Blog ifirma.pl

Darowizna w działalności gospodarczej – jak rozliczyć?

|
|
1 minut czytania
Zgodnie z ogólną zasadą, przedsiębiorcy dokonujący darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) nie mają możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Darowizna – sposoby odliczenia

Zgodnie z ogólną zasadą, przedsiębiorcy dokonujący darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) nie mają możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Darowizna może jednak zmniejszyć zobowiązanie na rzecz urzędu skarbowego jako:

 • Ulga w postaci odliczenia od dochodu lub przychodu – można z niej skorzystać w zeznaniu rocznym
 • Koszt uzyskania przychodu – w szczególnym przypadku, gdy przedmiotem darowizny są wytworzone lub nabyte produkty spożywcze, przekazane organizacjom pożytku publicznego wyłącznie na cele działalności charytatywnej tych organizacji.
Uwaga!

Jeśli przedsiębiorca dokona darowizny rzeczowej w postaci środka trwałego swojej firmy, dotychczasowa amortyzacja nie wymaga korekty i nadal pozostaje kosztem uzyskania przychodów – do kosztów nie zaliczymy wyłącznie kwoty dotychczas niezamortyzowanej.

Warunki rozliczenia darowizny

Aby rozliczyć firmową darowiznę warto pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków:

 • Darowiznę przekazujemy na rzecz organizacji pożytku publicznego lub innego podmiotu, który realizuje cele wymienione w art. 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; kultu religijnego bądź krwiodawstwa
 • Wartość darowizny do odliczenia nie może przekroczyć 6% kwoty dochodu/przychodu
 • Darowiznę dokumentujemy dowodem wpłaty (pieniężna) lub protokołem przekazania (rzeczowa)

Rozliczenie darowizny a metoda opodatkowania

Znając już dwie możliwe metody rozliczenia dokonanej darowizny sprawdźmy, z których można skorzystać przy konkretnych metodach opodatkowania:

 
Ulga w zeznaniu rocznym
Koszt uzyskania przychodu
Zasady ogólne TAK – odliczenie od dochodu w szczególnych przypadkach TAK
Podatek liniowy NIE w szczególnych przypadkach TAK
Ryczałt ewidencjonowany TAK – odliczenie od przychodu NIE
Karta podatkowa NIE NIE
 
Uwaga!

Podatnicy VAT czynni, dokonujący darowizny rzeczowej muszą zwrócić uwagę, czy przy nabyciu takiej rzeczy przysługiwało im prawo do odliczenia VAT. Jeśli tak, podatnik jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT na podstawie ceny rynkowej.

 Sprawdź, jak dokonać darowizny przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 22 marca 2022 o 08:41
   mike

   Czy mogę się posłużyć przykładem? Przekazałem OPP część niesprzedanych kalendarzy (jestem fotografem, zasady ogólne, vatowiec). Spisuję umowę? A co ze stanem? Kalendarze muszą mi zejść ze stanu, więc wystawiam fv na 1zł? Z góry dziękuję za pomoc, ale docierają do mnie różne formy rozliczenia takiej darowizny. I ostatnia część artykułu – czy to oznacza, że jako vatowiec muszę jednak wystawić OPP fakturę na kwotę rynkową? Jest to totalnie niezrozumiałe 😀

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie