Dropshipping w modelu pośrednictwa z krajami z UE.

czym jest dropshipping?

Jeżeli zajmujesz się pośrednictwem w dostawie towarów do innego kraju Unii Europejskiej sprawdź czy prawidłowo rozliczasz swoje transakcje.

Przedsiębiorca świadczący usługę pośrednictwa pomiędzy dostawcą towaru z Polski do odbiorcy w innym kraju w Unii Europejskiej powinien właściwie rozpoznać miejsce opodatkowania takiej usługi. Mogą to być transakcje na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zwanych konsumentami, jak również na rzecz podatników na terenie UE.

Opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju

Co do zasady dostawa towarów na rzecz konsumenta w UE powinna być potraktowana jako sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i opodatkowana na terytorium państwa członkowskiego. Kraje unijne w celu uproszczenia transakcji na rzecz niepodatników w ramach UE przyjęły limity, do wysokości których taka sprzedaż może być opodatkowana na terytorium kraju wysyłki. Oczywiście przepisy nie zabraniają rejestracji w innym kraju UE, ale wiąże się to z naliczaniem i rozliczaniem VAT w kraju rejestracji.

Obowiązek wystawienia dokumentów sprzedażowych na rzecz klienta w modelu pośrednictwa wystąpi po stronie dostawcy towaru. Natomiast fakturę na kwotę prowizji za pośrednictwo w transakcjach wystawi przedsiębiorca świadczący tę usługę.

Usługa dropshippingu na rzecz niepodatnika w UE

Zgodnie z zasadą opisana powyżej wysyłka towaru na rzecz konsumenta z UE, w której pośredniczy polski przedsiębiorca, jest opodatkowana jak sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju. Zgodnie z art. 28d;

“Miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich jest miejsce, w którym dokonywana jest podstawowa transakcja”.

Do wysokości kwoty ustalonej przez państwo członkowskie, do którego wysyłane są towary, dostawa towarów jak i usługa pośrednictwa będzie opodatkowana według stawki krajowej, chyba że polski przedsiębiorca wybierze opodatkowanie w państwie członkowskim dostawy towaru.

Przykład

Firma z Polski występuje w charakterze pośrednika przy wysyłce towarów pomiędzy hurtownią w Polsce a niepodatnikiem z Francji. Taka usługa zostanie opodatkowana według stawek VAT w Polsce do wysokości limitów kwot obowiązujących we Francji.

▲ wróć na początek

Usługa dropshippingu na rzecz podatnika w UE

Jeżeli polski przedsiębiorca będzie pośrednikiem pomiędzy dostawcą towaru a przedsiębiorcą w innym kraju Unii Europejskiej na jego zlecenie wówczas będzie to świadczenie usługi na zasadach ogólnych. Miejscem opodatkowania usługi dropshippingu będzie kraj nabywcy usługi zgodnie z art. 28b – miejscem świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej. Polski pośrednik wystawi fakturę bez podatku VAT.

▲ wróć na początek
Dropshipping z krajami poza UE – przeczytaj.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość