Darowizna towarów handlowych a koszt

Czy można rozliczyć koszt towaru handlowego otrzymanego w darowiźnie? Wprowadzenie do obrotu handlowego towarów handlowych otrzymanych w drodze darowizny nie jest ograniczone przepisami. Ograniczenie będzie jednak dotyczyć rozliczenia wartości takich towarów w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy.

Darowizna towarów handlowych a koszt

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy otrzymane w darowiźnie towary handlowe można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu, warto przyjrzeć się definicji kosztu. Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszt uzyskania przychodu uznajemy wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu bądź utrzymania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Kluczowym będzie tutaj zwrot „poniesione” – co do zasady, poniesienie wydatku wiąże się z odpłatnością. Otrzymanie towaru handlowego w darowiźnie nie jest odpłatne – dlatego też wartość takiego towaru nie może zostać ujęta w kosztach podatkowych firmy (por. interpretacja indywidualna z 20 grudnia 2017 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej).

Ewidencja darowanych towarów handlowych

Fakt, że wartość darowanych firmie towarów handlowych nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu, nie ma znaczenia dla samej ewidencji wniesienia towaru handlowego do firmy – należy taki fakt wykazać w księdze przychodów i rozchodów. Prowadząc KPiR, podatnik powinien wykorzystać w tym celu kolumnę 17 – „Uwagi”, i wprowadzić dane towaru, jego ilość oraz wartość. Dzięki temu przyjęcie towarów handlowych zostanie uwzględnione w księdze, a z drugiej strony – nie wpłynie na wynik podatkowy. Gdyby zdarzyła się sytuacja, że towaru handlowego z darowizny nie sprzedano do zakończenia roku podatkowego, należy go na równi z innymi zapasami uwzględnić w remanencie końcowym. Będzie tu obowiązywać taka sama zasada jak przy wprowadzeniu do KPiR – mimo formalnego wykazania, wartość takiego towaru nie może mieć wpływu na ustalanie wyniku finansowego na zakończenie roku podatkowego.

Darowizna w drugą stronę – czy dokonanie darowizny to koszt uzyskania przychodu? Sprawdź!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań