Powrót

Dowody wewnętrzne w działalności produkcyjnej

dokumenty magazynowe

Produkcja wymaga zapanowania nad materiałami podstawowymi i produktami. Aby sobie w tym pomóc, warto zapoznać się z dowodami magazynowymi, a także innymi dowodami wewnętrznymi, które pomagają w prowadzeniu księgowości.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W przedsiębiorstwach bazujących na działalności produkcyjnej bieżąca kontrola materiałów, półproduktów i wyrobów gotowych to podstawa sukcesu. Aby widzieć wszystko czarno na białym, warto wprowadzać dowody wewnętrzne. W jakich sytuacjach mogą się one przydać?

Magazynowe dowody wewnętrzne

Magazyn w działalności produkcyjnej to nie obowiązek, jednak warto o nim pomyśleć. Dzięki dobrze prowadzonej wewnętrznej dokumentacji magazynowej dużo łatwiej jest kontrolować stany magazynowe materiałów podstawowych, półproduktów czy wyrobów gotowych. W tym celu wykorzystuje się następujące dowody wewnętrzne:

PZ – przyjęcie zewnętrzne

PW – przyjęcie wewnętrzne (np. gotowego wyrobu z produkcji)

WZ – wydanie zewnętrzne

RW – rozchód wewnętrzny (np. materiałów do produkcji)

MM – przesunięcia międzymagazynowe.

Wewnętrzne dowody magazynowe nie mają co do zasady wpływu na księgowanie w KPiR.

Niesprzedane materiały i produkty

Zgodnie z ogólną zasadą, zakup materiałów podstawowych przeznaczonych do produkcji wyrobów gotowych księguje się w kolumnie 10 KPiR. Pozostałe wydatki natomiast powinny zostać ujęte w kolumnie 13.

Może się jednak zdarzyć, że nie wszystkie materiały lub produkty rzeczywiście trafią na sprzedaż – w sytuacji gdy:

  • Ulegną zniszczeniu, uszkodzeniu, przeterminowaniu, kradzieży
  • Zostaną przekazane na cele działalności
  • Zostaną przekazane na cele prywatne przedsiębiorcy.

W tym przypadku również wykorzystamy dowody wewnętrzne. W przypadku zniszczenia bądź utraty wyrobów konieczne będzie sporządzenie protokołu zniszczenia, na podstawie którego zaksięgujemy dowód wewnętrzny przesuwający koszt z 10 do 13 kolumny.

Gdyby nastąpiło przekazanie dla celów działalności, również należałoby sporządzić dokumentację i analogicznie jak w poprzednim przypadku, dokonać przeksięgowania. Natomiast w sytuacji, gdy wyroby zostaną pobrane przez przedsiębiorcę, konieczne będzie wystawienie faktury wewnętrznej– dokumentu, na podstawie którego zmniejszymy koszt, a także dokonamy opodatkowania przekazania VAT należnym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość