Blog

Czynny żal a JPK_V7

Przedsiębiorcy mają prawo się pomylić, ale czasami taka pomyłka może ich słono kosztować. I nie chodzi tylko o odsetki za zwłokę. Obok obowiązków wynikających z ustaw podatkowych przedsiębiorcy podlegają również pod ustawę Kodeks karny skarbowy, w której przewidziane są dla nich kary za nieprzestrzeganie przepisów podatkowych. Na szczęście istnieje instytucja czynnego żalu, która w pewnych sytuacjach pozwala uniknąć kary. A jak wygląda kwestia czynny żal i JPK – czy w razie korekty JPK V7 należy go składać?

Jakie sankcje dla przedsiębiorców przewiduje Kodeks karny skarbowy?

Pod kątem karalności przedsiębiorcy rozróżniane są w nim dwa pojęcia:

  1. Wykroczenia skarbowe.
  2. Przestępstwa skarbowe.
Definicje z Kodeksu karnego skarbowe (KKS):

Wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Przestępstwo skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności.

Sprawdź ile wynoszą kary dla firm z KKS na 2020 rok.

Co to jest czynny żal?

Przedsiębiorca, który nie dopełnił formalności podatkowych takich jak:

  • nie złożył zeznania podatkowego w terminie,
  • nierzetelnie prowadził księgi rachunkowe,
  • nierzetelnie wystawiał faktury,
  • nie zapłacił lub zapłacił nieodpowiedni podatek dochodowy (PIT lub CIT) lub podatek VAT,
  • bezprawnie stosował obniżone stawki VAT,
  • bezprawnie stosował zwolnienie VAT,
  • zataił przed organem podatkowym prawdziwe rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej,
  • wyłudził zwrot należności celnej,
  • wyłudził pozwolenie celne,

ma możliwość uniknięcia kary korzystając z instytucji, która nazywa się czynny żal.

Warunki skutecznego czynnego żalu:
  1. Złożenie czynnego żalu, czyli zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego, w którym przedsiębiorca dobrowolnie informuje naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego, o tym, jakich obowiązków nie dopełnił.
  2. Dopełnienie obowiązków, w tym zapłata w całości nieuregulowanego zobowiązania.

Czy należy składać czynny żal w sytuacji korekty nowego JPK V7?

Od 1 października 2020 r. do ustawy Kodeks karny skarbowy został dodany nowy artykuł 61a. z którego wynika:

“Art. 61a.
§ 1. Kto wbrew obowiązkowi nie przesyła księgi właściwemu organowi podatkowemu albo przesyła ją nierzetelną, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 3. Karze określonej w § 2 podlega także ten, kto księgę przesyła po terminie lub wadliwą.”

Do tej pory organy podatkowe nie wymagały składania czynnego żalu wraz ze złożeniem korekty deklaracji czy JPK.

Nowy JPK_V7 został podzielony na 2 części:

  1. Część deklaracyjną.
  2. Część ewidencyjną.

Zaczynają pojawiać się informacje, że korekty części ewidencyjnej, która w świetle przepisów KKS stanowi księgi podatkowe, będą teraz zagrożone karą grzywny za wykroczenia lub przestępstwa skarbowe. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli korekta będzie obejmowała zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną. Korekta samej części deklaracyjnej nie będzie podlegała pod instytucję czynnego żalu.

Powyższe informacje zostały potwierdzone na łamach czasopism podatkowych przez Ministerstwo Finansów. Ta wiadomość zaniepokoiła zarówno przedsiębiorców, księgowych, jak i biura rachunkowe. Są to na razie bardzo ogólne informacje, dlatego będziemy na bieżąco śledzić wszelkie doniesienia na ten temat i je przekazywać, mając na uwadze wagę problemu dla wszystkich.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

11 godzin temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

14 godzin temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

15 godzin temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

15 godzin temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

17 godzin temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu