Czynny żal – planowane ograniczenia 2022

czynny żal 2022

Składasz czasami czynny żal? Sprawdź, jakie będą ograniczenia w instytucji czynnego żalu.

Przedsiębiorcy za naruszenie przepisów podatkowych w niektórych okolicznościach mogą podlegać pod ustawę Kodeks karny skarbowy. W tej ustawie zostały szczegółowo opisane przypadki, w których może dojść do wymierzenia kary a jej wysokość uzależniona jest od stopnia przewinienia. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do instytucji czynnego żalu w kontekście ograniczeń w projektowanych zmianach przepisów w 2022 roku.

Jakie ograniczenia w instytucji czynnego żalu przewiduje projekt ustawy?

Przedsiębiorca, który nie dopełnił obowiązków podatkowych może skorzystać z instytucji czynnego żalu. Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego nazywane jest właśnie czynnym żalem. Jak można przeczytać w projekcie ustawy zmieniającej ustawę Kodeks karny skarbowy z założenia instytucja czynnego żalu powinna bronić tych, którzy z własnej inicjatywy i z własnej woli, ujawnią nieprawidłowości zanim zrobi to uprawniony organ. W świetle projektowanych zmian przepisów złożenie czynnego żalu będzie niemożliwe jeżeli nastąpi w sytuacji po rozpoczęciu przez organ czynności służbowej, w szczególności przeszukania lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Niewątpliwie taka zmiana przepisów może znacznie ograniczyć prawo do złożenia czynnego żalu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość