Faktura do paragonu a rejestr sprzedaży VAT

faktura do paragonu

Wystawiając fakturę do paragonu warto zwrócić uwagę, kto będzie jej odbiorcą. Co do zasady, jeśli fakturę wystawimy na rzecz innej firmy, powinniśmy ująć ją w rejestrze sprzedaży VAT. Faktura do paragonu na rzecz osoby fizycznej nie musi być natomiast księgowana.

Faktury do paragonu to specyficzny rodzaj dokumentów – w związku z faktem, że sprzedaż została najpierw zewidencjonowana na kasie fiskalnej, faktura staje się poniekąd dokumentem wtórnym. Tymczasem od kiedy czynni podatnicy VAT zostali zobowiązani do wysyłania JPK VAT, zasady ujmowania faktur do paragonu w rejestrze sprzedaży VAT stały się istotniejsze.

Kiedy faktura, kiedy paragon?

Zgodnie z generalną zasadą, jeśli przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania w firmie kasy fiskalnej, każdą sprzedaż na rzecz osoby fizycznej lub rolnika ryczałtowego powinien udokumentować paragonem fiskalnym. Natomiast sprzedając na rzecz innych firm, podatnik powinien co do zasady wystawić fakturę sprzedaży.

W praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy odbiorca towaru lub usługi zwraca się o wystawienie faktury do paragonu. Osoba odbiorcy zasadniczo nie robi tu różnicy – taką fakturę można wystawić zarówno na dane osoby prywatnej, jak i na dane firmowe. Różnica pojawi się natomiast przy ujmowaniu takiej faktury w rejestrze sprzedaży VAT.

Faktura do paragonu w rejestrze sprzedaży VAT

Aby rejestr sprzedaży VAT został uznany za rzetelny, powinna się w nim znaleźć co do zasady każda wystawiona faktura. W przypadku paragonów przepisy nie są tak rygorystyczne – przedsiębiorcy mogą ujmować je w rejestrze VAT na podstawie dobowego albo miesięcznego raportu kasowego.

Jeśli mamy do czynienia z fakturą do paragonu, zasadniczo występują dwa źródła dokumentujące jedną transakcję w zakresie VAT. Wybór właściwego zależy od tego, dla kogo została wystawiona faktura.

Zgodnie z przepisami – a także z opinią organów skarbowych – każda faktura wystawiona na rzecz kontrahenta prowadzącego firmę powinna być ujęta w rejestrze sprzedaży VAT. Oznacza to, że wystawiając fakturę do paragonu na rzecz innej firmy, przedsiębiorca powinien uwzględnić ją w rejestrze sprzedaży VAT, jednocześnie pomniejszając o jej wartość raport z kasy fiskalnej. Co ważne, jeśli faktura zostałaby wystawiona do paragonu już po wysłaniu JPK za dany okres, zgodnie z wyjaśnieniami MF konieczne będzie przesłanie korekty pliku.

Natomiast jeżeli o fakturę do paragonu zwróciła się osoba prywatna, co do zasady przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania jej odrębnie w rejestrze. W takim przypadku można więc poprzestać na wykazaniu właściwych kwot w ramach raportu fiskalnego, a fakturę – bez księgowania – umieścić w dokumentacji firmy.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość