SOTI, IOSS i USZ - omówione zagadnienia:
- Transakcje SOTI, IOSS i USZ
- Kiedy powinna być dokonana rejestracja do procedury IOSS? Czy można 1 lipca 2021 rozpocząć stosowanie procedury mimo niezłożenia VII-R, czy też bezwzględnie jest wymagana wcześniejsza rejestracja
- Czy podatnik posiadający siedzibę w Polsce na potrzeby rozliczania IOSS będzie posiadał numer NIP z prefiksem (PL), czy też będą to inne numery identyfikacyjne, nadawane po złożeniu VII-R?
- Jakim identyfikatorem będzie oznaczona faktura wystawiona przez podmiot z kraju trzeciego zarejestrowanego do procedury IOSS w Polsce?
- Co w przypadku, gdy zakupione w amerykańskim sklepie internetowym zarejestrowanym w IOSS paczki z zapłaconym podatkiem VAT są wysyłane przez pośrednika i trafią w Polsce do spedytora, który nie jest zarejestrowany w IOSS, nie prowadzi ewidencji USZ. Czy i w jaki sposób można dokonać wtedy odprawy celnej takich przesyłek?
- Czy usługowe składanie deklaracji do OSS i IOSS, na rzecz podmiotów unijnych, będzie się wiązało z jakąkolwiek odpowiedzialnością solidarną po stronie biura rachunkowego? Czy podmioty wspierające podatników zarejestrowanych w IOSS (formalnie niebędące pełnomocnikami) ponosić będą jakąkolwiek odpowiedzialność z tytułu rozliczeń w IOSS?
- Czy jeżeli podmiot dokonuje importu towarów do siedziby działalności, a następnie sprzedaje klientom z UE mamy do czynienia z SOTI?
- Jak będzie wyglądała odpowiedzialność pośrednika za błędne rozliczenie w IOSS? Czy pośrednik będzie miał jakikolwiek wpływ na obowiązki związane z pobieraniem i uiszczaniem opłaty reprograficznej?
- Czy można odprawić w Polsce, przesyłkę zakupową o wartości do 150 euro, przeznaczoną dla konsumenta z Czech na zgłoszeniu indywidualnym?
Rozliczenia w ramach pakietu VAT e-commerce w dalszym ciągu sprawiają wielu z nas problemy, nie dziwi więc zainteresowanie tą tematyką. Kontynuujemy rozpoczęty cykl artykułów na temat odpowiedzi Ministerstwa Finansów na niektóre problematyczne pytania. Dzisiaj opisujemy transakcje SOTI, procedurę IOSS i USZ.
Transakcje SOTI, IOSS i USZ
Po 1 lipca 2021 r. sprzedaż towarów importowanych dokonywana na rzecz konsumentów, bez względu na kwotę, obłożona została podatkiem VAT. Część przedsiębiorców uczestniczy w takich transakcja i dla nich ważne będą informacje opisane poniżej.
Kiedy powinna być dokonana rejestracja do procedury IOSS? Czy można 1 lipca 2021 rozpocząć stosowanie procedury mimo niezłożenia VII-R, czy też bezwzględnie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.
Czy podatnik posiadający siedzibę w Polsce na potrzeby rozliczania IOSS będzie posiadał numer NIP z prefiksem (PL), czy też będą to inne numery identyfikacyjne, nadawane po złożeniu VII-R?
Jakim identyfikatorem będzie oznaczona faktura wystawiona przez podmiot z kraju trzeciego zarejestrowanego do procedury IOSS w Polsce?
Co w przypadku, gdy zakupione w amerykańskim sklepie internetowym zarejestrowanym w IOSS paczki z zapłaconym podatkiem VAT są wysyłane przez pośrednika i trafią w Polsce do spedytora, który nie jest zarejestrowany w IOSS, nie prowadzi ewidencji USZ. Czy i w jaki sposób można dokonać wtedy odprawy celnej takich przesyłek?
W odpowiedzi MF napisało, że w tym przypadku, spedytor zgłasza organom celnym towary do procedury dopuszczenia do obrotu, składając zgłoszenie celne ze zredukowanym zestawem danych (H7). W zgłoszeniu celnym powinien zostać podany nr IOSS sprzedawcy z USA. Jeśli organy celne stwierdzą, że nr IOSS jest ważny, wówczas towar będzie zwolniony z VAT od importu towarów, ponieważ VAT od dostawy został zapłacony w momencie zakupów. Jeżeli jednak nr IOSS nie zostanie podany w zgłoszeniu celnym, wówczas import przesyłki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych:
- standardowe zgłoszenie celne ze zredukowanym zestawem danych (H7) lub
- zgłoszenie w procedurze standardowej (H1).
Czy usługowe składanie deklaracji do OSS i IOSS, na rzecz podmiotów unijnych, będzie się wiązało z jakąkolwiek odpowiedzialnością solidarną po stronie biura rachunkowego? Czy podmioty wspierające podatników zarejestrowanych w IOSS (formalnie niebędące pełnomocnikami) ponosić będą jakąkolwiek odpowiedzialność z tytułu rozliczeń w IOSS?
Czy jeżeli podmiot dokonuje importu towarów do siedziby działalności, a następnie sprzedaje klientom z UE mamy do czynienia z SOTI?
Jak będzie wyglądała odpowiedzialność pośrednika za błędne rozliczenie w IOSS? Czy pośrednik będzie miał jakikolwiek wpływ na obowiązki związane z pobieraniem i uiszczaniem opłaty reprograficznej?
Czy można odprawić w Polsce, przesyłkę zakupową o wartości do 150 euro, przeznaczoną dla konsumenta z Czech na zgłoszeniu indywidualnym?
Podmiot, który dokonuje sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI), chcąc rozliczać VAT w procedurze IOSS, powinien w państwie członkowskim identyfikacji dokonać zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania z tej procedury. Procedurę szczególną stosuje się od dnia, w którym podatnikowi lub pośrednikowi nadano indywidualny numer identyfikacyjny VAT na potrzeby stosowania procedury IOSS. Dopiero dzień nadania takiego numeru stanowi datę rozpoczęcia korzystania z procedury IOSS. A więc rejestracja do procedury IOSS, musi mieć miejsce przed rozpoczęciem jej stosowania.
Numer identyfikacyjny na potrzeby procedury IOSS będzie nadawany po złożeniu VII-R. Należy jednak zauważyć, że numer ten musi być chroniony przed wykorzystaniem go przez osobę nieuprawnioną. Zatem sprzedawca/platforma posiadająca nr IOSS może go udostępniać jedynie podmiotowi odpowiedzialnemu za transport i odprawę celną towaru na szczególnych zasadach.
Taki podmiot będą obowiązywały jedynie przepisy stosowane w państwie członkowskim identyfikacji, czyli jeżeli będzie to np. dostawca z Chin zarejestrowany w CN, to będą to przepisy chinskie. Zatem w przypadku Polski, faktura nie będzie zawierała numeru NIP ani IOSS.
Podmioty „wspierające” podatników nie są wymienione w ustawie o VAT, jako odpowiedzialne z tytułu rozliczenia procedurze szczególnej IOSS, jeżeli nie są pośrednikiem. Natomiast w procedurze szczególnej OSS pośrednik nie występuje. Ewentualna odpowiedzialność biura rachunkowego może wynikać z innych niż ustawa o VAT regulacji prawnych.
W takim przypadku nie mamy do czynienia z SOTI, gdyż nie są spełnione warunki definiujące SOTI. Sprzedaż będzie miała miejsce na terytorium kraju, już po imporcie towaru, a więc po zapłaceniu m.in. podatku VAT.
Pośrednik odpowiada solidarnie z podatnikiem za zobowiązanie podatkowe, które rozlicza w imieniu i na rzecz tego podatnika. Odpowiedzialność solidarna pośrednika nie dotyczy zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. Podobnie jest w kwestii opłaty reprograficznej, za którą pośrednik nie ponosi odpowiedzialności solidarnej wynikającej z ustawy o VAT. W przypadku błędnego wykazania w deklaracji IOSS towarów wyłączonych z procedury IOSS pośrednik powinien dokonać stosownej korekty deklaracji.
Tak, ale tylko w procedurze importu IOSS. Jeżeli sprzedawca/platforma nie korzysta z IOSS, to zgodnie z przepisami celnymi towary takie muszą zostać odprawione w państwie członkowskim zakończenia wysyłki, czyli w Czechach.
Podziel się z innymi: