Faktura za najem czynnego podatnika VAT

jak powinna wyglądać faktura za najem czynnego podatnika VAT?

Usługi najmu na gruncie podatku od towarów i usług są szczególną transakcją i to pod wieloma względami – momentu powstania obowiązku podatkowego, terminu wystawienia faktury, czy też konieczności opodatkowania tych czynności VAT. Okazuje się bowiem, że czynny podatnik VAT, który poza działalnością wynajmuje nieruchomość stanowiącą jego prywatny majątek, powinien rozliczyć podatek od towarów i usług także od najmu prywatnego. Nie ma on jednak obowiązku każdorazowo wystawiać faktury za najem.

Usługi najmu na gruncie podatku od towarów i usług są szczególną transakcją i to pod wieloma względami – momentu powstania obowiązku podatkowego, terminu wystawienia faktury, czy też konieczności opodatkowania tych czynności VAT. Okazuje się bowiem, że czynny podatnik VAT, który poza działalnością wynajmuje nieruchomość stanowiącą jego prywatny majątek, powinien rozliczyć podatek od towarów i usług także od najmu prywatnego. Jednak faktura za najem nie jest obowiązkowa i nie trzeba jej każdorazowo wystawiać.

Faktura za najem – kiedy trzeba ją wystawić?

Czynni podatnicy VAT powinni wystawić fakturę za najem zawsze, gdy jest to najem opodatkowany podatkiem od towarów i usług, a najemcą jest firma. W innych wypadkach obowiązek sporządzenia takiego dokumentu nie występuje – nawet jeśli usługi te świadczone są na rzecz osoby fizycznej, która zażąda takiego dokumentu. Jednocześnie nie ma regulacji, które zabraniają wystawiania faktur za najem.

Co ważne, jeżeli podatnik dobrowolnie decyduje się na sporządzanie takich dokumentów, wówczas powinien pamiętać o wynikających z ustawy terminach oraz obowiązkowych elementach, jakie musi zawierać faktura. Warto przy tym zaznaczyć, że powinien je wystawiać jako osoba fizyczna – bez podawania nazwy prowadzonej firmy i jej NIP. Najem prywatny stanowi bowiem osobne źródło przychodów, które nie powinno być ewidencjonowane w KPiR.

Usługi najmu – termin wystawienia faktury

Jak zostało wspomniane wcześniej, w przypadku usług najmu przepisy prawa podatkowego przewidują szczególny termin na wystawienie faktury.

Co ważne, w przypadku tego typu usług, od terminu sporządzenia tego dokumentu uzależniony jest też moment powstania obowiązku podatkowego w VAT (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Faktura ze wstawką „ZW” – pamiętaj o podstawie zwolnienia

Czynny podatnik VAT, który wystawia fakturę za najem na cele mieszkaniowe powinien zastosować stawkę „zw”.  Z uwagi na to, że ten rodzaj najmu objęty jest zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Co ważne, na dokumencie sprzedażowym powinna znaleźć się adnotacja wskazująca podstawę zwolnienia, czyli art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.

Najem a kasa fiskalna – sprawdź, czy musisz rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość