Powrót

Dodatek solidarnościowy – kto może otrzymać?

wniosek o dodatek solidarnościowy

Jesteś bez pracy w związku z COVID-19? Sprawdź jakie możesz otrzymać wsparcie finansowe.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła w związku z pandemią COVID-19 będą mogły ubiegać się o wypłatę dodatku solidarnościowego. Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. została już podpisana i opublikowana. Osoby zainteresowane powinny dokładnie zapoznać się z warunkami otrzymania dodatku, aby nie przeoczyć ważnych ustawowych terminów.

Kto może ubiegać się o dodatek solidarnościowy?

O dodatek solidarnościowy mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:

  • są obywatelami RP lub posiadają prawo pobytu na terenie Polski,
  • rozwiązano z nimi umowę po 15 marca 2020 r. lub umowa po tym terminie wygasła,
  • podlegali ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę co najmniej 60 dni w 2020 roku,
  • nie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z innych tytułów poza rejestracją w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Kwota i okres otrzymywania dodatku solidarnościowego

  1. Kwota dodatku solidarnościowego wynosi 1.400 zł za miesiąc kalendarzowy. Senat co prawda zaproponował kwotę 1.500 zł, ale nie została ona utrzymana.
  2. Dodatek przysługuje za okres nie dłuższy niż od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r.
  3. Świadczenie przysługuje również osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Jeżeli będą one chciały skorzystać z dodatku solidarnościowego to na ten okres zostanie zawieszony zasiłek dla bezrobotnych. O przyznaniu dodatku solidarnościowego należy niezwłocznie powiadomić urząd pracy.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Zgodnie z ustawą kwota dodatku solidarnościowego jest dochodem w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Uzyskanie jak i utrata dodatku solidarnościowego jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października 2021 r.

Uzyskanie dodatku solidarnościowego stanowi uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i jest uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r. Tak samo utrata dodatku stanowi utratę dochodu i jest uwzględniania przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

W jaki sposób składać wnioski o dodatek solidarnościowy?

Wnioski o dodatek solidarnościowy będą rozpatrywane przez ZUS. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS. Informację zwrotną na temat rozpatrzenia wniosku również otrzymamy poprzez platformę PUE ZUS. W przypadku uzyskania odmowy przyznania dodatku solidarnościowego będzie można złożyć odwołanie do sądu.

Osoby, które mogą mieć problem z założeniem profilu na PUE ZUS bądź z wypełnieniem wniosku mogą w tej sprawie kontaktować się z Centrum Obsługi telefonicznej (COT) pod numerem telefonu: 22 560 16 00 lub na adres e-mail: cot@zus.pl. Z informacjami można się również zapoznać na stronie ZUS.

Dodatek solidarnościowy – projekt ustawy.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość