Powrót

Czynny podatnik VAT – jak sprawdzić status kontrahenta?

sprawdzenie podatnikia VAT - jak sprawdzić czy jest czynny podatnikiem VAT

Nie wiesz, czy twój kontrahent to czynny podatnik VAT? Warto sprawdzić, czy wystawiający fakturę sprzedawca jest podmiotem zarejestrowanym.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Jedną z zasad VAT jest neutralność, oznaczająca, że ciężar podatku ponosi ostateczny konsument, a nie przedsiębiorca. Dlatego też ogólnie przyjęta jest zasada naliczania VAT przy sprzedaży, a odliczania VAT poniesionego przy zakupie. Aby jednak taki „łańcuch” spełniał swoje zadanie, uczestniczący w nim przedsiębiorcy powinni być zarejestrowani jako podatnicy VAT. Nie wiesz, czy Twój kontrahent to czynny podatnik VAT? Dlatego – w przypadku wystąpienia wątpliwości – warto upewnić się, czy wystawiający nam fakturę sprzedawca jest podmiotem zarejestrowanym.

Czynny podatnik VAT na Portalu Podatkowym

Najprostszą metodą ustalenia, czy kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, jest skorzystanie z Portalu Podatkowego. Ministerstwo Finansów uruchomiło w jego zakresie specjalną wyszukiwarkę, która po wprowadzeniu NIP sprawdzanej firmy, wyświetla odpowiedni komunikat. Zasadniczo pojawić się mogą trzy informacje:

Sprawdzany podmiot:

  • nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT,
  • jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
  • jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

Otrzymany komunikat można następnie wydrukować i dołączyć do dokumentacji firmy.

Sprawdzenie podatnika VAT – kontakt z urzędem

Korzystanie z Portalu Podatkowego jest najszybsze i najwygodniejsze, czasem jednak może nie być wystarczające. Jeśli potrzebujemy dokładniejszych informacji – np. czy kontrahent był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w danym okresie rozliczeniowym w przeszłości – możemy zwrócić się o pomoc bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Oficjalną drogą kontaktu z urzędem jest złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o statusie podatnika VAT. Wniosek powinien zawierać:

  • Dane podmiotu, który występuje o zaświadczenie – nazwa, adres, NIP
  • Dane podmiotu, którego status chcemy potwierdzić – nazwa, adres, NIP
  • Informację, jakiego potwierdzenia potrzebujemy (statusu czynnego podatnika VAT)

Jeśli – tak jak wskazano powyżej – niezbędne jest dla nas zaświadczenie dotyczące konkretnego wycinka czasu, takie ramy czasowe również powinny znaleźć się we wniosku.

Czynny podatnik VAT w kraju to nie to samo, co podatnik VAT-UE – sprawdź, jak zostać podatnikiem unijnym!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość