Dochód pasywny i jego źródła – jak go budować?

Każdy z nas chciałby nic nie robić i zarabiać pieniądze, najlepiej w wysokości pozwalającej na utrzymanie się na wysokim poziomie. Niestety, ten stan rzeczy dany jest jedynie nielicznym. Pocieszający jest jednak fakt, że wszystko jest w naszych rękach i dzięki wytężonej pracy oraz odrobinie szczęścia możemy uniezależnić się od marnej emerytury oferowanej przez państwo.

Czym jest dochód pasywny a czym wolność finansowa?

Dochód pasywny oznacza takie źródło dochodów, dla których uzyskania nie musimy podejmować praktycznie żadnych działań. Jest on więc odwrotnością pracy zarobkowej, w której uzyskane przez nas wynagrodzenie jest wprost uzależnione od ilości godzin, które przepracujemy. Idealnym przykładem dochodu pasywnego jest samo odnawiająca się lokata bankowa. Nie musimy nic robić, a odsetki spływają regularnie na nasze konto. Z kolei wolność finansowa jest stanem, w którym uzyskiwany przez nas strumień dochodu pasywnego jest na tyle szeroki, że nie tylko pozwala na bieżące utrzymanie się, ale również na dalsze powiększanie naszej zamożności. W takiej sytuacji, teoretycznie, można przestać troszczyć się o zarobkowanie i rozpocząć życie z posiadanych oszczędności. Należy podkreślić, że bardzo rzadko zdarza się wariant czystego dochodu pasywnego, czyli niewymagającego od nas żadnych działań dla uzyskiwania strumienia przychodów. Najczęściej niezbędny jest większy lub mniejszy nakład pracy, aby nasz majątek pracował dla nas odpowiednio. Przykładem mogą być prawa autorskie do wydanych książek. Należy przecież pilnować, aby nie były one łamane, negocjować możliwości wydawnicze i wznowienia poszczególnych publikacji. Wymaga to określonego zaangażowania. Kolejnym przykładem jest sklep internetowy, który do pewnego poziomu działa automatycznie, ale wymaga przecież obsługi księgowej i informatycznej, jak również regularnego odświeżania strony wizualnej. Dlatego niewiele źródeł dochodu ma czysto pasywny charakter.

Kapitał jako źródło wolności

Jednym z głównych źródeł dochodu pasywnego może być kapitał. Jeśli ktoś zgromadził już odpowiednio dużo pieniędzy, może pozwolić sobie na życie z odsetek. Biorąc jednak pod uwagę obecne oprocentowanie depozytów, wahające się w granicach 2%, musiałaby to być suma grubo przekraczająca milion złotych, aby pozwoliła na utrzymanie się z odsetek od lokat. Oczywiście kapitał można alokować na wiele różnych sposobów, z których jednym jest inwestowanie na giełdzie. Tyle tylko, że aktywna gra na rynkach finansowych wymaga od nas poświęcenia określonego wysiłku i niemałej ilości czasu, nie tylko na podejmowanie decyzji transakcyjnych, ale również na poszerzanie swojej wiedzy w tym zakresie. Biorąc również pod uwagę ryzyko wiążące się z takim zajęciem, należy uważać, aby nie utracić istotnej części środków. Każda forma inwestowania niesie ze sobą ryzyko i wymaga konkretnego zaangażowania. O ile więc stopy zwrotu bywają o wiele wyższe niż w przypadku lokat, to jednak nie każdy jest gotów i powinien podążać w tym kierunku. Może się bowiem zdarzyć, że zamiast żyć z zysków, będzie zmuszony do ponownego podjęcia aktywności zawodowej.

Nieruchomości na wynajem

Popularnym źródłem dochodu pasywnego są nieruchomości. Kwota wejścia jest tu oczywiście o wiele wyższa niż w przypadku lokat czy giełdy, ale wynika to ze specyfiki branży. Istnieje jednak możliwość wejścia na ten rynek bez wielkich środków. Jest nią podnajem, czyli sytuacja w której sami jesteśmy najemcą, np. mieszkania, a podnajmujemy je innym osobom, np. wynajmując poszczególne pokoje. Różnica między sumą otrzymywanych czynszów a czynszem płaconym właścicielowi, po odjęciu kosztów, jest naszym zyskiem. Tradycyjnym sposobem inwestowania w nieruchomości jest najczęściej kupno mieszkania w dobrze skomunikowanej okolicy, a następnie jego wynajem, w całości lub “na pokoje” zainteresowanym osobom. Najczęściej są nimi studenci przyjeżdżający z mniejszych miejscowości do ośrodków akademickich, ale również młode małżeństwa, które jeszcze nie mogą pozwolić sobie na kupno własnych czterech kątów. W tym wypadku inwestor nie tylko jest właścicielem określonej nieruchomości, która jako składnik majątkowy stanowi jego własność, ale również otrzymuje regularne dochody z tytułu czynszów za najem. Oczywiście istnieje możliwość posiłkowania się kredytem bankowym, którego raty są spłacane z kwot wpływających od najemców. Istnieje tu wiele zmiennych wpływających zarówno na wysokość uzyskiwanych dochodów, jak również na ich relację do kosztów, w tym kosztu mieszkania oraz wysokości ewentualnej raty kredytu hipotecznego. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób inwestowania nie jest do końca pasywny. To na nas ciąży obowiązek znalezienia odpowiedniego najemcy i przeanalizowania jego sylwetki pod kątem pewności, że nie będzie z nim późniejszych problemów. Należy również radzić sobie z wieloma bieżącymi problemami, jak chociażby drobne usterki i naprawy. To wszystko wymaga określonej dyspozycyjności i nakładu pracy. W przypadku posiadania kilku mieszkań na wynajem, może się okazać że naszym zawodem w istocie jest zarządzanie tymi nieruchomościami. Żadna rynkowa nisza nie pozostaje jednak przez dłuższy czas pusta i są już na rynku firmy, które zajmują się właśnie zarządzaniem wynajmem, począwszy od szukania potencjalnych najemców, aż po bieżące prace przy domu czy mieszkaniu. Ich wynagrodzenie stanowi określony odsetek pobieranego przez nas czynszu.

Czy firma może być źródłem dochodu pasywnego?

Każdy przedsiębiorca chciałby, aby na pewnym etapie jego firma stanowiła źródło dochodu pasywnego. Abyśmy nie musieli każdego dnia pracować dłużej niż niejedna osoba na etacie, mając przy tym zbyt wiele problemów w stosunku do korzyści, które uzyskujemy. Pewne jest to, że prowadzenie własnej działalności praktycznie nigdy nie będzie dochodem pasywnym, nawet posiadając wyspecjalizowaną kadrę menedżerską, która zajmuje się bieżącym zarządzaniem. Jako właściciel, wyłączny lub większościowy, musimy sprawować bieżącą kontrolę nad procesami zachodzącymi w firmie. W końcu to ona stanowi nasz główny składnik majątkowy i trudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której powierzamy go komuś innemu, pozostawiając jednocześnie bez żadnego nadzoru. Trzeba też podkreślić, że przedsiębiorca jest specyficznym typem człowieka. Osobą, która stworzyła coś z niczego, zbudowała firmę i latami pracowała na jej pozycję. W efekcie nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez doglądania spraw firmowych. Znam kilka osób, które posiadają milionowe majątki i mogłyby przejść na finansową emeryturę i żyć z posiadanego kapitału, ale na tyle kochają zarządzanie stworzonym przez siebie przedsiębiorstwem, że właśnie to jest ich idealnym modelem życia i wolnością finansową. Świadomość, że może się w każdej chwili przejść na życie z kapitału daje niezbędny komfort psychiczny, pozwalając na cieszenie się bieżącymi zadaniami.

Podsumowanie

Czytając niniejszy tekst można dojść do wniosku, że wolność finansowa leży w zasięgu tylko osób zamożnych, posiadający majątki na tyle duże, że pozwalają na porzucenie pracy i prowadzenie rentierskiego życia. Tymczasem dochód pasywny może być udziałem każdego i każdej z nas. Wystarczy uważnie obserwować otoczenie wokół siebie i wyszukiwać okazje pozwalające na optymalizację procesów finansowych będących naszym udziałem. Możliwe, że uda nam się kupić niewielką kawalerkę za nieduże pieniądze, tanim kosztem ją wyremontować, a następnie wynająć studentom lub parze. W ten sposób uzyskujemy stały dochód, który można całości poświęcić na dalsze rozsądne i, przynajmniej częściowo, pasywne inwestycje. W końcu duże fortuny buduje się małymi krokami.

Buduj dochód pasywny z ifirma.pl – dołącz do naszego programu partnerskiego!

 

Autor: Radosław Chodkowski Inwestor indywidualny, publicysta i bloger. Autor serwisów Humanista na giełdzie oraz OpcjeNaAkcje.pl. W swoim podejściu kieruje się wskazaniami analizy technicznej, pokazując czytelnikom, jak osiągnąć długoterminowy sukces na rynkach finansowych z wykorzystaniem prostych metod długoterminowych. Koncentruje się na promowaniu rynków finansowych wśród osób szukających wysokich stóp zwrotu.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań