Blog ifirma.pl

Faktura w KSeF a przemieszczenie towarów w UE

|
|
5 minut czytania
Dokonujesz przemieszczania własnych towarów w ramach UE? Sprawdź, czy trzeba będzie wystawiać fakturę w KSeF.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Różnorodność przeprowadzanych przez przedsiębiorców transakcji niekiedy przyprawia o zawrót głowy. Do tego należy ustalić w jaki sposób je rozliczyć, szczególnie na gruncie podatku VAT. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy przemieszczenie własnych towarów na terenie Unii Europejskiej powinno być dokumentowane fakturą w KSeF.

Przeprowadzanie transakcji handlowych

W dzisiejszych czasach przedsiębiorca musi podejmować różne wyzwania, żeby jego firma przetrwała. Prowadzenie własnego biznesu to ciągła walka o klienta. Jak już widzimy, że rynki krajowe się kurczą lub chcemy rozwijać firmę, to nie pozostaje nic innego, jak podjąć próbę wyjścia poza granice kraju. Dzisiaj będziemy mówili o sprzedaży na terytorium UE. Każda przeprowadzana transakcja najczęściej rodzi określone obowiazki podatkowe. Tak też jest w przypadku przemieszczania własnych towarów pomiędzy krajami UE. Pomimo tego, że jest to transakcja nieodpłatna, to i tak należy ją rozliczyć w podatku VAT. Spróbujmy najpierw zdefiniować pojęcie nietransakcyjnego WDT.

Transakcyjne WDT

W ustawie o podatku VAT pojawia się definicja Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów (WDT) i od tego musimy rozpocząć nasze rozważania.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju
Pod pojęciem dostawy towarów kryje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, transakcja jest odpłatna, co oznacza, że przysługuje za nią ustalone przez strony wynagrodzenie
Transakcja WDT dotyczy transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikami z dwóch różnych krajów unijnych. W roli sprzedawcy występuję polski przedsiębiorca, a w rolę nabywcy wchodzi przedsiębiorca z innego kraju UE
Transakcje WDT musi być udokumentowana fakturą
Do transakcji WDT ma zastosowanie 0% stawka podatku VAT pod pewnymi ustawowymi warunkami
Transakcja WDT jest wykazywana w JPK_V7 i informacji podsumowującej VAT-UE

Nietransakcyjne WDT

We wszystkich krajach UE, jeśli chodzi o podatek VAT, większość przepisów jest tworzona w oparciu o Dyrektywy i Rozporządzenia unijne. Oznacza to, że pomimo tego, że transakcje są przeprowadzane w różnych krajach, to i tak przedsiębiorcy rozliczają je na takich samych zasadach. Kiedy mamy do czynienia z nietransakcyjnym WDT wyjaśniamy poniżej.

Nietransakcyjne WDT
Za WDT uznaje się również przemieszczenie przez przedsiębiorcę lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, i ile te towary mają służyć prowadzonej działalności gospodarczej
Przemieszczane własne towary mogą być wcześniej nabyte:
 • na terytorium Polski,
 • w ramach transakcji WNT,
 • na drodze importu spoza UE
Nietransakcyjne WDT powinno być udokumentowane i zaksięgowane na takich samych zasadach jak transakcyjne WDT

Często wątpliwości przedsiębiorców budzi obowiązek wystawienia faktury do takiej transakcji, zdania są tutaj podzielone. Prawnicy, doradcy podatkowi uważają, że takie obowiązku nie ma, ponieważ faktura jest wystawiana na ten sam podmiot, a z przepisów o wystawianiu faktur wynika, że taki obowiązek dotyczy tylko wystawienia faktury na innego podatnika. Jednak z takim podejściem nie zgadzają się organy podatkowe.

Uwaga!
Polskie organy podatkowe stoją na stanowisku, że nietransakcyjne WDT powinno być udokumentowane fakturą

Stroną transakcji na wystawionej fakturze będzie ten sam przedsiębiorca, ale o różnych numerach NIP-UE. Po stronie sprzedawcy znajdzie się polski NIP-UE, a po stronie nabywcy NIP-UE innego kraju. Takie podejście organy podatkowe potwierdzają również w wydawanych interpretacjach podatkowych, przykładowa z dnia 02.04.2021 r. ma numer 0114-KDIP1-2.4012.56.2021.1.JŻ. Fakturę należy wystawić do 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym miało miejsce nietransakcyjne WDT. Jeśli faktura zostanie wystawiona wcześniej obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia, a jeśli po 15-tym, to obowiązek podatkowy powstanie 15-tego następnego miesiąca. Będzie to miało również swoje konsekwencje w momencie wejścia w życie obowiązkowego fakturowania w KSeF.

Faktura w KSeF a przemieszczenie towarów w UE

Na razie nie wiemy, od kiedy wszyscy przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wystawiania faktur w KSeF. Cały czas toczy się jeszcze dyskusja na temat, które transakcje muszą być bezwzględnie odnotowane w KSeF, a które nie. Taki dylemat mają również przedsiębiorcy, którzy przemieszczają własne towary pomiędzy różnymi krajami UE. Opisaliśmy, jak taka transakcja przebiega i pokazaliśmy, że stanowisko organów podatkowych co do obowiązku wystawienia faktury w takim przypadku jest jednomyślne – nietransakcyjne WDT musi być udokumentowane fakturą. Ta retoryka powtarza się również w stosunku do wystawiania faktur w KSeF. Jeden z przedsiębiorców wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tej właśnie sprawie. Mowa jest o interpretacji z dnia 21.12.2023 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.484.2023.2.GK. Zapytanie dotyczyło obowiązku wystawienia faktury ustrukturyzowanej wystawionej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur w związku z przemieszczeniem własnych towarów. Strona stała na stanowisku, że nie będzie musiała wystawiać faktury w KSeF. Innego zdania był Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). W uzasadnieniu napisał m.in., że przedsiębiorca przemieszczający własne towary z Polski do innego kraju UE (nietransakcyjne WDT) ma obowiązek wystawić fakturę (art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), ponieważ dokonuje dostawy towaru na rzecz innego podatnika podatku od wartości dodanej. W takich przypadkach przedsiębiorca występuje w podwójnej roli – sprzedawcy i nabywcy.

Podsumowanie

Przed wprowadzeniem obowiązkowego KSeF przedsiębiorcy chcą mieć jasność, jakie faktury mają być przesyłane do Krajowego Systemu e-faktur. W dzisiejszej publikacji opisaliśmy kiedy występuje nietransakcyjne WDT i jakie przedsiębiorcy mają z tego tytułu obowiązki dokumentacyjne. Ściślej mówiąc interesowało nas, czy taka transakcja ma być objęta fakturą czy też nie. Chociaż przepisy nie są dość ostre i nie wynika z nich jednoznacznie, czy faktura powinna być wystawiona, to jednak organy podatkowe twardo stoją na stanowisku, że tak. Co do zasady w KSeF znajdą się te faktury, które są obowiązkowo wystawiane obecnie, poza pewnymi wyjątkami. Skoro według fiskusa już obecnie nietransakcyjne WDT powinno być dokumentowane fakturą, to oznacza, że w przyszłości taka faktura musi być również wystawiona w KSeF. Znajduje to potwierdzenie w przywołanej interpretacji podatkowej z grudnia 2023 r..

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie