Faktura do paragonu dla firmy – obowiązkowy NIP

Co do zasady sprzedaż na rzecz osób fizycznych należy ewidencjonować na kasie fiskalnej, a przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę do paragonu na życzenie klienta. Przedsiębiorca ma na to 3 miesiące licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą również mogą poprosić sprzedawcę o fakturę do paragonu, z tą różnicą, że na paragonach wystawionych od 1 stycznia 2020 roku musi pojawić się numer NIP jego firmy. Co się stanie jeśli na paragonie zabraknie numeru NIP nabywcy?

Zmiany od dnia 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie z ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1520), do art. 106b ustawy o VAT, dodaje się ust. 5–7. Artykuł ten wskazuje, że od 1 stycznia 2020 roku, sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu na rzecz przedsiębiorcy tylko wtedy, gdy na paragonie znajduje się numer NIP.

Do końca 2019 roku, przedsiębiorca mógł zrobić firmowe zakupy na paragon, a po czasie poprosić o fakturę.

Oznacza to, że przedsiębiorca na poziomie zakupów musi zdecydować czy będzie potrzebować na ten zakup fakturę. Zmiany te mają ograniczyć nadużycia w zakresie wystawiania faktur do paragonów, które w rzeczywistości nie odzwierciedlają wydatków firmowych, tzw. pustych faktur.

Nowych przepisów nie stosuje się do podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

Kara za niedotrzymanie obowiązku

W przypadku kiedy przedsiębiorca nie dotrzyma obowiązku i wystawi fakturę do paragonu na rzecz firmy, na którym nie widnieje numer NIP, zgodnie z nowym brzmieniem art. 106b ust. 6 ustawy o VAT, organ podatkowy może ustalić podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze.

Dodatkowo w rzeczonej ustawie pojawił się również nowy artykuł 109a.

W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.

▲ wróć na początek

Co z kasą fiskalną?

Nie wszystkie kasy rejestrujące mają możliwość wpisania numeru NIP na paragonie, zwłaszcza kasy starszego typu mogą nie uwzględniać takiej możliwości. Czy przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż na kasach fiskalnych powinni wymienić urządzenia na nowsze?

W przypadku braku możliwości umieszczenia na paragonie numeru za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, nabywca powinien zadeklarować w już momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako przedsiębiorca. W takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie fiskalnej, tylko powinien od razu wystawić fakturę.

Natomiast paragon wystawiony do kwoty 450 zł brutto (100 euro), który zawiera NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną i sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania to niego dodatkowej faktury.

Podsumowanie

Nowe przepisy nie mają na celu ograniczania swobody wystawiania faktur, jedynie regulują kwestie dokumentowania transakcji, które zostały zewidencjonowane przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Oznacza to, że w przypadku, gdy przedsiębiorca występuje jako podatnik, a nie jako konsument, to powinien o tym fakcie poinformować sprzedawcę w momencie dokonywania zakupu. Nie może on, po dokonaniu zakupu, dowolnie wybierać, czy dokonuje zakupu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, czy też prywatnie. Towary lub usługi nabywane na potrzeby prywatne nie mogą z czasem stać się zakupem służącym działalności z punktu widzenia VAT. Przedsiębiorca nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupu dokonanego w charakterze osobistym.

Nowe regulacje weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, ale zgodnie z przepisami przejściowymi, nowych przepisów (art. 106b ust. 5 i 6 oraz art. 109a ustawy o VAT) nie stosuje się w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Dowiedz się więcej na temat wystawiania faktur do paragonu.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań