostaje spójna z określeniem przynależnym dla e-faktury.

Dokumentowanie sprzedaży za pomocą faktury ustrukturyzowanej traktowane jest, jako wystawienie e-faktury. Od momentu, w którym przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wystawiania faktur w KSeF każda faktura będzie wizualnie wyglądała tak samo. Wystawione e-faktury będą archiwizowane w bazie KSeF.

Nowe obowiązki związane z wystawieniem e-faktur

Przedsiębiorcy nie będą już mieli obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych JPK_FA, jednak dojdą im inne obowiązki związane m.in. z:

  1. Nadawanie uprawnień w KSeF.
  2. Uzyskanie zgody nabywcy na otrzymywanie faktur w KSeF.
  3. Wystawianiem faktur poza KSeF.

Jak z tego wynika e-faktura to jest nic innego niż faktura ustrukturyzowana. Na e-fakturze mogą się znaleźć pewne dodatkowe informacje, które obecnie nie są obowiązkowe i najczęściej wielu przedsiębiorców ich po prostu nie zamieszcza, będą to m.in.:

  • numer telefonu,
  • adres poczty elektronicznej,
  • numer rachunku bankowego sprzedawcy,
  • symbol PKWiU.
e-faktura nowe obowiązki infografika  

Na chwilę obecną trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakie elementy faktury będą obowiązkowe, a jakie fakultatywne, cały czas trwają pracę nad e-fakturą. Zgodnie z broszurą informacyjną Ministerstwa Finansów z lutego 2022 roku obowiązkowe wystawianie faktur w KSeF ma być wprowadzone w II kwartale 2023 roku. Do tematu e-faktur na pewno będziemy powracali jeszcze niejednokrotnie na łamach naszych publikacji.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czym jest e-faktura?

    W przepisach ustawy o podatku VAT nie zostało zdefiniowane pojęcie e-faktury. Pojawia się natomiast definicja faktury ustrukturyzowanej, która pozostaje spójna z określeniem przynależnym dla e-faktury.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość