Definicje: marża handlowa, strata, remanent

Definicje kilku ważnych pojęć. Czym jest marża handlowa, strata czy remanent? Jak rozumieć należy towary handlowe? Poznaj szczegóły.

Towary handlowe

Nie możemy sprzedawać towarów, których pojawienie się w firmie nie jest prawidłowo udokumentowane. Oprócz wniesienia towarów remanentem początkowym, na każdy inny MUSIMY mieć dokument potwierdzający zakup. Najczęściej jest to faktura VAT. W przypadku nabycia od osoby prywatnej należy sporządzić umowę kupna – sprzedaży.

Marża handlowa

Marżą powszechnie nazywamy różnicę między ceną zakupu a ceną sprzedaży. Nie jest to do końca prawidłowe. Zapominamy, że należy brać pod uwagę wszystkie koszty poniesione przez firmę, zarówno bezpośrednie jak i pośrednie. Doliczona marża powinna pokryć nie tylko cenę zakupu towaru, ale również ogólne koszty prowadzenia działalności. Dlatego tłumaczenie straty z działalności dużymi kosztami pośrednimi nie jest dla US argumentem. Odpowiedzą, że marża powinna pokryć cenę zakupu i wszystkie inne koszty, łącznie ze stratami i ubytkami wynikającymi np. z utraty przydatności do spożycia. Nie ma ustalonej odgórnie marży, może wynosić 3%, może 20% może i 100%, ważne aby osiągać dochód pozwalający na utrzymanie. Jeżeli 3 rok z rzędu będziemy wykazywać stratę, a domek na przedmieściach będzie coraz większy a samochód coraz lepszy, kontrolujący zapyta “z czego Pan żyje?”.

Strata

Przedmioty ulegają zniszczeniu, mija im termin przydatności do spożycia, przestają być modne lub stają się przestarzałe technologicznie. Tracą swój walor jako towary handlowe, ale jako niesprzedane nadal figurują na stanie magazynu. Przez co mogą wpływać na wysokość dochodu  przez następne lata. Sposobem jest przeksięgowanie ich z kolumny, w której księgujemy zakup towarów do kolumny „pozostałe koszty”. Zmiana statusu musi być  prawidłowo udokumentowana, np. protokołem straty.

Remanent

Remanent końcowy sporządzony na koniec roku, to spis z natury stanu magazynu towarów handlowych na dzień 31 grudnia i jego wycena w cenach zakupu. Wartość remanentu odejmuje się od kosztów poniesionych w trakcie roku podatkowego, czyli ma on wpływ na dochód za cały rok rozliczany w zeznaniu rocznym. Dlatego nie warto robić dużych zakupów towarów pod koniec roku. Problemem w działalności handlowej jest wypośrodkowanie między rozszerzeniem i wzbogaceniem asortymentu przed świętami i sylwestrem a koniecznością sporządzenia remanentu, w którym znajdą się niesprzedane towary. Skutkiem będzie nie tylko zamrożenie gotówki, ale także konieczność zapłacenia podatku.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI