Kary dla firm w 2020 roku

wykroczenie skarbowe a przestępstwo skarbowe

Czy wiesz, że poza odsetkami za zwłokę możesz ponieść jeszcze dotkliwsze konsekwencje? Przeczytaj jakie kary może otrzymać przedsiębiorca.

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej wymaga nie lada wiedzy z różnych dziedzin dlatego o pomyłkę nietrudno. Każdy błąd może przedsiębiorcę sporo kosztować. Nieterminowe regulowanie zobowiązań podatkowych generuje odsetki za zwłokę, koszty upomnienia, czasami koszty egzekucyjne. Jak się okazuje to jednak nie wszystko. Nie wszyscy o tym wiedzą i pamiętają.

Kodeks karny skarbowy

Kary za naruszenie ustalonych norm prawa podatkowego zostały uregulowane w przepisach.

Ustawa Kodeks karny skarbowy (k.k.s.) rozróżnia 2 pojęcia:

 1. Wykroczenie skarbowe.
 2. Przestępstwo skarbowe.

Wykroczenie skarbowe

Występuje w okolicznościach, gdy sprawa jest mniejszej wagi, a okoliczności popełnienia czynu nie wskazują na celowe lekceważenie przepisów.

Kwota niezapłaconego podatku nie przekracza 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2.600 zł, a więc będzie to kwota 13.000 zł (5×2.600=13.000).

Przestępstwo skarbowe

Jest to czyn społecznie szkodliwy w stopniu większym niż znikomy.

Bez względu na kategorię ich wysokość uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Co grozi za przestępstwa i wykroczenia skarbowe?

Kary za wykroczenia skarbowe

Za wykroczenia skarbowe może być nałożona kara określona kwotowo najczęściej w formie mandatu karnego. Jego wysokość została określona w art. 48 k.k.s. i wynosi:

 • Kara grzywny w granicach od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – od 260 zł do 52.000 zł w 2020 roku.
 • Mandat karny w granicach od 1/10 do 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – od 260 zł do 5.200 zł w 2020 roku.
 • Wyrok nakazowy w granicach od 1/10 do 10-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – od 260 zł do 26.000 zł.

Kary za przestępstwa skarbowe

Za przestępstwa skarbowe karę grzywny określa się w stawkach dziennych.

Stawka dzienna wynosi 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę do jej 400-krotności, a więc w 2020 roku będzie to kwota od 86,67 zł do 34.668,00 zł.

 • Kara grzywny najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa 720 – kwotowo od 866,70 zł do 24.960.960,00 zł.
 • Kara grzywny w wyroku nakazowym najniższa liczba stawek 10, najwyższa 200 – kwotowo od 866,70 zł do 6.933.600,00 zł.

Popełnienie czynu zagrożonego karą za przestępstwa skarbowe poza karą grzywny w stawkach dziennych może być zagrożone karą ograniczenia i pozbawienia wolności.

Poza tymi karami mogą być nałożone dodatkowe kary, takie jak:

 • Przepadek przedmiotów przestępstwa.
 • Zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej, wykonywania określonego zawodu lub zajmowania określonego stanowiska.
 • Podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Kto nakłada karę?

Karę grzywny, w tym grzywny w formie mandatu, może nakładać:

 • Przedstawiciel urzędu skarbowego lub celno-skarbowego.
 • Przedstawiciel Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Policji.

Karę grzywny w stawkach dziennych, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności orzekają sądy powszechne albo wojskowe na podstawie aktu oskarżenia przygotowanego lub zatwierdzonego przez prokuratora lub przedstawiciela urzędu skarbowego lub celno-skarbowego.

Kary za czyn zabroniony na przykładach. Przeczytaj.
▲ wróć na początek

Wykroczenia i przestępstwa – najważniejsze pytania

? Czym jest przestępstwo skarbowe?

Za przestępstwo skarbowe uznaje się czyn społecznie szkodliwy w stopniu większym niż znikomym. Kary za przestępstwa skarbowe są znacznie bardziej dotkliwe niż za wykroczenia skarbowe.

? Czym jest wykroczenie skarbowe?

Wykroczeniem skarbowym określa się czyny w sprawach mniejszej wagi. Okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie wskazują na celowe lekceważenie przepisów.

? Jakie kary mogą grozić za przestępstwo skarbowe?

 • kara grzywny
 • kara grzywny w wyroku nakazowym
? Jaka grozi kara za wykroczenie skarbowe?

 • kara grzywny
 • mandat karny
 • wyrok nakazowy
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość