Blog

Darowizna majątku firmy na rzecz osoby trzeciej – PIT i VAT

Darowizna majątku firmy na rzecz osoby trzeciej, a więc spoza kręgu rodziny, powinna być udokumentowana prawidłową sporządzoną umową darowizny. Powinny się w niej znaleźć informacje na temat stron, które zawierają taką umowę, datę jej sporządzenia, podpisy uczestników, ale przede wszystkim szczegółowy wykaz składników majątku będących przedmiotem darowizny. Wykaz powinien zawierać nazwy składników, ilości, ceny jednostkowe i wartości.

Co może być przedmiotem darowizny?

Przedsiębiorca może dokonać darowizny każdego rodzaju składnika majątku firmy. Mogą to być zarówno środki trwałe w postaci ruchomości i nieruchomości, może to być wyposażenie firmy, ale mogą to również być towary i materiały handlowe.

W przypadku darowizny nieruchomości umowa musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Dokonanie takiej darowizny nie będzie dla podatnika obojętne na gruncie podatku dochodowego i podatku VAT.

Darowizna a podatek PIT

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych darowizna nie znajdzie się po stronie przychodów u darczyńcy, ale to wcale nie oznacza, że nie trzeba będzie zapłacić podatku dochodowego. Otóż o ile darowizna środków trwałych nie spowoduje wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów to już darowizna towarów handlowych takie wyłączenie wymusza. W art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT jest zawarty przepis mówiący, że darowizn nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

W momencie darowizny kol. 10 PKPiR powinna zostać pomniejszona o koszty darowanych towarów. Automatycznie taka operacja będzie miała bezpośredni wpływ na wysokość dochodu i na ustalenie podstawy opodatkowania w podatku PIT. Na temat wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów można więcej przeczytać tutaj.

Darowizna a VAT

Darowizna w podatku VAT zasadniczo nie różni się niczym od odpłatnej dostawy towarów i usług. W ustawie o podatku od towarów i usług w art. 7 ust. 2 pkt wskazano na “wszelkie inne darowizny” jako podlegające pod opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Tym samym każdego rodzaju darowizna, bez względu na status osoby obdarowanej i stopnie pokrewieństwa w każdym przypadku będzie opodatkowana podatkiem VAT jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę VAT naliczonego. Jeżeli będzie przekazywany środek trwały w postaci samochodu osobowego w formie darowizny darczyńca może dokonać korekty podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 90b ustawy o VAT.

Darowizna towarów handlowych a koszt – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

5 najlepszych miejsc, aby budować portfolio dla swojej działalności

Wysoka konkurencyjność rynku sprawia, że coraz trudniejsze staje się trwałe wyróżnienie pośród konkurencji. Jak więc…

5 godzin temu

Refundacja wynagrodzeń pracowników z PFRON jak rozliczyć w przypadku różnych form opodatkowania

Zatrudniasz pracowników niepełnosprawnych i otrzymujesz na nich dofinansowanie? Sprawdź, jak takie refundacje powinny być rozliczone…

9 godzin temu

Przekształcenie spółki z o.o. w inną spółkę – wszystko, co musisz wiedzieć! Procedura krok po kroku

Skoro można przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to czy można przekształcić…

9 godzin temu

Korekta faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT jak rozliczyć?

Zastanawiasz się jak dokonać korekty sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT? W dzisiejszym artykule…

1 dzień temu

Podział spółki z o.o. – procedura krok po kroku

Zastanawiasz się, czy można podzielić spółkę z o.o. i jak przebiega proces podziału? Jeśli tak,…

1 dzień temu

Factchecking i halucynacje AI, czyli weryfikacja efektów pracy z AI

W świecie sztucznej inteligencji linie między fikcją a rzeczywistością czasem się rozmywają. Podczas gdy innowacyjne…

1 dzień temu