Blog ifirma.pl

Dofinansowanie do wynagrodzeń z WUP – czy trzeba ewidencjonować w KPiR i jak?

|
|
5 minut czytania
Otrzymałeś dofinansowanie z WUP do wynagrodzeń? Sprawdź czy musisz księgować w PKPiR.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wsparcie finansowe w ramach tarczy antykryzysowej skierowane jest do szerokiego grona przedsiębiorców. W ramach różnego rodzaju środków przedsiębiorcy mogą ubiegać się zarówno o pieniądze na bieżące wydatki jak również z przeznaczeniem na współfinansowanie wynagrodzeń pracowników. W sytuacji spadku obrotów gospodarczych z powodu pandemii można wystąpić do Wojewódzkiego Urzędu Pracy z wnioskiem o dofinansowanie części wynagrodzeń.

W jakim zakresie można składać wnioski do WUP?

Przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) możliwe jest z 2 powodów:

 • przestoju ekonomicznego lub
 • obniżonego wymiaru czasu pracy.
Przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z przepisów przedsiębiorca może zwrócić się z wnioskiem o dofinansowanie wynagrodzeń.

Dofinansowanie wypłacane jest w okresach miesięcznych, nie dłużej niż przez 3 miesiące.

Czy dofinansowanie z FGŚP do wynagrodzeń stanowi przychód podatkowy?

Różne źródła finansowania w ramach tarczy antykryzysowej mogą stanowić dla przedsiębiorcy problem z właściwą ich kwalifikacją. Źródłem dofinansowania w ramach FGŚP nie są środki europejskie, nie pochodzą z budżetu państwa, z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, są to opłaty finansowane przez pracodawców.

Ustawa o tarczy antykryzysowej nie odnosi się do tej kwestii w sposób bezpośredni, dlatego w takiej sytuacji należy się odnieść do przepisów podatkowych.

W podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 ust. 1 pkt 129 zostało zapisane, że dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36 są zwolnione z podatku. W konsekwencji wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT). Ale jak zostało to zaznaczone na początku nie są to środki pochodzące ze wskazanych źródeł więc ten przepis nie będzie stanowił podstawy do ujęcia dofinansowania w podatku dochodowym.

Do przychodów w działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami, zalicza się dotacje, subwencje, dopłaty, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT). Natomiast w art. 14 ust. 3 pkt 3a jest mowa, że do przychodów w działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. W naszej sytuacji wskazane przepisy będą odnosiły się do dofinansowania z FGŚP.

W jaki sposób i kiedy ewidencjonować dofinansowanie z WUP?

W sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie w WUP mogą wystąpić 2 przypadki:

 1. Dofinansowanie wpłynie po wypłacie wynagrodzeń pracowników i opłaceniu składek ZUS.
 2. Dofinansowanie wpłynie przed wypłatą wynagrodzeń i opłaceniem składek ZUS.

W pierwszym przypadku jeżeli przedsiębiorca wypłacił wynagrodzenia i składki ZUS ze środków własnych i w rozliczeniach podatkowych w PKPiR wykazał je po stronie kosztów uzyskania przychodów, w części otrzymanego dofinansowania będzie musiał wykazać przychód w działalności gospodarczej. Księgowanie przychodu w PKPiR powinno zostać wykazane w poz. 8 “Pozostałe przychody”.

W drugim przypadku jeśli przedsiębiorca otrzymał dofinansowanie przed wypłatą wynagrodzenia wówczas w PKPiR ujmie w kosztach uzyskania przychodów tylko tę część wynagrodzenia i składek ZUS, które zostały sfinansowane z jego środków własnych. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie zalicza do pozostałych przychodów z działalności gospodarczej otrzymanego dofinansowania z WUP.

Uwaga! Zgodnie z wyjaśnieniami jakie znajdują na stronie podatki.gov.pl oraz stanowiskiem jakie pierwotnie wskazywała Krajowa Informacja Skarbowa (KIS): wypłata wynagrodzeń z dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej, kiedy dokonywana była ze środków już otrzymanych z urzędów pracy – nie stanowi przychodu zaś samo wynagrodzenie nie stanowi kosztu. Obecnie KIS wskazuje również stanowisko odmienne, iż w tej sytuacji otrzymane środki powinny stanowić przychód, zaś samo wynagrodzenie koszt.

W ogólnym rozrachunku bez względu na wybraną opcję, zdarzenie będzie neutralne podatkowo, gdyż wykazanie takiej samej wysokości przychodu jak i kosztu daje ten sam efekt co brak ich wykazania. Należy mieć jednak na uwadze, że przyjęcie, którejś z opcji powoduje odmienne księgowanie w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.

Z uwagi na to, iż jak pokazała praktyka stanowisko na przestrzeni czasu ulega zmianie i jest niejednolite w razie wątpliwości, czy któraś z opcji jest bardziej słuszna każdy przedsiębiorca może wystąpić w swojej indywidualnej sprawie o interpretację podatkową do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Udzielona odpowiedź będzie wiążąca dla przedsiębiorcy. Dowiedz się jak złożyć wniosek. Pamiętaj – wniosek można również złożyć przez e-PUAP.

ZUS od wynagrodzeń a zwolnienie z zapłaty składek ZUS – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 26 stycznia 2021 o 09:51
   DN

   Jednym słowem nie zapłacimy podatku od dotacji, natomiast zapłacimy od dochodu, który osiągniemy w wyniku obniżenia kosztów wynagrodzeń. Dobra przykrywka…

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie