Blog

Delegacja osoby współpracującej

Zatrudnienie w przedsiębiorstwie osoby współpracującej może wiązać się z pewnymi wątpliwościami – nie jest to ani pracownik w standardowym znaczeniu tego słowa, ani samodzielny przedsiębiorca. Dlatego w momencie, gdy osoba współpracująca udaje się w podróż służbową, warto wiedzieć, jak potraktować koszty takiej delegacji.

Delegacja osoby współpracującej a koszty

W przepisach podatkowych nie znajdziemy wprost regulacji dotyczących delegacji osoby współpracującej – jednakże wzmianka w tym temacie znajduje się w art. 23 ust. 1 pkt. 52 Ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wydatków ponoszonych na podróże służbowe przedsiębiorcy i osoby współpracującej, w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom.

Zatem zgodnie z powyższym, podróż służbową osoby współpracującej należałoby potraktować tak, jak podróż służbową przedsiębiorcy. Tym samym, możemy tu co do zasady ująć:

  • Wartość diet przysługujących za określony czas delegacji,
  • Koszty dojazdu – np. bilety, rozliczenie przejazdu pojazdem prywatnym,
  • Koszty dodatkowe, np. wstęp na służbowe konferencje czy szkolenia.

Co ważne, zasady rozliczania delegacji członka rodziny nie zmieniłyby się znacząco, gdyby został on zatrudniony w firmie na umowę o pracę. Wynika to ze wskazanego powyżej faktu, iż rozliczenie kosztów podróży służbowej osoby współpracującej nie może przekroczyć wysokości przysługującej pracownikom. Tym samym, członek rodziny na etacie powinien zostać co do zasady rozliczony z delegacji na takich zasadach, jak pracownik.

Delegacja osoby współpracującej – uzasadnienie

Delegacja osoby współpracującej jest specyficzną procedurą, ponieważ nie dotyczy ona tylko osoby wykonującej czynności służbowe, ale też – członka rodziny przedsiębiorcy. Dlatego też szczególnie ważne jest w tym przypadku staranne udokumentowanie służbowego charakteru podróży i unikanie zdarzeń i czynności, które wskazywałyby na charakter prywatny wyjazdu.

Jak bowiem wskazują przepisy Ustawy o PIT, kosztem uzyskania przychodu jest wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub utrzymania źródła przychodu, a udowodnienie tego faktu spoczywa po stronie podatnika. Tym samym w razie ewentualnych wątpliwości ze strony fiskusa to przedsiębiorca zostanie obarczony obowiązkiem uzasadnienia ujęcia wydatków na podróż służbową osoby współpracującej w kosztach.

Osoba współpracująca a ZUS – Zobacz, jak rozliczyć składki!

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

16 minut temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

37 minut temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 godzinę temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 godziny temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu