Blog ifirma.pl

Do jakiego urzędu złożyć zeznanie po 01.01.2022 r.

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, do którego urzędu skarbowego składa się zeznanie roczne? Sprawdź, co zmienia się w przepisach od 1 stycznia 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każda osoba składająca rozliczenie roczne, w którym wykazuje swoje dochody osiągnięte w danym roku podatkowym, ma obowiązek przestrzegania właściwości miejscowej. Oznacza to, że zeznanie musi być przekazane do właściwego urzędu skarbowego. W dzisiejszej publikacji napiszemy, co się zmieniło w ustawie o podatku dochodowym w tym zakresie.

Do jakiego urzędu skarbowego składamy zeznanie roczne?

Jeżeli już mamy obowiązek osobiście dokonać rozliczenia rocznego, a tak jest w przypadku każdego przedsiębiorcy, to należy pamiętać, że w przypadku osób fizycznych jest to miejsce zamieszkania, którego nie należy mylić z miejscem zameldowania. Co się jednak dzieje, jeżeli zmienimy miejsce zamieszkania po zakończonym roku podatkowym, ale jeszcze przed złożeniem zeznania rocznego?

Zmiana miejsca zamieszkania – gdzie złożyć zeznanie?

W sytuacji, gdy po zakończonym roku podatkowym zostanie zmienione miejsce zamieszkania, osoba składająca zeznanie roczne przekazuje je do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w dniu 31 grudnia roku podatkowego, za który jest składane rozliczenie. Powodowało to konieczność przekazywania takich zeznań pomiędzy organami podatkowymi, ponieważ zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych jest organ po zmianie adresu zamieszkania i to zostało właśnie zmienione w Polskim Ładzie.

Do jakiego urzędu skarbowego należy złożyć zeznanie po 1 stycznia 2022 roku?

Wprowadzona została zmiana w ustawie o podatku PIT, która odpowiada ogólnym zasadom wynikającym z Ordynacji podatkowej.

Przykład

Pani Ania zmieniła miejsce zamieszkania 20 lutego 2022 roku, co ma wpływ również na zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego. Za 2021 rok składa zeznanie PIT-36, które w związku ze zmianą przepisów powinno być przekazane do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z nowym adresem zamieszkania.

Zgodnie z informacją uzyskaną od Krajowej Informacji Skarbowej zasady wprowadzone w ustawie o PIT dotyczą także podatników rozliczających działalność gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 24 stycznia 2022 o 10:23
   Artur

   Czy ta zmiana dot. tylko deklaracji PIT roczny czy również innych deklaracji np. PIT miesięczny, kwartalny lub VAT?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie