VAT e-commerce w pytaniach i odpowiedziach Ministerstwa Finansów – SOTI, IOSS i USZ

SOTI, IOSS i USZ

Dokonujesz sprzedaży na odległość towarów importowanych? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

SOTI, IOSS i USZ - omówione zagadnienia:

Rozliczenia w ramach pakietu VAT e-commerce w dalszym ciągu sprawiają wielu z nas problemy, nie dziwi więc zainteresowanie tą tematyką. Kontynuujemy rozpoczęty cykl artykułów na temat odpowiedzi Ministerstwa Finansów na niektóre problematyczne pytania. Dzisiaj opisujemy transakcje SOTI, procedurę IOSS i USZ.

Transakcje SOTI, IOSS i USZ

Po 1 lipca 2021 r. sprzedaż towarów importowanych dokonywana na rzecz konsumentów, bez względu na kwotę, obłożona została podatkiem VAT. Część przedsiębiorców uczestniczy w takich transakcja i dla nich ważne będą informacje opisane poniżej.

 1. Kiedy powinna być dokonana rejestracja do procedury IOSS? Czy można 1 lipca 2021 rozpocząć stosowanie procedury mimo niezłożenia VII-R, czy też bezwzględnie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

 2. Podmiot, który dokonuje sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI), chcąc rozliczać VAT w procedurze IOSS, powinien w państwie członkowskim identyfikacji dokonać zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania z tej procedury. Procedurę szczególną stosuje się od dnia, w którym podatnikowi lub pośrednikowi nadano indywidualny numer identyfikacyjny VAT na potrzeby stosowania procedury IOSS. Dopiero dzień nadania takiego numeru stanowi datę rozpoczęcia korzystania z procedury IOSS. A więc rejestracja do procedury IOSS, musi mieć miejsce przed rozpoczęciem jej stosowania.

 3. Czy podatnik posiadający siedzibę w Polsce na potrzeby rozliczania IOSS będzie posiadał numer NIP z prefiksem (PL), czy też będą to inne numery identyfikacyjne, nadawane po złożeniu VII-R?

 4. Numer identyfikacyjny na potrzeby procedury IOSS będzie nadawany po złożeniu VII-R. Należy jednak zauważyć, że numer ten musi być chroniony przed wykorzystaniem go przez osobę nieuprawnioną. Zatem sprzedawca/platforma posiadająca nr IOSS może go udostępniać jedynie podmiotowi odpowiedzialnemu za transport i odprawę celną towaru na szczególnych zasadach.

 5. Jakim identyfikatorem będzie oznaczona faktura wystawiona przez podmiot z kraju trzeciego zarejestrowanego do procedury IOSS w Polsce?

 6. Taki podmiot będą obowiązywały jedynie przepisy stosowane w państwie członkowskim identyfikacji, czyli jeżeli będzie to np. dostawca z Chin zarejestrowany w CN, to będą to przepisy chinskie. Zatem w przypadku Polski, faktura nie będzie zawierała numeru NIP ani IOSS.

 7. Co w przypadku, gdy zakupione w amerykańskim sklepie internetowym zarejestrowanym w IOSS paczki z zapłaconym podatkiem VAT są wysyłane przez pośrednika i trafią w Polsce do spedytora, który nie jest zarejestrowany w IOSS, nie prowadzi ewidencji USZ. Czy i w jaki sposób można dokonać wtedy odprawy celnej takich przesyłek?

  W odpowiedzi MF napisało, że w tym przypadku, spedytor zgłasza organom celnym towary do procedury dopuszczenia do obrotu, składając zgłoszenie celne ze zredukowanym zestawem danych (H7). W zgłoszeniu celnym powinien zostać podany nr IOSS sprzedawcy z USA. Jeśli organy celne stwierdzą, że nr IOSS jest ważny, wówczas towar będzie zwolniony z VAT od importu towarów, ponieważ VAT od dostawy został zapłacony w momencie zakupów. Jeżeli jednak nr IOSS nie zostanie podany w zgłoszeniu celnym, wówczas import przesyłki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych:

  • standardowe zgłoszenie celne ze zredukowanym zestawem danych (H7) lub
  • zgłoszenie w procedurze standardowej (H1).
 8. Czy usługowe składanie deklaracji do OSS i IOSS, na rzecz podmiotów unijnych, będzie się wiązało z jakąkolwiek odpowiedzialnością solidarną po stronie biura rachunkowego? Czy podmioty wspierające podatników zarejestrowanych w IOSS (formalnie niebędące pełnomocnikami) ponosić będą jakąkolwiek odpowiedzialność z tytułu rozliczeń w IOSS?

 9. Podmioty „wspierające” podatników nie są wymienione w ustawie o VAT, jako odpowiedzialne z tytułu rozliczenia procedurze szczególnej IOSS, jeżeli nie są pośrednikiem. Natomiast w procedurze szczególnej OSS pośrednik nie występuje. Ewentualna odpowiedzialność biura rachunkowego może wynikać z innych niż ustawa o VAT regulacji prawnych.

 10. Czy jeżeli podmiot dokonuje importu towarów do siedziby działalności, a następnie sprzedaje klientom z UE mamy do czynienia z SOTI?

 11. W takim przypadku nie mamy do czynienia z SOTI, gdyż nie są spełnione warunki definiujące SOTI. Sprzedaż będzie miała miejsce na terytorium kraju, już po imporcie towaru, a więc po zapłaceniu m.in. podatku VAT.

 12. Jak będzie wyglądała odpowiedzialność pośrednika za błędne rozliczenie w IOSS? Czy pośrednik będzie miał jakikolwiek wpływ na obowiązki związane z pobieraniem i uiszczaniem opłaty reprograficznej?

 13. Pośrednik odpowiada solidarnie z podatnikiem za zobowiązanie podatkowe, które rozlicza w imieniu i na rzecz tego podatnika. Odpowiedzialność solidarna pośrednika nie dotyczy zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. Podobnie jest w kwestii opłaty reprograficznej, za którą pośrednik nie ponosi odpowiedzialności solidarnej wynikającej z ustawy o VAT. W przypadku błędnego wykazania w deklaracji IOSS towarów wyłączonych z procedury IOSS pośrednik powinien dokonać stosownej korekty deklaracji.

 14. Czy można odprawić w Polsce, przesyłkę zakupową o wartości do 150 euro, przeznaczoną dla konsumenta z Czech na zgłoszeniu indywidualnym?

 15. Tak, ale tylko w procedurze importu IOSS. Jeżeli sprzedawca/platforma nie korzysta z IOSS, to zgodnie z przepisami celnymi towary takie muszą zostać odprawione w państwie członkowskim zakończenia wysyłki, czyli w Czechach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.