Blog ifirma.pl

Faktura korygująca sprzedaż po zmianie przepisów w odwrotnym obciążeniu i wprowadzeniu split payment

|
|
4 minut czytania
Musisz wystawić korektę faktury do transakcji w odwrotnym obciążeniu w podatku VAT? Sprawdź jak to zrobić po wprowadzeniu split payment.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Odwrotne obciążenie w podatku VAT obowiązywało do 31 października 2019 roku. Procedura przeniesienia obowiązku zapłaty podatku VAT z dostawcy na nabywcę miała na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w branżach szczególnie narażonych na szeroko rozumiane oszustwa podatkowe. Obowiązek stosowania odwrotnego obciążenia obejmował towary i usługi z załączników numer 11 i 14 do ustawy o VAT, które znalazły się w załączniku numer 15 od 1 listopada 2019 roku.

Kiedy występuje obowiązek stosowania przepisów o odwrotnym obciążeniu?

Jeżeli dostawa towarów lub usług z załączników nr 11 i 14 miała miejsce do 31 października 2019 roku a obowiązek podatkowy powstał po dniu 31.10.2019 r. lub po tym dniu była wystawiona faktura wówczas należy stosować przepisy w brzmieniu dotychczasowym. Również w sytuacji odwrotnej, gdy do 31.10.2019 r. została wystawiona faktura a dostawa miała miejsce po tej dacie należy stosować przepisy o odwrotnym obciążeniu. Tak wynika z art. 10 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2019 poz. 1751).

faktura korygująca odwrotne obciążenie

Kiedy stosujemy odwrotne obciążenie?

 

Korygowanie faktur z odwrotnym obciążeniem po 1 listopada 2019 roku

Przykład 1

W ramach dostawy dostarczono 200 szt. towaru objętego procedurą odwrotnego obciążenia w VAT i dostawca wystawił fakturę 30.10.2019 r. na kwotę 20.000,00 zł netto. Dnia 10.01.2020 r. nabywca zwrócił 50 szt. towaru, a więc faktura pierwotna zostanie pomniejszona o 5.000,00 zł netto (50 szt.x100,00 zł=5.000,00 zł).

Dostawca będzie zobowiązany wystawić fakturę korygującą według przepisów obowiązujących do 31.10.2019 r., a więc w mechanizmie odwrotnego obciążenia. Po korekcie faktura będzie opiewała na kwotę 15.000,00 zł. Zgodnie z wyjaśnieniami nie ujmuje się tej zmiany w informacji podsumowującej VAT-27.

Taki sposób postępowania został wskazany w objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku.

Przykład 2

Dnia 28.10.2019 r. przedsiębiorca otrzymał zaliczkę w kwocie 20.000 zł netto za dostawę towarów objętą procedurą odwrotnego obciążenia w VAT. Dostawa została zrealizowana 15.12.2019 r. Dopłata na podstawie faktury końcowej wynosiła 40.000 zł netto, kwota VAT 9.200 zł. Dnia 10.01.2020 r. dokonano zwrotu połowy towarów na kwotę netto 30.000 zł.

Proporcja wyniesie 1:2 (20.000 zł:40.000 zł).

Korekta na kwotę 30.000 zł należy rozliczyć również w proporcji 1:2.

Kwota 10.000 zł powinna być rozliczona w mechanizmie odwrotnego obciążenia, a więc kwotę podatku VAT 1.230 zł powinien uwzględnić nabywca towarów zmniejszając podatek VAT należny i naliczony zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia. Nie ujmuje tej zmiany w VAT-27 na podstawie j.w.

Od kwoty 20.000 zł netto podatek VAT należny 2.460 zł zmniejsza dostawca, a podatek VAT naliczony zmniejsza nabywca, ponieważ w tej części jest to korekta w MPP.

Powyższy przykład zaprezentowano w oparciu o wyjaśnienia Ministra Finansów, o których pisano powyżej.

Polecamy: Odwrotne obciążenie czy split payment – prawidłowe rozliczenie transakcji od 01.11.2019 r.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie