Blog

Ewidencja zakupu a procedura marży

Nowe pliki JPK_V7 to nie tylko oznaczenia GTU dla określonej grupy towarowo-usługowej, ale również szereg dodatkowych oznaczeń dokumentów i procedur – zarówno w ewidencjach VAT sprzedaży, jak i zakupu. Ilość i różnorodność tych obowiązków jest dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców i księgowych. Aby trochę rozjaśnić te kwestie, w dzisiejszej publikacji odniesiemy się do oznaczania faktury VAT marża w ewidencji zakupu.

Co to jest procedura marży?

Ustawodawca wprowadził przepisy szczególne dla rozliczania niektórych transakcji w VAT, a zaliczają się do nich:

  • sprzedaż towarów używanych,
  • dostawa antyków, dzieł sztuki lub towarów kolekcjonerskich,
  • świadczenie usług turystycznych.
Faktura wystawiona w procedurze VAT marża nie zawiera kwoty podatku VAT, wpisana jest wartość sprzedaży brutto, w której zawarty jest VAT należny, który sprzedawca jest zobowiązany naliczyć i zapłacić do organu podatkowego. Zgodnie z przepisami taka faktura musi posiadać odpowiednie oznaczenie:
  • “procedura marży dla biur podróży”,
  • „procedura marży – dzieła sztuki”,
  • „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Ewidencja zakupu w procedurze VAT marża

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie stosowania oznaczeń w nowym JKP w ewidencji VAT zakupu powinny zostać zawarte kwoty nabyć pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku naliczonego:

  1. Towarów i usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
  2. Towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy.

W takim przypadku zgodnie z informacjami zawartymi w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów zakup powinien być oznaczony jako “ZakupVAT_Marza”.

Faktury lub inne dokumenty otrzymane przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty oraz towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną, do których stosuje się procedurę marży, należy ująć co do zasady w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych na zasadach marży.

Wyjątek dotyczy sytuacji gdy marżę, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, oblicza się jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym dokonania zakupu.

Struktura ewidencji VAT – zakup towarów i usług w marży

W broszurze informacyjnej MF zamieszczono schemat struktury ewidencji VAT w zakresie podatku naliczonego dla JPK_V7M i JPK_V7K uwzględniający zakup towarów i usług w procedurze marży:

Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 119 – świadczenie usług turystyki:

Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 120 ust. 4 – dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków:

Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 120 ust. 5:

Przedsiębiorcy korzystający z rozliczania podatku VAT w procedurze marży powinni pamiętać o tych wszystkich obowiązkach, żeby nie narażać się konsekwencje związane z błędami w nowym pliku JPK.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

17 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

17 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

18 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

20 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu