Zasady zatrudnienia małżonka lub innego członka rodziny

Dynamiczny rozwój firmy najczęściej wiąże się z koniecznością zaangażowania do pomocy osób trzecich. Pracowników można szukać w różnych miejscach – przez portale internetowe, wśród znajomych, w urzędzie pracy lub też – w domu. Przedsiębiorca może bowiem zatrudniać w swojej firmie członków rodziny. Czy takie postępowanie rodzi jakieś szczególne konsekwencje? Na podstawie jakiej umowy można rozpocząć współpracę z żoną lub innym członkiem rodziny?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dynamiczny rozwój firmy najczęściej wiąże się z koniecznością zaangażowania do pomocy osób trzecich. Pracowników można szukać w różnych miejscach – przez portale internetowe, wśród znajomych, w urzędzie pracy lub też – w domu. Przedsiębiorca może bowiem zatrudniać w swojej firmie członków rodziny. Czy takie postępowanie rodzi jakieś szczególne konsekwencje? Jakie są zasady zatrudnienia małżonka lub innego członka rodziny?

Zatrudnienie małżonka – na jakiej podstawie?

Zasady zatrudniania członków rodziny nie różnią się mocno od obowiązujących w przypadku innych pracowników (mimo to nie jest to bardzo korzystne rozwiązanie, dlatego przedsiębiorcy raczej rzadko się na nie decydują). Podstawą takiego zatrudnienia może być zarówno stosunek pracy (na podstawie umowy o pracę – co ważne, w takim wypadku ani wynagrodzenie ani składki płacone za takiego pracownika nie stanowią kosztu uzyskania przychodu), jak i każdy inny stosunek, na podstawie którego może być świadczona praca – np. umowa o dzieło, czy umowa zlecenia (ale zawierana sporadycznie, na krótkie okresy). Więcej na temat konsekwencji zatrudnienia małżonka jako osoby współpracującej na podstawie różnych umów przeczytasz tutaj.
WAŻNE! Rodzina przedsiębiorcy może pomagać mu w prowadzeniu działalności także doraźnie, bez formalnego zatrudnienia, czyli spisania umowy (nie powstają wówczas żadne obowiązki w zakresie rozliczeń z ZUS czy US). Co ważne, współpraca taka powinna być nieodpłatna.

Zatrudniamy współmałżonka – kim jest osoba współpracująca?

Członek rodziny, który rozpoczyna pracę w firmie przedsiębiorcy, automatycznie staje się dla niego osobą współpracującą. Co ważne, zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przez osobę współpracującą należy rozumieć:
  • małżonka,
  • dzieci własne,
  • dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione,
  • rodziców,
  • macochę i ojczyma,
  • osoby przysposabiające.
Jest jeszcze jeden warunek – muszą one pozostawać z przedsiębiorcom w jednym gospodarstwie domowym.

Zatrudniamy żonę/męża – zgłoszenie do ZUS i US

Fakt zawarcia umowy (niezależnie jakiego rodzaju) z osobą współpracującą należy zgłosić do ZUS. Na dopełnienie tego obowiązku przedsiębiorca ma 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli od dnia rozpoczęcia współpracy. O zawarciu umowy z członkiem rodziny nie trzeba natomiast w żaden sposób informować urzędu skarbowego – wystarczy wyliczyć i wpłacić pierwszą zaliczkę na podatek dochodowy.
Więcej na temat obowiązków pracodawcy przeczytasz w artykule: Zatrudnianie pracownika krok po kroku – obowiązki pracodawcy.
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce