Blog

Dodatek solidarnościowy – kto może otrzymać?

Osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła w związku z pandemią COVID-19 będą mogły ubiegać się o wypłatę dodatku solidarnościowego. Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. została już podpisana i opublikowana. Osoby zainteresowane powinny dokładnie zapoznać się z warunkami otrzymania dodatku, aby nie przeoczyć ważnych ustawowych terminów.

Kto może ubiegać się o dodatek solidarnościowy?

O dodatek solidarnościowy mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:

  • są obywatelami RP lub posiadają prawo pobytu na terenie Polski,
  • rozwiązano z nimi umowę po 15 marca 2020 r. lub umowa po tym terminie wygasła,
  • podlegali ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę co najmniej 60 dni w 2020 roku,
  • nie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z innych tytułów poza rejestracją w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Kwota i okres otrzymywania dodatku solidarnościowego

  1. Kwota dodatku solidarnościowego wynosi 1.400 zł za miesiąc kalendarzowy. Senat co prawda zaproponował kwotę 1.500 zł, ale nie została ona utrzymana.
  2. Dodatek przysługuje za okres nie dłuższy niż od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r.
  3. Świadczenie przysługuje również osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Jeżeli będą one chciały skorzystać z dodatku solidarnościowego to na ten okres zostanie zawieszony zasiłek dla bezrobotnych. O przyznaniu dodatku solidarnościowego należy niezwłocznie powiadomić urząd pracy.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Zgodnie z ustawą kwota dodatku solidarnościowego jest dochodem w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Uzyskanie jak i utrata dodatku solidarnościowego jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października 2021 r.

Uzyskanie dodatku solidarnościowego stanowi uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i jest uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r. Tak samo utrata dodatku stanowi utratę dochodu i jest uwzględniania przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

W jaki sposób składać wnioski o dodatek solidarnościowy?

Wnioski o dodatek solidarnościowy będą rozpatrywane przez ZUS. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS. Informację zwrotną na temat rozpatrzenia wniosku również otrzymamy poprzez platformę PUE ZUS. W przypadku uzyskania odmowy przyznania dodatku solidarnościowego będzie można złożyć odwołanie do sądu.

Osoby, które mogą mieć problem z założeniem profilu na PUE ZUS bądź z wypełnieniem wniosku mogą w tej sprawie kontaktować się z Centrum Obsługi telefonicznej (COT) pod numerem telefonu: 22 560 16 00 lub na adres e-mail: cot@zus.pl. Z informacjami można się również zapoznać na stronie ZUS.

Dodatek solidarnościowy – projekt ustawy.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu