Blog ifirma.pl

Ewidencjonowanie na kasach bezobsługowych – ułatwienia

|
Zastanawiasz się, jakie ułatwiania są przewidziane przy ewidencjonowaniu obrotu z wykorzystaniem kas bezobsługowych? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych dotyczy przedsiębiorców, którzy przeprowadzają takie transakcje. Istnieją co prawda przepisy, które pozwalają skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie, ale pewne kategorie dostaw towarów i świadczonych usług są wyłączone z tego zwolnienia, jednak nie o tym będziemy dzisiaj pisać. W bieżącej publikacji napiszemy, jakie zostały wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy ewidencjonują sprzedaż na kasach bezobsługowych.

Kasa fiskalna na myjni samochodowej

Przez wiele lat myjnie samochodowe, również te automatyczne, mogły korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej na mocy Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak Rozporządzenie zostało zmienione i wprowadzono zapis, który mówi o bezwzględnym obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej w takim przypadku.

Ważne!

Świadczenie usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług zgrupowanych pod kodem PKWiU 45.20.30.0, w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) muszą bezwzględnie korzystać z ewidencjonowania na kasie fiskalnej

Zasada ta zaczęła obowiązywać od 1 lutego 2023 roku

Dla właścicieli myjni bezobsługowych oznacza to obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych, które mogą nie zawierać drukarki fiskalnej. Zobaczymy jeszcze, jakie ułatwiania zostały wprowadzone w związku z użytkowaniem tego typu kas.

Ewidencjonowanie na kasach bezobsługowych – ułatwienia

Wprowadzając zmiany do Rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych ustawodawca wziął pod uwagę warunki, jakie panują na myjniach, przede wszystkim duża wilgotność i brak obsługi, z tego powodu kasa może nie zawierać drukarki a to oznacza, że przedsiębiorca nie wystawia:

 • raportów fiskalnych dobowych,
 • raportów fiskalnych okresowych,
 • raportu fiskalnego rozliczeniowego,
 • łącznych raportów fiskalnych okresowych,
 • łącznego raportu fiskalnego rozliczeniowego,
 • raportów fiskalnych zdarzeń,
 • raportu fiskalnego fiskalizacji,
 • dokumentów niefiskalnych

  – w postaci papierowej. Ma jednak obowiązek przesyłać wszystkie wymagane raporty do komputerowych systemów ogólnodostępnych i dokonywać ich zapisu lub wydruku w tych systemach.

Natomiast jeśli kasa fiskalna zawiera drukarkę, to przedsiębiorca nie musi wystawiać paragonu w postaci papierowej, jeśli zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie na wyświetlaczu zgodnie z przepisami o wymaganiach technicznych.

Ważne!

Jeśli myjnia samoobsługowa posiada kilka stanowisk, to na każdym z nich musi być zainstalowana kasa fiskalna

Myjnia bezobsługowa przy stacji benzynowej

Dość powszechną praktyką jest budowa myjni samochodowych w pobliżu stacji benzynowych. Dlatego też w takich przypadkach, o ile będą spełnione pewne warunki właściciele nie będą mieli obowiązku instalowania kasy fiskalnej na każdym stanowisku, co jak wiadomo jest kosztowne. Dla lepszego zobrazowania opisana zostanie jedna z interpretacji podatkowych nr 0114-KDIP1-3.4012.136.2023.1.LK z dnia 12.05.2023 r. Przedsiębiorca dokonuje sprzedaży detalicznej paliw do pojazdów silnikowych, która jest ewidencjonowana za pomocą kas fiskalnych. W ramach tej działalności posiada również myjnię samoobsługową. Żeby skorzystać z myjni klient musi dokonać zakupu żetonu o określonej wartości i ta sprzedaż jest odnotowana na kasie fiskalnej stacji paliw. Na stanowiskach myjni samochodowej znajdują się wrzutniki żetonów, nie ma możliwości żeby taki wrzutnik przyjął bilon zamiast żetonu. Przedsiębiorca zadał pytanie, czy w takiej sytuacji jego sposób postępowania jest prawidłowy? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe i zgodne z ustawą o podatku VAT.

Podsumowanie

Od dłuższego czasu przewijał się temat instalacji kas fiskalnych na myjniach bezobsługowych. Termin wprowadzenia przepisów w życie był kilkakrotnie przesuwany aż ostatecznie ten obowiązek wszedł w życie 1 lutego 2023 roku. Zmiana przepisów spowodowała obowiązek zakupu kas fiskalnych, co w przypadku myjni wielostanowiskowych stanowi duże obciążenie finansowe, ponieważ kasa jest przypisana do jednego stanowiska. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie kas fiskalnych wprowadzone zostały pewne ułatwienia, które polegają na tym, że nabywane kasy fiskalne nie muszą posiadać drukarki, tym samym nie ma obowiązku drukowania paragonów papierowych, ale wszystkie dane muszą i tak być zapisane na komputerze lub wydrukowane. W publikacji przywołana została interpretacja podatkowa, z której wynika, że jeżeli w myjni wykorzystywane są żetony, których zakup jest zarejestrowany na kasie fiskalnej, to przedsiębiorca nie musi instalować kasy na każdym stanowisku myjni. Z tego ostatniego rozwiązania mogą jednak skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy całą pozostałą sprzedaż ewidencjonują na kasie fiskalnej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie