Darowizna w działalności gospodarczej – jak rozliczyć?

darowizna a podatki

Zgodnie z ogólną zasadą, przedsiębiorcy dokonujący darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) nie mają możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Darowizna – sposoby odliczenia

Zgodnie z ogólną zasadą, przedsiębiorcy dokonujący darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) nie mają możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Darowizna może jednak zmniejszyć zobowiązanie na rzecz urzędu skarbowego jako:

  • Ulga w postaci odliczenia od dochodu lub przychodu – można z niej skorzystać w zeznaniu rocznym
  • Koszt uzyskania przychodu – w szczególnym przypadku, gdy przedmiotem darowizny są wytworzone lub nabyte produkty spożywcze, przekazane organizacjom pożytku publicznego wyłącznie na cele działalności charytatywnej tych organizacji.
Uwaga!

Jeśli przedsiębiorca dokona darowizny rzeczowej w postaci środka trwałego swojej firmy, dotychczasowa amortyzacja nie wymaga korekty i nadal pozostaje kosztem uzyskania przychodów – do kosztów nie zaliczymy wyłącznie kwoty dotychczas niezamortyzowanej.

Warunki rozliczenia darowizny

Aby rozliczyć firmową darowiznę warto pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków:

  • Darowiznę przekazujemy na rzecz organizacji pożytku publicznego lub innego podmiotu, który realizuje cele wymienione w art. 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; kultu religijnego bądź krwiodawstwa
  • Wartość darowizny do odliczenia nie może przekroczyć 6% kwoty dochodu/przychodu
  • Darowiznę dokumentujemy dowodem wpłaty (pieniężna) lub protokołem przekazania (rzeczowa)

Rozliczenie darowizny a metoda opodatkowania

Znając już dwie możliwe metody rozliczenia dokonanej darowizny sprawdźmy, z których można skorzystać przy konkretnych metodach opodatkowania:

 
Ulga w zeznaniu rocznym
Koszt uzyskania przychodu
Zasady ogólne TAK – odliczenie od dochodu w szczególnych przypadkach TAK
Podatek liniowy NIE w szczególnych przypadkach TAK
Ryczałt ewidencjonowany TAK – odliczenie od przychodu NIE
Karta podatkowa NIE NIE
 
Uwaga!

Podatnicy VAT czynni, dokonujący darowizny rzeczowej muszą zwrócić uwagę, czy przy nabyciu takiej rzeczy przysługiwało im prawo do odliczenia VAT. Jeśli tak, podatnik jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT na podstawie ceny rynkowej.

 Sprawdź, jak dokonać darowizny przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. mike

    Czy mogę się posłużyć przykładem? Przekazałem OPP część niesprzedanych kalendarzy (jestem fotografem, zasady ogólne, vatowiec). Spisuję umowę? A co ze stanem? Kalendarze muszą mi zejść ze stanu, więc wystawiam fv na 1zł? Z góry dziękuję za pomoc, ale docierają do mnie różne formy rozliczenia takiej darowizny. I ostatnia część artykułu – czy to oznacza, że jako vatowiec muszę jednak wystawić OPP fakturę na kwotę rynkową? Jest to totalnie niezrozumiałe 😀

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość