Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Deklaracja ZUS DRA – kiedy należy ją składać?

Przedsiębiorcy są objęci obowiązkiem rozliczania się ze składek ZUS. Właściwe rozliczenie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych polega nie tylko na opłaceniu składek w odpowiedniej wysokości, ale także na przesłaniu właściwych deklaracji. Podstawowym drukiem składanym w ZUS jest deklaracja ZUS DRA. Kiedy trzeba ją przesłać do ZUS? W jakiej formie – papierowej czy elektronicznej?

Brak obowiązku przesyłania ZUS DRA co miesiąc

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają w swojej firmie pracowników i opłacają składki według minimalnych stawek (zarówno tzw. mały ZUS, jak i standardowy oraz przy uldze na start), nie muszą składać co miesiąc ZUS DRA. W takim wypadku wystarczające jest złożenie wyłącznie pierwszej deklaracji (do 10 dnia następnego miesiąca), z której będzie wynikało, że właściciel firmy decyduje się na opłacanie składek w najniższym wymiarze.

Ważne!

Jeżeli działalność rozpocznie się w trakcie miesiąca, wówczas konieczne jest złożenie dwóch pierwszych deklaracji – jednej za część miesiąca z działalnością i drugiej – za pierwszy pełny miesiąc. ZUS DRA za niepełny miesiąc należy złożyć także wówczas, gdy dochodzi do zawieszenia lub odwieszenia działalności gospodarczej w trakcie jego trwania.

ZUS DRA należy złożyć również w przypadku jakichkolwiek zmian w opłacanych składkach (np. związanych ze zwolnieniem chorobowym lub przejściem z pełnych składek na składkę zdrowotną). W takim wypadku należy przesłać deklarację za miesiąc, w którym wystąpiła taka zmiana (obowiązek ten nie obejmuje ustawowych zmian wysokości składek i wskaźników).

ZUS DRA składane co miesiąc – kiedy?

Jeżeli przedsiębiorca wybrał składki wyższe niż minimalne, wówczas – poza koniecznością ich regularnego opłacania na specjalne konto ZUS – ma on również obowiązek składania ZUS DRA co miesiąc, do 10 dnia następnego miesiąca. Obowiązek ten występuje również w przypadku zatrudniania pracowników – w takim wypadku jednak termin rozliczenia z ZUS ulega wydłużeniu do 15 dnia następnego miesiąca.

ZUS DRA – papierowo czy elektronicznie?

Obecnie podstawową formą przekazywania deklaracji oraz innych dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym także ZUS DRA, jest wysyłka elektroniczna. Jeżeli jednak przedsiębiorca zatrudnia mniej niż 5 osób w swojej firmie, wówczas ma on prawo przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej (poprzez wysłanie pocztą lub osobiste złożenie w placówce ZUS). Przy zatrudnieniu powyżej 5 osób występuje obowiązek korzystania z formy elektronicznej.


Sprawdź, jak prosta jest wysyłka deklaracji ZUS w serwisie ifirma.pl!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • Obowiązek wynika z art. 47 ust. 2 a ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ