Chat with us, powered by LiveChat

Dowody wewnętrzne w działalności handlowej

dowody wewnętrzne

Działalność handlowa to nie tylko faktury sprzedaży i zakupu – to także mnogość dowodów wewnętrznych. Warto znać dokumenty, które pomogą w prowadzeniu firmy i zapanowaniu nad towarami handlowymi w magazynach.

Chociaż podstawą dokumentacji działalności handlowej są faktury zakupu i sprzedaży towarów handlowych, nie są to jedyne spotykane dokumenty. Często w handlu wykorzystywane są także specyficzne dowody wewnętrzne.

Dowody wewnętrzne przy towarach handlowych

Poza standardowymi dowodami wewnętrznymi, które stosuje się w większości działalności; w firmach handlowych dowody wewnętrzne najczęściej służą do przesunięć towarów. Zgodnie z przepisami, zakupy dokonane jako towary handlowe księgujemy w kolumnie 10 KPiR, podczas gdy pozostałe firmowe wydatki powinny trafiać do kolumny 13.

Może się jednak zdarzyć, że to, co nabyliśmy z zamiarem dalszej odsprzedaży nie zostanie sprzedane. Zdarza się tak, gdy:

  • Towar ulegnie zniszczeniu lub kradzieży – sporządza się wtedy protokół zniszczenia,
  • Towar zostanie wykorzystany na cele działalności.

W takiej sytuacji przesunięcia z kolumny 10 do kolumny 13 dokonujemy właśnie za pomocą dowodu wewnętrznego (także wtedy, gdy tworzymy dodatkową dokumentację będącą podstawą księgowania, jak protokół zniszczenia).

Magazynowe dowody wewnętrzne

Magazyn w działalności handlowej to przydatne narzędzie – dzięki niemu przedsiębiorcy mogą łatwo kontrolować stany towarów. Do przemieszczania się towaru również wykorzystujemy dowody wewnętrzne – magazynowe:

  • PZ – przyjęcie zewnętrzne
  • WZ – wydanie zewnętrzne
  • PW – przyjęcie wewnętrzne
  • RW – rozchód wewnętrzny
  • MM – przesunięcia między magazynami.

Towar dla przedsiębiorcy – faktury wewnętrzne

Przedsiębiorcy prowadzący firmy handlowe mogą potrzebować sprzedawanych przez siebie produktów również jako osoby prywatne. Tym samym w praktyce może się zdarzyć, że towar przyjęty w firmie jako handlowy trafi do przedsiębiorcy. W takiej sytuacji należy pamiętać, że towar handlowy nie powinien zmniejszać podstawy opodatkowania PIT, ponadto – powinien zostać opodatkowany VAT.

Do wykazania takiej transakcji służą faktury wewnętrzne, wystawiane w firmie. Nie trafiają one do obiegu, ale pozwalają wykazać zmniejszenie kosztu w KPiR oraz opodatkowanie VAT.

Magazynowe dowody wewnętrzne to nie obowiązek – zobacz, kiedy jesteś zobowiązany prowadzić magazyn!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość