Darowizna towarów handlowych a koszt

Czy można rozliczyć koszt towaru handlowego otrzymanego w darowiźnie? Wprowadzenie do obrotu handlowego towarów handlowych otrzymanych w drodze darowizny nie jest ograniczone przepisami. Ograniczenie będzie jednak dotyczyć rozliczenia wartości takich towarów w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy.

Darowizna towarów handlowych a koszt

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy otrzymane w darowiźnie towary handlowe można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu, warto przyjrzeć się definicji kosztu. Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszt uzyskania przychodu uznajemy wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu bądź utrzymania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Kluczowym będzie tutaj zwrot „poniesione” – co do zasady, poniesienie wydatku wiąże się z odpłatnością. Otrzymanie towaru handlowego w darowiźnie nie jest odpłatne – dlatego też wartość takiego towaru nie może zostać ujęta w kosztach podatkowych firmy (por. interpretacja indywidualna z 20 grudnia 2017 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej).
Ważne!
Mimo iż otrzymanie darowanego towaru handlowego nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, jego sprzedanie będzie już stanowiło standardowy przychód z działalności gospodarczej, który należy wykazać w KPiR i odpowiednio opodatkować.

Ewidencja darowanych towarów handlowych

Fakt, że wartość darowanych firmie towarów handlowych nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu, nie ma znaczenia dla samej ewidencji wniesienia towaru handlowego do firmy – należy taki fakt wykazać w księdze przychodów i rozchodów. Prowadząc KPiR, podatnik powinien wykorzystać w tym celu kolumnę 17 – „Uwagi”, i wprowadzić dane towaru, jego ilość oraz wartość. Dzięki temu przyjęcie towarów handlowych zostanie uwzględnione w księdze, a z drugiej strony – nie wpłynie na wynik podatkowy. Gdyby zdarzyła się sytuacja, że towaru handlowego z darowizny nie sprzedano do zakończenia roku podatkowego, należy go na równi z innymi zapasami uwzględnić w remanencie końcowym. Będzie tu obowiązywać taka sama zasada jak przy wprowadzeniu do KPiR – mimo formalnego wykazania, wartość takiego towaru nie może mieć wpływu na ustalanie wyniku finansowego na zakończenie roku podatkowego.

Darowizna w drugą stronę – czy dokonanie darowizny to koszt uzyskania przychodu? Sprawdź!

  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI