Blog

ZUS ZCNA – deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego

Przepisy przewidują możliwość zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, żeby mógł korzystać z dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Zgłoszenia dokonuje się na odpowiednim formularzu ZUS ZCNA do ZUS. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób taka deklaracja zgłoszeniowa powinna być przekazana przez płatnika składek.

Kogo należy rozumieć za członka rodziny?

Zgodnie z przepisami za członka rodziny osoby ubezpieczonej rozumie się następujące osoby:

  1. Dzieci własne, dzieci przysposobione, dzieci współmałżonka, wnuki lub dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę – do ukończenia 18 lat, uczące się dzieci do 26 lat, dzieci o orzeczonym znacznym stopniu niepełnosprawności bez ograniczeń wiekowych.
  2. Małżonka.
  3. Wstępnych (rodzice, dziadkowie) pozostających z ubezpieczonym na wspólnym gospodarstwie domowym.

Kiedy dokonuje się zgłoszenia członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe, o ile dana osoba nie podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne z innego tytułu. W momencie kiedy członek rodziny przykładowo podejmując pracę na umowę o pracę, umowę zlecenie, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub zarejestruj się, jako osoba bezrobotna pracodawca powinien dokonać wyrejestrowania. Dzieje się tak dlatego, że w takich przypadkach u członka rodziny powstaje już tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Deklaracja zgłoszeniowa ZUS ZCNA członka rodziny

Pracodawca ma 7 dni na zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego od dnia zatrudnienia lub od momentu, w którym członek rodziny może zostać objęty tym ubezpieczeniem. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZUS ZCNA:

  • w programie Płatnik,
  • w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Użytkownicy serwisu ifirma.pl również ze swojego konta przekażą elektronicznie takie zgłoszenie.

Zgłoszenia członka rodziny do ZUS dokonuje się na formularzu ZUS ZCNA:

W bloku nr II płatnik składek wpisuje swoje dane identyfikacyjne: NIP, REGON, w przypadku osób fizycznych PESEL, nazwę skróconą o ile firma posiada, imię i nazwisko.

W bloku nr III należy podać dane osoby ubezpieczonej/pracownika, numer PESEL, a jeżeli osoba ubezpieczona nie posiada takiego numeru numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość:

W bloku nr IV.A wpisuje się dane o członku rodziny osoby ubezpieczonej: numer PESEL a jeżeli nie posiada numer dokumentu tożsamości, imię, nazwisko, w polu 10 dwuznakowy kod pokrewieństwa*), w polu 11 informację o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym:


01 – małżonek,
11 – dziecko własne, przysposobione lub dziecko małżonka,
21 – wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę,
30 – matka,
31 – ojciec,
32 – macocha,
33 – ojczym,
40 – babka,
41 – dziadek,
50 – osoby przysposabiające osoby ubezpieczone,
60 – inni wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym. W bloku IV.B wpisuje się adres zamieszkania członka rodziny, jeżeli jest inny niż osoby ubezpieczonej:

W bloku VI i VII składane są oświadczenia płatnika składek i osoby ubezpieczonej o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy w zgłoszeniu.

Możliwość zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego daje prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wielu członków rodzin może się znaleźć w takiej sytuacji, chociażby uczące się dzieci czy niepracujący małżonkowie. Dzięki takiej konstrukcji przepisów mają możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej czy szpitalnej jeżeli taka sytuacja wystąpi.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

6 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

6 dni temu