Blog ifirma.pl

Kary dla firm w 2020 roku

|
Czy wiesz, że poza odsetkami za zwłokę możesz ponieść jeszcze dotkliwsze konsekwencje? Przeczytaj jakie kary może otrzymać przedsiębiorca.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej wymaga nie lada wiedzy z różnych dziedzin dlatego o pomyłkę nietrudno. Każdy błąd może przedsiębiorcę sporo kosztować. Nieterminowe regulowanie zobowiązań podatkowych generuje odsetki za zwłokę, koszty upomnienia, czasami koszty egzekucyjne. Jak się okazuje to jednak nie wszystko. Nie wszyscy o tym wiedzą i pamiętają.

Kodeks karny skarbowy

Kary za naruszenie ustalonych norm prawa podatkowego zostały uregulowane w przepisach.

Ustawa Kodeks karny skarbowy (k.k.s.) rozróżnia 2 pojęcia:

 1. Wykroczenie skarbowe.
 2. Przestępstwo skarbowe.

Wykroczenie skarbowe

Występuje w okolicznościach, gdy sprawa jest mniejszej wagi, a okoliczności popełnienia czynu nie wskazują na celowe lekceważenie przepisów.

Kwota niezapłaconego podatku nie przekracza 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2.600 zł, a więc będzie to kwota 13.000 zł (5×2.600=13.000).

Przestępstwo skarbowe

Jest to czyn społecznie szkodliwy w stopniu większym niż znikomy.

Bez względu na kategorię ich wysokość uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Co grozi za przestępstwa i wykroczenia skarbowe?

Kary za wykroczenia skarbowe

Za wykroczenia skarbowe może być nałożona kara określona kwotowo najczęściej w formie mandatu karnego. Jego wysokość została określona w art. 48 k.k.s. i wynosi:

 • Kara grzywny w granicach od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – od 260 zł do 52.000 zł w 2020 roku.
 • Mandat karny w granicach od 1/10 do 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – od 260 zł do 5.200 zł w 2020 roku.
 • Wyrok nakazowy w granicach od 1/10 do 10-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – od 260 zł do 26.000 zł.

Kary za przestępstwa skarbowe

Za przestępstwa skarbowe karę grzywny określa się w stawkach dziennych.

Stawka dzienna wynosi 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę do jej 400-krotności, a więc w 2020 roku będzie to kwota od 86,67 zł do 34.668,00 zł.

 • Kara grzywny najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa 720 – kwotowo od 866,70 zł do 24.960.960,00 zł.
 • Kara grzywny w wyroku nakazowym najniższa liczba stawek 10, najwyższa 200 – kwotowo od 866,70 zł do 6.933.600,00 zł.

Popełnienie czynu zagrożonego karą za przestępstwa skarbowe poza karą grzywny w stawkach dziennych może być zagrożone karą ograniczenia i pozbawienia wolności.

Poza tymi karami mogą być nałożone dodatkowe kary, takie jak:

 • Przepadek przedmiotów przestępstwa.
 • Zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej, wykonywania określonego zawodu lub zajmowania określonego stanowiska.
 • Podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Kto nakłada karę?

Karę grzywny, w tym grzywny w formie mandatu, może nakładać:

 • Przedstawiciel urzędu skarbowego lub celno-skarbowego.
 • Przedstawiciel Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Policji.

Karę grzywny w stawkach dziennych, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności orzekają sądy powszechne albo wojskowe na podstawie aktu oskarżenia przygotowanego lub zatwierdzonego przez prokuratora lub przedstawiciela urzędu skarbowego lub celno-skarbowego.

Kary za czyn zabroniony na przykładach. Przeczytaj.
▲ wróć na początek

Wykroczenia i przestępstwa – najważniejsze pytania

? Czym jest przestępstwo skarbowe?

Za przestępstwo skarbowe uznaje się czyn społecznie szkodliwy w stopniu większym niż znikomym. Kary za przestępstwa skarbowe są znacznie bardziej dotkliwe niż za wykroczenia skarbowe.

? Czym jest wykroczenie skarbowe?

Wykroczeniem skarbowym określa się czyny w sprawach mniejszej wagi. Okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie wskazują na celowe lekceważenie przepisów.

? Jakie kary mogą grozić za przestępstwo skarbowe?

 • kara grzywny
 • kara grzywny w wyroku nakazowym

? Jaka grozi kara za wykroczenie skarbowe?

 • kara grzywny
 • mandat karny
 • wyrok nakazowy

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie