Czynny podatnik VAT – jak sprawdzić status kontrahenta?

Jedną z zasad VAT jest neutralność oznaczająca, że ciężar podatku ponosi ostateczny konsument, a nie przedsiębiorca. Dlatego też ogólnie przyjęta jest zasada naliczania VAT przy sprzedaży, a odliczania VAT poniesionego przy zakupie. Aby jednak taki „łańcuch” spełniał swoje zadanie, uczestniczący w nim przedsiębiorcy powinni być zarejestrowani jako podatnicy VAT. Nie wiesz, czy twój kontrahent to czynny podatnik VAT? Dlatego – w przypadku wystąpienia wątpliwości – warto upewnić się, czy wystawiający nam fakturę sprzedawca jest podmiotem zarejestrowanym.

Czynny podatnik VAT na Portalu Podatkowym

Najprostszą metodą ustalenia, czy kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, jest skorzystanie z Portalu Podatkowego. Ministerstwo Finansów uruchomiło w jego zakresie specjalną wyszukiwarkę, która po wprowadzeniu NIP sprawdzanej firmy, wyświetla odpowiedni komunikat. Zasadniczo pojawić się mogą trzy informacje:

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6

Sprawdzany podmiot:

  • nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT
  • jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny
  • jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony

Otrzymany komunikat można następnie wydrukować i dołączyć do dokumentacji firmy.

Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6

Podatnik VAT czynny – kontakt z urzędem

Korzystanie z Portalu Podatkowego jest najszybsze i najwygodniejsze, czasem jednak może nie być wystarczające. Jeśli potrzebujemy dokładniejszych informacji – np. czy kontrahent był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w danym okresie rozliczeniowym w przeszłości – możemy zwrócić się o pomoc bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Oficjalną drogą kontaktu z urzędem jest złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o statusie podatnika VAT. Wniosek powinien zawierać:

  • Dane podmiotu, który występuje o zaświadczenie – nazwa, adres, NIP
  • Dane podmiotu, którego status chcemy potwierdzić – nazwa, adres, NIP
  • Informację, jakiego potwierdzenia potrzebujemy (statusu czynnego podatnika VAT)
Program do faktur – Darmowe konto arrow6

Jeśli – tak jak wskazano powyżej – niezbędne jest dla nas zaświadczenie dotyczące konkretnego wycinka czasu, takie ramy czasowe również powinny znaleźć się we wniosku.

Uwaga!

W praktyce gospodarczej może się zdarzyć, że podatnik nie potrzebuje pisemnego potwierdzenia – w takiej sytuacji wątpliwości co do statusu kontrahenta można rozwiać, kontaktując się z właściwym urzędem skarbowym telefonicznie – jak wskazuje Ministerstwo Finansów.

Czynny podatnik VAT w kraju to nie to samo, co podatnik VAT-UE – sprawdź, jak zostać podatnikiem unijnym!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI