Darowizna w działalności gospodarczej – jak rozliczyć?

Prowadzisz działalność i zastanawiasz się nad firmową darowizną? Nie wahaj się ponieważ korzyści z tej decyzji mogą być obustronne. Możesz komuś pomóc, a oprócz tego dodatkowo zoptymalizować swoje podatki. Sprawdź jakie są dostępne formy rozliczenia oraz ich warunki – aby przekazać darowiznę zgodnie z prawem.

Darowizna – sposoby odliczenia

Zgodnie z ogólną zasadą, przedsiębiorcy dokonujący darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) nie mają możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Darowizna może jednak zmniejszyć zobowiązanie na rzecz urzędu skarbowego jako:

  • Ulga w postaci odliczenia od dochodu lub przychodu – można z niej skorzystać w zeznaniu rocznym
  • Koszt uzyskania przychodu – w szczególnym przypadku, gdy przedmiotem darowizny są wytworzone lub nabyte produkty spożywcze, przekazane organizacjom pożytku publicznego wyłącznie na cele działalności charytatywnej tych organizacji.
Uwaga!

Jeśli przedsiębiorca dokona darowizny rzeczowej w postaci środka trwałego swojej firmy, dotychczasowa amortyzacja nie wymaga korekty i nadal pozostaje kosztem uzyskania przychodów – do kosztów nie zaliczymy wyłącznie kwoty dotychczas niezamortyzowanej.

Warunki rozliczenia darowizny

Aby rozliczyć firmową darowiznę warto pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków:

  • Darowiznę przekazujemy na rzecz organizacji pożytku publicznego lub innego podmiotu, który realizuje cele wymienione w art. 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; kultu religijnego bądź krwiodawstwa
  • Wartość darowizny do odliczenia nie może przekroczyć 6% kwoty dochodu/przychodu
  • Darowiznę dokumentujemy dowodem wpłaty (pieniężna) lub protokołem przekazania (rzeczowa)

Rozliczenie darowizny a metoda opodatkowania

Znając już dwie możliwe metody rozliczenia dokonanej darowizny sprawdźmy, z których można skorzystać przy konkretnych metodach opodatkowania:

 
Ulga w zeznaniu rocznym
Koszt uzyskania przychodu
Zasady ogólne TAK – odliczenie od dochodu w szczególnych przypadkach TAK
Podatek liniowy NIE w szczególnych przypadkach TAK
Ryczałt ewidencjonowany TAK – odliczenie od przychodu NIE
Karta podatkowa NIE NIE
 
Uwaga!

Podatnicy VAT czynni, dokonujący darowizny rzeczowej muszą zwrócić uwagę, czy przy nabyciu takiej rzeczy przysługiwało im prawo do odliczenia VAT. Jeśli tak, podatnik jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT na podstawie ceny rynkowej.

 Sprawdź, jak dokonać darowizny przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań