Do jakiego urzędu złożyć zeznanie po 01.01.2022 r.

zeznanie podatkowe 2022 - jaki urząd?

Zastanawiasz się, do którego urzędu skarbowego składa się zeznanie roczne? Sprawdź, co zmienia się w przepisach od 1 stycznia 2022 roku.

Każda osoba składająca rozliczenie roczne, w którym wykazuje swoje dochody osiągnięte w danym roku podatkowym, ma obowiązek przestrzegania właściwości miejscowej. Oznacza to, że zeznanie musi być przekazane do właściwego urzędu skarbowego. W dzisiejszej publikacji napiszemy, co się zmieniło w ustawie o podatku dochodowym w tym zakresie.

Do jakiego urzędu skarbowego składamy zeznanie roczne?

Jeżeli już mamy obowiązek osobiście dokonać rozliczenia rocznego, a tak jest w przypadku każdego przedsiębiorcy, to należy pamiętać, że w przypadku osób fizycznych jest to miejsce zamieszkania, którego nie należy mylić z miejscem zameldowania. Co się jednak dzieje, jeżeli zmienimy miejsce zamieszkania po zakończonym roku podatkowym, ale jeszcze przed złożeniem zeznania rocznego?

Zmiana miejsca zamieszkania – gdzie złożyć zeznanie?

W sytuacji, gdy po zakończonym roku podatkowym zostanie zmienione miejsce zamieszkania, osoba składająca zeznanie roczne przekazuje je do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w dniu 31 grudnia roku podatkowego, za który jest składane rozliczenie. Powodowało to konieczność przekazywania takich zeznań pomiędzy organami podatkowymi, ponieważ zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych jest organ po zmianie adresu zamieszkania i to zostało właśnie zmienione w Polskim Ładzie.

Do jakiego urzędu skarbowego należy złożyć zeznanie po 1 stycznia 2022 roku?

Wprowadzona została zmiana w ustawie o podatku PIT, która odpowiada ogólnym zasadom wynikającym z Ordynacji podatkowej.

Przykład

Pani Ania zmieniła miejsce zamieszkania 20 lutego 2022 roku, co ma wpływ również na zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego. Za 2021 rok składa zeznanie PIT-36, które w związku ze zmianą przepisów powinno być przekazane do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z nowym adresem zamieszkania.

Zgodnie z informacją uzyskaną od Krajowej Informacji Skarbowej zasady wprowadzone w ustawie o PIT dotyczą także podatników rozliczających działalność gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Artur

    Czy ta zmiana dot. tylko deklaracji PIT roczny czy również innych deklaracji np. PIT miesięczny, kwartalny lub VAT?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość